ضرورت الگوگیری از آلمان برای افزایش سهم منابع تجدیدپذیر در تولید برق کشور

درحالیکه ظرفیت بالقوه تولید برق تجدیدپذیر در کشور بیش از ۱۰۰ هزار مگاوات -یعنی ۲ برابر میزان کنونی تولید برق کشور- است، همچنان صرفا کمتر از ۱ درصد از برق کشور با استفاده از منابع تجدیدپذیر تولید می‌شود و قسمت عمده انرژی برق کشور از سوزاندن سوخت فسیلی به دست می‌آید.

به گزارش عیارآنلاین، براساس آمارهای ترازنامه هیدروکربوی وزرات نفت، سوخت‌های فسیلی در سال ۹۲، ۹۵% از سبد سوخت کشور در تولید برق را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که ایران به لحاظ در اختیار داشتن منابع تجدیدپذیری مثل باد و خورشید، در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد و به گفته کارشناسان، افزون بر ۴۰ هزار مگاوات ظرفیت فنی در زمینه انرژی بادی شناسایی شده است و امکان نصب بیش از ۶۰ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی نیز در کشور وجود دارد[۱]. بر اساس گزارش آژانس اطلاعات انرژی آمریکا (IEA)، سبد مصرف سوخت در تولید برق ایران در سال ۱۳۹۲ در شکل (۱) نشان داده شده است.

۱۳۹۴۰۸۰۹۱

شکل (۱)- سبد مصرف سوخت در تولید برق ایران در سال۱۳۹۲

با وجود ظرفیت بالای نصب نیروگاه‌های بادی در کشور، بنا بر گزارش سازمان جهانی انرژی بادی در سال ۲۰۱۳، ایران به لحاظ ظرفیت نصب‌شده نیروگاه‌های بادی، در رتبه ۵۱  دنیا قرار دارد. درحالیکه ظرفیت بالقوه تولید برق کشور با استفاده از منابع تجدیدپذیر بیش از ۱۰۰ هزار مگاوات -یعنی ۲ برابر میزان کنونی تولید برق کشور- است، همچنان صرفا کمتر از ۱ درصد از کل برق کشور با استفاده از منابع تجدیدپذیر تولید می‌شود و قسمت عمده انرژی برق کشور از سوزاندن سوخت فسیلی به دست می‌آید[۱]. از طرف دیگر، اتکای کشور به یک منبع انرژی برای تولید برق امنیت انرژی در این حوزه را با خطر روبرو می‌کند. چراکه اگر به هر دلیلی تامین آن منبع انرژی در کشور دچار مشکل شود، خسارت‌های سنگین اقتصادی و امنیتی به کشور وارد می‌کند.

حال مناسب است نگاهی به سبد مصرف سوخت در تولید برق کشور آلمان به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه تولید انرژی تجدیدپذیر (نمودار ۲) بیاندازیم. بر اساس گزارش آژانس اطلاعات انرژی آمریکا (IEA)، سبد مصرف سوخت در تولید برق آلمان در سال ۱۳۹۲ در شکل (۲) نشان داده شده است.

۱۳۹۴۰۸۰۹۲

شکل (۲)- سبد مصرف سوخت در تولید برق آلمان در سال ۱۳۹۲

کشور آلمان تنها ۹% از انرژی برق کشورش را از سوخت فسیلی گاز تامین می‌کند و دارای سبد متنوعی از منابع تولید برق است. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۲ میزان تولید برق بادی در کشور آلمان معادل کل برق تولیدی کشور ایران بوده است. در مورد انرژی خورشیدی نیز میزان تابش خورشید در این کشور اروپایی به طور متوسط نصف میزان تابش در ایران است؛ با  وجود این، ظرفیت تولید ۳۳ هزار مگاوات برق خورشیدی در این کشور احداث شده است.

وجود ظرفیت بالای تولید برق تجدیدپذیر در کشور و ارزش بالای سوخت‌های فسیلی مورد استفاده برای تولید برق در کشور، ضرورت حرکت پرشتاب بخش غیردولتی برای تولید برق تجدیدپذیر را دوچندان کرده است. ایجاد این حرکت پرشتاب توسط بخش غیردولتی نیازمند حمایت‌های هوشمندانه وزارت‌خانه‌های نیرو و نفت از این تولیدکنندگان است.

**************************************************************************

پی‌نوشت:

[۱] یوسف آرمودلی، مدیر عامل سازمان انرژی های نو ایران، همایش استانی محیط زیست پایدار با کاهش شدت انرژی، دی‌ماه ۱۳۹۳، شرکت توزیع برق استان سمنان

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: