۹ آبا ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۵
در همایش تامین مالی در صنعت برق مطرح شد

رفع نیاز مالی صنعت برق با تامین مالی در بازار سرمایه

همایش روش‌های تامین مالی در صنعت برق با حضور مدیرعامل تامین سرمایه آرمان و برخی از فعالان صنعت برق در نیروگاه طرشت برگزار شد.

به گزارش عیارآنلاین،محمود رضا خواجه نصیری- مدیرعامل تامین سرمایه آرمان- در این همایش به تامین مالی صنعت برق اشاره کرد و گفت: صنعت برق همواره در بازار سرمایه و تامین مالی از نظر ساختارسازی و خصوصی سازی با موانعی روبرو بوده است به طوری که برای راه اندازی بورس انرژی حتی یک موافق وجود نداشت و راه‌اندازی این بورس دور از دسترس بود.

وی افزود:مخالفان راه اندازی بورس انرژی اعتقاد داشتند که ساختار صنعت برق برای انجام معاملات در بورس مناسب نیست اما با این وجود پیگیری‌های زیادی انجام شد و بورس انرژی به عنوان یک بورس مجزا با محوریت برق راه اندازی شد.

وی ادامه داد: بنابراین با توجه به وجود قوانین بالادستی، خصوصی سازی برق امری اجتناب ناپذیر است اما به دلیل اینکه ساختار صنعت برق براساس تفکر دولتی شکل گرفته است،راه اندازی بورس انرژی با محوریت معاملات برق کار ساده‌ای نبود اما بزرگ ترین گام در راه اندازی بورس انرژی برداشته شد و شرایط جدیدی در صنعت برق فراهم آمد.

این مسئول سابق سازمان بورس با بیان اینکه صنعت برق صنعتی است که می‌تواند خصوصی شود، اظهار کرد: بعد از اینکه امکان ورود سرمایه گذاران خارجی در کشور فراهم شد و تمایلات خارجی افزایش پیدا کرد، سرمایه گذاری در صنعت برق با بیشترین درخواست و تمایل مواجه شد که این نشان می دهد سرمایه گذاری در صنعت برق در دنیا جا افتاده است.

خواجه نصیر با بیان اینکه همواره در صدر لیست بدهی دولت به پیمانکاران ، شرکتهای مرتبط با وزرات نیرو و برق همچون مپنا بوده است، تصریح کرد: در قدم های بعدی که منشور خصوصی سازی ونقشه راهی که در راستای خصوصی سازی صنعت برق تبیین شده است، جریان سرمایه گذاری به سمت صنعت برق به شکل ساختار یافته‌ای شکل گرفته است.

مدیر عامل تامین سرمایه آرمان خاطرنشان کرد: به لحاظ نیاز مبرم مالی و درگاه تامین مالی در کشور، نگاه‌ها به تامین مالی برای اصلاح ساختار سرمایه شرکت‌ها بسیار مطلوب است بنابراین برای رفع نیاز مالی این صنعت باید به فکر تامین مالی باشیم به گونه‌ای که شرکت‌هایی که با هزینه‌های مالی مواجه شده‌اند، شرکت‌هایی که مشکل سرمایه در گردش دارند و همچنین شرکت‌هایی که دچار کمبود نقدینگی شده و با تحمیل هزینه‌ها مواجه هستند می‌توانند با تامین مالی نسبت به بهبود ساختار مالی خود اقدام کنند.

وی افزود:اگر چه رویکرد تامین مالی صنعت برق برای شرکت‌هایی است که به لحاظ منابع مالی در تنگنا هستند اما رویکرد تامین مالی تنها برای رفع مشکل امروز نبوده بلکه برای نهادینه کردن تفکر تامین مالی و پایش کردن روش آن است که باعث می شود تا از فرصت‌های مختلف استفاده کنیم.

مدیر سابق سازمان بورس با بیان اینکه این مشکلات در شرکت‌هایی که دارای مدیران غیرمالی هستند حاد‌تر میشود و فرصت‌های مالی بیشتری از دست می‌رود، عنوان کرد: امروزه در بازار سرمایه تنوع بیشتری برای روش‌های تامین مالی وجود دارد که دست تصمیم گیران را برای تامین مالی باز می‌کند.

وی ادامه داد:این در حالی است که حجم مطالبات بانک‌ها در این حوزه مانع از آن شده است تا بتوانیم از روش‌های ساده تامین مالی مانند اوراق مشارکت استفاده کنیم و علی رغم وجود منابع مالی بانکها برای تزریق، ناگزیر هستیم تا از روش‌های تامین مالی حاضر در بازار سرمایه استفاده کنیم.

وی ادامه داد:استفاده از روش‌های تامین مالی حاضر در بازار سرمایه می تواند کمک کند تا علی رغم وجود رکود و عدم ایفای تعهدات آینده، راه بسته نشود و اعتبار و شهرت که بزرگترین سرمایه است از بین نرود بنابراین برنامه ریزی درست و صحیح در این زمینه بسیار مهم است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: