تهاتر مواد غذایی بین ایران و روسیه با هدف حذف دلار از مبادلات

برای حذف سلطه دلار، ایران و ۳ کشور ترکیه، هند و چین با روسیه مواد غذایی تهاتر می‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین،الکسی الکسینکو ناظر کشاورزی روسیه اعلام کرد ایران، ترکیه، هند و چین،‌تهاتر مواد غذایی با روسیه را با هدف حذف دلار از مبادلاتشان پیشنهاد داده‌اند.

الکسینکو گفت: ایران پیشنهاد داد در مقابل واردات غلات، محصولات لبنی، ماهی و گوشت به ما بدهد همچنین ترکیه هم صادرات گوشت، شیر، ماهی و تخم‌مرغ به روسیه را پیشنهاد داده است.

به گزارش فارس، بعد از تحریم‌های آمریکا و اتحادیه‌اروپا علیه روسیه، این کشور هم واردات محصولات غذایی و کشاورزی از اتحادیه اروپا را ممنوع کرد است.

ناظر کشاورزی روسیه که در کنفرانس تجارت بین‌المللی غلات سخن می‌گفت، اعلام کرد: «از کشورهای مختلفی برای انجام مبادلات در غیاب دلار پیشنهاد داریم و حتی قرار است برای این منظور با آنها تهاتر مواد غذایی داشته باشیم در این زمینه صحبت‌هایی با تهران، آنکارا، دهلی‌نو،  و پکن داشتیم».

وی افزود: در راستای حذف دلار، روسیه در نظر دارد مبادلات بین‌المللی را با ارزهای ملی با هند، آفریقای جنوبی، برزیل، آرژانتین، اندونزی، ویتنام، ایران و مصر انجام دهد. همچنین توافقی با بانک مرکزی چین برای انجام مبادلات دو کشور با روبل و یوآن و یا ارزهای قابل تبدیل انجام شده است.

در اواخر سال ۲۰۱۴ ولادیمر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت مسکو به سلطه و دیکتاتوری دلار پایان خواهد داد و مبادلات خود را با دیگر ارزها به غیر از دلار انجام می‌دهد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: