۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۴
سی‌و‌چهارمین بسته خبری صنعت منتشر شد

آیا می‌توان رکود تولید را به حرکت درآورد؟

بسته خروج از رکود با محوریت تحریک تقاضا اعلام شد. همچنین اقداماتی در راستای تأمین مالی تولید صورت گرفت. در این بسته خبری علاوه بر بررسی این موضوعات، حمایت از صادرات خدمات فنی و مهندسی و سیگنال های مثبت برای پیوست به سازمان تجارت جهانی را بررسی کرده ایم.

به گزارش عیارآنلاین، بسته خروج از رکود با محوریت تحریک تقاضا اعلام شد. همچنین اقداماتی در راستای تأمین مالی تولید صورت گرفت. در این بسته خبری علاوه بر بررسی این موضوعات، حمایت از صادرات خدمات فنی و مهندسی و سیگنال های مثبت برای پیوست به سازمان تجارت جهانی را بررسی کرده ایم.

آیا می توان رکود تولید را به حرکت درآورد؟

در حالی که رکود در حال تشدید است و بسیاری از تولیدکنندگان از مشکلات متعددی به خصوص عدم تقاضا رنج می برند، هفته گذشته دولت بسته خروج از رکود جدید خود را رونمایی کرد. در این بسته که با محوریت تحریک تقاضاست، وام ۲۵ میلیونی خرید خودرو و کارت اعتباری برای خرید لوازم خانگی در نظر گرفته شده است. به گفته نعمت زاده علاوه بر خودرو و لوازم خانگی، برخی صنایع مواد اولیه بخش مسکن نیز در این طرح قرار می گیرند. پس از رونمایی از این بسته، نظرات مختلفی در اینباره مطرح شد. برخی تولیدکنندگان، این نگرانی را دارند که در اجرا، مشکلاتی ایجاد شود؛ از جمله این که تسهیلات، در مواردی غیر از خرید کالای داخلی مصرف می شود. دیانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی پیشنهاد می کند بانک مرکزی هرهفته آمار استفاده از تسهیلات را چک کند تا غیر از خرید کالاهای داخلی استفاده دیگری از این وام ها نشود. البته خودروسازان واکنش چندانی به این بسته نداشتند و بازار خودرو نیز پس از آن تغییر خاصی نکرد.

هفته گذشته فعالیت های دیگری نیز در خصوص تأمین مالی تولید صورت گرفت. نوبخت اعلام کرد یارانه مجزایی برای خودروسازان در نظر گرفته شده است. ۲۰۰ میلیارد یارانه دیگری نیز که قرار بود به بخش تولید اختصاص یابد، در حال اجرایی شدن است و سازمان برنامه در حال رایزنی با بانک صنعت و معدن برای پرداخت این مبلغ است. البته صالحی نیا؛ معاون امور صنایع وزارت صنعت گفته که لیستی از واحد های متقاضی تهیه نشده و در حال تهیه فاکتورهایی برای تهیه لیست هستیم. به نظر می رسد تا دولت برای نرخ ارز و سود تسهیلات بانکی که این روزها بسیاری از تولیدکنندگان و کارشناسان در مورد آن صحبت می کنند، فکری نکند مشکل ویژه ای از تأمین مالی تولید حل نخواهد شد. به عنوان مثال ترکان مشاور عالی رئیس جمهور می گوید:« تولید بدون کاهش نرخ سود بانکی جان نمی گیرد.»

دیگر خبر مهم نیز اختصاص ۲۵ میلیون دلار به هر یک از صندوق های حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک، بیمه فعالیت های معدنی، توسعه و حمایت از صنایع دریایی، ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک بود.

حمایت از صادرات خدمات فنی و مهندسی

اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار به صندوق ضمانت صادرات خبری بود که نعمت زاده در همایش روز ملی صادرات عنوان کرد. بر طبق مصوبه منتشر شده در این رابطه این مبلغ به صادرات خدمات فنی و مهندسی شرکت های ایرانی به عراق اختصاص خواهد یافت و بانک توسعه صادرات به عنوان بانک عامل اقدام می کند. به گفته فعالین صادرات خدمات فنی و مهندسی سال گذشته مشکلات متعددی برای فعالان این بخش وجود داشت. محمدرضا انصاری؛ رئیس انجمن خدمات فنی و مهندسی می گوید برخی کشورها به واسطه تحریم سوئیفت ضمانت نامه ایران را قبول نمی کردند و در عراق و افغانستان نیز به خاطر حضور داعش مشکلات متعددی پیش آمده است. بنابراین اختصاص این مبالغ می تواند کمک زیادی به حل مشکلات این بخش کند.

پیوستن به WTO و چراغ سبز پس از ده سال!

پیوستن به سازمان تجارت جهانی، موضوعی است که بخش زیادی از دغدغه وزارتخانه صنعت را در بر می گیرد. هفته گذشته افخمی راد، رئیس سازمان توسعه تجارت از سیگنال های مثبتی از طرف سازمان تجارت جهانی برای پیوستن ایران خبر داد. البته وی گفت اقدامات زیادی باید در این خصوص صورت گیرد. این در حالی است که کارشناسان عنوان می کنند آمادگی لازم برای ورود به این سازمان ایجاد نشده است. آرش نجفی؛ عضو اتاق بازرگانی و رییس هیات مدیره انجمن بهینه سازی مصرف انرژی کشور می گوید: «کارخانجات و تولیدکنندگان ایرانی آمادگی لازم برای حضور در بازارهای جهانی را کسب نکرده اند.» گفتنی است WTO ایران را در یکی از مراحل پیوستن به این سازمان متوقف نگه داشته است. به نظر می رسد تا زمان نهایی شدن پیوستن ایران به این سازمان نیز زمان زیادی باقی مانده که دولت باید از این فرصت برای تقویت زیرساخت های داخلی استفاده کند. همچنین می توان از مزایای پیمان های تجاری دوجانبه استفاده کرد تا خلأ مشکلات تجارت خارجی ایران برطرف شود.

اخبار مهم هفته

تهدید شرکت پژو به افشای متن مذاکرات با ایران خودرو: بر اساس ادعای پایگاه اینترنتی چلینج فرانسه، شرکت پژو می خواهد تا متن مذاکرات با ایران خودرو را علنی کند. این شرکت در سال ۲۰۱۲ پس از اعمال تحریم ها و فشار آمریکا، ایران را ترک کرد و در طول سه سال گذشته هیچ همکاری با ایران نداشت. حال این شرکت در رجزخوانی ادعا کرده است که متن مذاکرات با ایران خودرو را افشا می کند. البته به نظر می رسد این ادعا بیشتر جنبه رسانه ای و تبلیغاتی دارد و مسئله ای حقوقی مطرح نیست.

اعلام آمادگی سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیاردی خارجی‌ها در ایران: جلال پور؛ رئیس اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد تاکنون ۱۵ میلیارد دلار آمادگی سرمایه‌گذاری خارجی در کشور مطرح شده است. البته وی منبع گفته ی خود را بیان نکرد.

کاهش ۱۰ درصدی ارزش وزنی صادراتی غیر نفتی در شش ماه ابتدایی ۹۴ نسبت به دوره مشابه سال قبل: آمار تجارت شش ماهه ابتدایی امسال نشان می دهد بخش صنعت با سهم ۳۴٫۹ درصد از ارزش ۲۰ میلیارد و ۴۹۴ میلیون دلاری از صادرات غیرنفتی در ۶ ماهه نخست امسال ، رتبه اول را در بین بخشهای دیگر از آن خود کرد. طی این دوره، ۱۵ میلیون و ۳۷۰ هزار تن کالای صنعتی به ارزش هفت میلیارد و ۱۶۳ میلیون دلار صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته به ترتیب از نظر وزن و ارزش ۱۰ و ۲ درصد کاهش نشان می دهد.

حمایت ۱۰۰ میلیارد تومانی از صادرات وارد فاز اجرا شد: پس از اعلام اختصاص ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان برای حمایت از صادرات در هفته های گذشته، مودودی؛ معاون کمک‌های تجاری سازمان توسعه تجارت در این باره اعلام کرد ۵۰ میلیارد تومان از این مبلغ تخصیص یافته و پرداخت آن وارد مرحله اجرایی شده است و قرار است طبق مذاکراتی که با بخش خصوصی انجام گرفته، بخش عمده این مبلغ در زیرساخت‌های مورد نیاز صادرکنندگان از جمله راه‌اندازی خطوط منظم کشتی‌رانی و هوایی، کمک هزینه شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی خارجی و مشوق‌هایی برای صادرکنندگان خدمات فنی ـ مهندسی و صنایع های‌تک هزینه شود.

دیدار وزیر صنعت با وزیر امور خارجه آلمان و تأکید بر افزایش مبادلات اقتصادی دو کشور: نعمت زاده هفته گذشته با اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان دیدار کرد. در این دیدار، راهکارهای آغاز مناسبات شرکت های ایرانی با شرکت های بزرگ، متوسط و کوچک آلمانی مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد همکاری های دو کشور در زمینه ساخت قطعات خودرو و تجهیزات پزشکی با سرعت بیشتری دنبال شود.

تشکیل کمیته تامین مالی برای خودروسازان و قطعه سازان در مجلس: با توجه به مشکلات اخیر قطعه سازان، دو نشست در مجلس برای بررسی مشکلات این صنعت تشکیل شد. نجفی منش؛ عضو هیأت مدیره انجمن سازندگان قطعات خودرو از تصمیم برای تشکیل کمیته تأمین مالی خودروسازان و قطعه سازان در این نشست ها خبر داد.

۹ هزار میلیارد تومان کالا در انبارها دپو شده است: طبق آخرین برآورد نزدیک به ۹ هزار میلیارد تومان کالا در انبارهاست. این خبر را همتی؛ مدیر عامل بانک ملی عنوان کرد و گفت تسهیلات اختصاص یافته در بسته خروج از رکود باید در حدی باشد که در مرحله اول این ۹ هزار میلیارد تومان را به چرخش درآورد.

شرکتهای خارجی می توانند در پهنه های اکتشافی کشور مشارکت کنند: بهرامن؛ معاون امور معادن وزارت صنعت گفت: براساس آیین نامه مربوط برای واگذاری پهنه های اکتشافی که شمار آنها بالغ بر یکصد پهنه معدنی است، شرکت های سرمایه گذار خارجی می توانند در این بخش مشارکت نمایند. همچنین براساس تفاهم نامه صورت گرفته بین وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمانهای زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و ایمیدرو ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور برای فعالیت اکتشافی در شرق کشور اختصاص یافت و قرار است تا پایان سال جاری و یا اوایل ۱۳۹۵ اطلاعات این بخش اطلاع رسانی شود.

همکاریهای معدنی ایران و افغانستان گسترش می یابد: وزیر صنعت ایران و وزیر معادن و نفت افغانستان در دیدار با یکدیگر بر گسترش همکاری های معدنی تأکید کردند. در این دیدار نعمت زاده پیشنهاد کرد یک واحد کنسانتره به صورت مشترک ایجاد شود که می تواند آغاز خوبی برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر از معادن کشور افغانستان محسوب شود.

نتایج افکارسنجی درباره کمپین «خودروی صفر نخریم»: موسسه افکارسنجی دانش نوین ایرانیان (دانا) در جدیدترین نظرسنجی خود به موضوع کمپین «نخریدن خودروی صفر» و تاثیر آن بر بازار خودرو کشور از نظر شهروندان پرداخته است.

کاهش تولید غول‌های فولادی جهان و رشد ۱٫۴ درصدی تولید ایران: در حالی که تولید غول‌های فولادی جهان طی ۹ ماهه سال ۲۰۱۵ با افت ۲٫۵ درصدی همراه بوده است، تولید فولاد ایران در این مدت ۱٫۴ درصد افزایش یافت. همچنین صادرات فولاد ایران در ۵ ماهه نخست امسال به سه میلیون تن رسید.

صنعتگران ایرانی به انجام سرمایه گذاری در لبنان علاقمند هستند: در دیدار نعمت زاده با وزیر امور خارجه لبنان بر افزایش همکاری ها و سرمایه گذاری بین دو کشور تأکید شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: