افزایش یک دهم درصدی نرخ رشد جمعیت

با اجرای سیاستهای افزایش جمعیت در دو سال گذشته ، نرخ رشد جمعیت در کشور یک دهم درصد افزایش یافته است.

به گزارش عیارآنلاین، محمد اسماعیل مطلق مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این خبر را درحاشیه کنفراس تبیین سیاستهای کلی جمعیت در کرمان اعلام کرد. وی گفت بعد از ابلاغ سیاستهای کلی جمعیت ازسوی مقام معظم رهبری برای افزایش نرخ باروری به بالای حد جایگزینی یعنی دو ممیز یک دهم درصد ، تلاشهایی هماهنگ در سطح دستگاههای مسئول آغاز شد و با فرهنگ سازی ، کمک به فراهم شدن زمینه ازدواج جوانان و تشویق زوجهای جوان به فرزند آوری ، نرخ باروری در کشور که دو سال قبل یک ممیز هشت دهم درصد بود اکنون به یک ممیز نه دهم درصد رسیده است.
وی افزود با اجرای تدابیر پیش بینی شده ، میزان ازدواج در شش ماهه اول امسال در کشور افزایش یافت و میزان تولد هم در مقایسه با سال قبل دو تا سه درصد بیشتر شده است.
مدیر کل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، همچنین گفت در استان کرمان نرخ باروری به بیش از دو درصد رسیده است اما این رشد در همه شهرستانهای استان و بین همه اقشار اتفاق نیفتاده است و باید برای افزایش ازدواج و کاهش طلاق در شهرهای بزرگ استان و افزایش نرخ فرزند آوری در بین اقشار نخبه و برخوردار ، تلاشهای بیشتری صورت بگیرد .
وی گفت هدف مهم مجموعه وزارت بهداشت و ارگانهای همکار این است که نرخ رشد جمعیت در کل کشور به دو ممیز یک دهم برسد و این مهم در چند سال آینده با همکاری و همراهی همه دستگاههای مسئول اتفاق می افتد.
دکتر علی اکبر حق دوست رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان هم در نشست صبح امروز همایش تبیین سیاستهای کلی جمعیت در کرمان گفت در بحث رشد جمعیتی باید طرح و برنامه‌ای منطقی داشته باشیم تا فقط شاهد فرزندآوری از سوی گروههای خاص ، خانواده های فقیر و یا خانم‌های در معرض خطر نباشیم .
وی افزود در حال حاضر بیشترین کاهش فرزندآوری را در بین افراد تحصیلکرده ، مرفه و در شهرهای با رشد اقتصادی بالا شاهد هستیم ، پس اقتصاد تنها عامل کاهش فرزند آوری نیست و باید دلایل دیگر را هم پیدا کنیم که یکی از انها ممکن است نگرانی‌ در زمینه تربیت فرزندان و آینده آنها باشد .
همایش یک روزه تبیین سیاستهای کلی جمعیت صبح امروز در کرمان آغاز به کار کرد. بگفته منصوره صافی زاده مدیر گروه سلامت خانواده دانشگاه علوم پزشکی کرمان دراین همایش سیاستهای افزایش جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک و شادابی جوانان تشریح و بررسی میشود.

منبع: صدا و سیمای مرکز کرمان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: