۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۸
«متن انرژی» نوزدهم منتشر شد

جدال زنگنه و سودجویان…

لازم است در آیین‌نامه نرخ خوراک پتروشیمی، قیمت ۱۳ سنت برای خوراک گاز واحدهای پتروشیمی به صورت صریح بیان شود تا جلوی تلاش‌های سودجویانه برای کاهش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها گرفته شود.

به گزارش عیارآنلاین، نوزدهمین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد. در این بسته خبری موضوعاتی چون نرخ خوراک پتروشیمی، رونمایی از قراردادهای جدید نفتی، عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا و افزایش تولید گاز از پارس جنوبی مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

لابی سودجویان ادامه دارد…

بسیج فنیهفته گذشته، بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور، از وی خواست جلوی فشار رانت‌خواران برای کاهش قیمت خوراک گاز پتروشیمی ها بایستد. در این نامه ضمن اشاره به نامه چهار وزیر دولت به رئیس جمهور در زمینه رکود صنایع بورسی، از ایستادگی وزیر نفت در مقابل فشار جریان‌های خاص و بخصوص نهادهای خصولتی سهام‌دار پتروشیمی‌های گازی که به دنبال کاهش قیمت خوراک بودند، تشکر شده است.

در همین رابطه، انجمن صنفی کارفرمایی صنعت قیمت ۱۳ سنت برای خوراک پتروشیمی‌ها را زیاد عنوان کرده است و عقیده دارد تناسب قیمت خوراک گاز با معدل وزنی درآمد حاصل از فروش گاز تحویلی برای سایر مصارف داخلی، صادراتی و وارداتی رعایت نشده است.

با ابلاغ آیین‌نامه نرخ خوراک گاز و مایع پتروشیمی‌ها، همچنان سوالات و ابهاماتی در این زمینه باقی مانده است. با توجه به اینکه وزیر نفت بر قیمت ۱۳ ست برای خوراک گاز پتروشیمی تأکید دارد، کارشناسان عقیده دارند که لازم است در این آیین‌نامه، قیمت ۱۳ سنت برای خوراک پتروشیمی‌ها به صورت صریح بیان شود تا جلوی تلاش‌های سودجویانه برای کاهش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها گرفته شود.

دلبسته لندن

قراردادهای نفتیقراردادهای جدید نفتی ایران قرار است که هفتم و هشتم آذرماه سال جاری در تهران رونمایی شوند. با این حال، مسئولین وزارت نفت همچنان بر برگزاری کنفرانسی دیگر در لندن و ارائه مجدد این قراردادها در کنفرانس مذکور، اصرار دارند. این پافشاری در حالی است که رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی یکی از اعضای مؤسسه انگلیسی CWC (مؤسسه‌ای که قرار است کنفرانس لندن را برگزار نماید) است.

نکته قابل تأمل دیگری که در مورد قراردادها مطرح است، این است که قراردادهای جدید برای اجرایی شدن نیازی به بررسی و تصویب مجلس شورای اسلامی ندارند؛ که این موضوع بر خلاف قانون اساسی است. البته پیش از این، در قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت، این اجازه به وزارت نفت داده شده است که قراردادهای نفتی را صرفاً با تصویب در هیأت دولت به مرحله اجرا دربیاورد. اما به نظر می‌رسد که نمایندگان مجلس در جریان تصویب قانون مذکور، موضوع تغییر ماهیت قراردادها را در نظر نگرفته بودند.

باز هم نعمت‌زاده و بورس کالا

نعمت زادهیک سال پس از آنکه دستور خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت تکذیب شد، خبرهای موثق حکایت از باز شدن مجدد پرونده این موضوع دارد. نعمت‌زاده در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، خواستار لغو الزامی بودن عرضه محصولات پتروشیمی در بورس، به بهانه عدم دسترسی برخی مصرف کنندگان واقعی –به‌ویژه مصرف‌کنندگان خرد- و تحمیل هزینه‌های مترتب با کارمزد عرضه در بورس شده است. در این زمینه، روبرت بیگلریان، عضو کمیسیون انرژی مجلس در مورد موضوع اختیاری کردن عرضه پتروشیمی ها در بورس کالای ایران گفت: «بازار پتروشیمی از زمان ابلاغیه وزارت صنعت مبنی بر اینکه به سوی عدم شفافیت پیش رفته است و این موضوع در کمیسیون انرژی مجلس مطرح شده است.»

وعده‌های گازی مسئولین عملی می‌شود؟

پارس جنوبیرکن‌الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در سالروز تاسیس منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: «تا پایان سال ۱۳۹۴، شاهد راه‌اندازی همزمان ۴ سکوی فازهای ١٩ تا ٢١ پارس جنوبی خواهیم بود». طبق اظهارات مسئولین شرکت ملی گاز قرار است میزان تولید گاز کشور تا پایان برنامه ششم توسعه دو برابر شود و به ۴۰۰ میلیارد متر مکعب در سال برسد. در این صورت، امکان افزایش صادرات گاز کشور از ۱۰ میلیارد متر مکعب در سال ۹۳ به ۷۳ میلیارد متر مکعب در سال تا پایان برنامه ششم خواهد رسید. از طرف دیگر با افزایش ظرفیت تولید گاز لازم است تدابیر لازم برای مصرف گاز نیز اندیشیده شود. یکی از مهم‌ترین گزینه‌های صادرات گاز، تبدیل آن به برق و صادرات برق است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در صورتی که این گاز با استفاده از نیروگاه‌های چرخه ترکیبی به برق تبدیل و برق تولیدی صادر شود نسبت به صادرات مستقیم گاز صرفه اقتصادی بیشتری برای دولت دارد.

با توجه به روند پیشرفت فازهای پارس جنوبی، کارشناسان عقیده دارند که وعده‌های مسئولین وزارت نفت درباره این میدان مشترک، خوش‌بینانه بوده و تحقق آن در هاله‌ای از ابهام است.

سایر اخبار مهم هفته

نوشتن اساسنامه بدون شکستن انحصار شرکت ملی نفت بی‌فایده است

آسیب شناسی عملکرد وزارت نفت و شرکت ملی نفت در طول سالیان گذشته و همچنین بررسی تجربیات جهانی کشور‌هایی مانند نروژ، چین و برزیل نشان می دهد از تصویب اساسنامه شرکت ملی نفت باید هدف شکست انحصار شرکت ملی نفت و اصلاح روابط آن با وزارت نفت را دنبال کرد.

افشای ابعاد جدید قرارداد کرسنت

توجیه اقتصادی پروژه توسعه میدان سلمان برمبنای سالانه ۸۶۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی تنظیم و تصویب شده بود و صدور گاز با قرارداد کرسنت به جای تحصیل مبلغ صرفه‌جویی ذکر شده، صرفاً حدود ۱۶۰ میلیون دلار درآمد سالانه برای ایران ایجاد کرد و میتوان نتیجه گرفت با قرارداد کرسنت، مبلغ سالانه ۷۰۰ میلیون دلار از توجیه اقتصادی پروژه میدان سلمان کاسته می‌شد.

امادگی توتال برای تامین فاینانس طرح های نفتی ایران

مقام ارشد شرکت توتال فرانسه گفت: این شرکت آمادگی دارد در دوران پس از تحریم علاوه بر تامین فاینانس ، پروژه های نفتی دانش فنی را نیز به ایران انتقال دهد.

ضربه ۲ هزار میلیاردی به تولید برق کشور

در دو سال فعالیت دولت یازدهم به جای افزایش متوسط راندمان نیروگاههای حرارتی که از اهداف برنامه پنجم توسعه است، شاهد روند نزولی و کاهش متوسط راندمان نیروگاههای حرارتی بوده ایم.

ورود مجلس به موضوع خروج پتروشیمی‌ها از بورس کالا

روبرت بیگلریان عضو کمیسیون انرژی مجلس در مورد موضوع اختیاری کردن عرضه پتروشیمی ها در بورس کالای ایران گفت:« بازار پتروشیمی از زمان ابلاغیه وزارت صنعت مبنی بر اینکه “عرضه کنندگان در صورتی که پس از دو مرحله پیاپی عرضه در بورس کالا، محصولاتشان به فروش نرسید، مجازند خارج از بورس بفروشند” به سوی عدم شفافیت پیش رفته است و این موضوع در کمیسیون انرژی مجلس مطرح شده است.»

زنگنه: ایران وارد بازار ال ان جی می شود

زنگنه در حاشیه کنگره راهبردی نفت و نیرو با بیان این که ایران با ال ان جی سریعتر می تواند به بازارهای صادراتی راه پیدا کندگفت« به محض برداشته شدن تحریم و با آزاد شدن تجهیزات توقیف شده و با فعال شدن پروژه ایران ال ان جی ظرف چند سال آینده ایران می تواند ١٠ میلیون تن ال ان جی به بازار تحویل دهد.»

ایران در رتبه نخست پرداخت یارانه انرژی دنیا قرار دارد

محمدمهدی رحمتی، در نخستین کنگره نفت و نیرو با اشاره به روند افزایشی شدت مصرف انرژی در دهه های اخیر در کشور گفت:« هم اکنون شدت مصرف انرژی برای تولید کالا در ایران ٧ تا ٨ برابر متوسط جهانی است.»

هدف‌گذاری افزایش راندمان نیروگاه‌ها به ۶۰ درصد در برنامه ششم

در بخشی از متن برنامه ششم توسعه که به صنعت برق و شاخص های آن پرداخته شده، افزایش راندمان نیروگاهها به ۶۰ درصد تا پایان برنامه ششم توسعه هدفگذاری شده است که به عقیده کارشناسان با توجه به بازده فعلی ۳۷% هدفی بسیار آرمانی تلقی می‌شود.

وابستگی ایران به واردات بنزین در سال نخست اجرای برجام ۲۰ درصد بیشتر می‌شود

بلومبرگ در گزارشی درباره نیاز ایران به واردات بنزین نوشت:« ایران در نخستین سال اجرای برجام حدود ۲۰ درصد بنزین بیشتر وارد خواهد کرد که ارزش آن به یک میلیارد دلار خواهد رسید.»

اقدام عجیب وزارت نفت با تعیین جایزه برای استفاده‌کنندگان کارت سوخت

وزارت نفت که تا کنون با بی تفاوتی حذف کارت های سوخت را نظاره می کرد، در اقدامی عجیب به جای اتخاذ تدابیری هوشمندانه، به دنبال روش‌هایی ابتدایی برای تشویق مردم به استفاده از کارت سوخت روی آورده اس که علاوه بر تحمیل هزینه به کشور، نمی تواند ضامن بقای این کارت‌ها باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: