جای خالی رئیس‌جمهور در حل اختلاف دو وزیر

اختلاف‌ها بین بیمه‌ها و وزارت بهداشت چند هفته‌ای است که علنی شده است.در این چند هفته کمتر روزی است که یکی از طرفین در رسانه‌ها مصاحبه و مشکلات حوزه خود را به دیگری مربوط نکرده باشد. شاید ساده‌ترین راه این باشد که توصیه‌ای از بالا برسد و مسئولان این دو حوزه را ملزم کند تا حرف‌های خود را رسانه‌ای نکنند! در این صورت آرامش برقرار می‌شود اما مشکل مردم همچنان پابرجا باقی می‌ماند.

به گزارش عیارآنلاین، نگاهی به سابقه وزیر کنونی بهداشت نشان می‌دهد که او چهره‌ای سیاسی نیست و طبیعی است که ملاحظات متداول در میان چهره‌های سیاسی را نداشته باشد از این‌رو مشکلات حوزه خود را خیلی زود با رسانه‌ها در میان می‌گذارد. با مرور رسانه‌ها در ماه‌های اخیر می‌توان دریافت که وزارت بهداشت در اجرای وظایف خود با نهادهای دیگر کشور اختلاف جدی دارد. ازجمله این اختلافات می‌توان به اختلاف با سازمان استاندارد، اختلاف با سازمان دامپزشکی، اختلاف با نهادهای مالک داروخانه‌های بزرگ و در جدیدترین نمونه به اختلاف با بیمه‌های درمان اشاره کرد.

تحول در نظام درمانی کشور مطابق قانون برنامه پنجم منوط به ۳ طرح بزرگ شده است: پرونده الکترونیک سلامت، پزشک خانواده و تجمیع بیمه ها. هیچ‌یک از این طرح‌ها تاکنون به‌صورت کامل اجرا نشده است چون اجرای آنها به وزارتخانه دیگری وابسته است و وزارت بهداشت معتقد است آن وزارتخانه کوتاهی کرده است.

به عنوان مثال وزارت بهداشت، پرونده الکترونیک سلامت را منوط به انجام تعهدات وزارت ارتباطات می‌داند. از سوی دیگر بخش بزرگی از امکانات و تجهیزات درمانی کشور در حیطه مدیریت نهادهایی است که ارتباط مستقیم با حوزه درمان ندارند؛ وزارت نفت بیمارستان اداره می‌کند، آموزش و پرورش درمانگاه می‌سازد، نیروهای مسلح پزشک تربیت می‌کنند، یک شرکت خصوصی بدون مجوز بیمه مرکزی خدمات بیمه تکمیلی میلیون‌ها کارمند دولت را ارائه می‌کند، هلال احمر دارو می‌فروشد و… .

مسئولیت باید با اختیارات همراه باشد و ساده لوحانه است اگر کسی را مسئول کاری بدانیم که برای انجامش اختیار کافی ندارد.

جای تعجب نیست که در این آشفتگی مدیریتی وزرای بهداشت و رفاه هم به مصاحبه با خبرنگاران مشغول شوند و مردم برای وزن‌کردن نوزاد خود از ساعت ۶صبح در صف خانه‌های بهداشت منتظر باشند و آخر سرهم نوبت به آنان نرسد! حل اختلاف میان دستگاه‌ها وظیفه مقام بالاتر آنان است و طبیعی است که اگر ۲ وزیر با هم اختلاف دارند رئیس‌جمهور در اسرع وقت این اختلاف را حل کند. در غیراین‌صورت عمر دولت می‌گذرد و بودجه‌ها هم هزینه می‌شوند اما رضایت مردم به‌دست نخواهد آمد.

منبع: سلامت نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: