وزیر جهاد: کاهش نرخ خرید تضمینی گندم شایعه است

وزیر جهاد کشاورزی کاهش نرخ خرید تضمینی گندم در سال جاری را یک شایعه عنوان کرد.

به گزارش عیارآنلاین،محمود حجتی چهارشنبه‌شب در نشست هم‌اندیشی با تشکل‌های کشاورزی استان فارس بابیان اینکه باید زیرساخت‌های و نیازهای توسعه کشاورزی فارس مدنظر قرار گیرد، گفت: بیش از ۱۰ میلیون تن محصولات کشاورزی در فارس تولید می‌شود درحالی‌که حجم کل سردخانه‌های استان ۴۰ هزار تن است.

وی افزود: سردخانه یکی از ابتدایی‌ترین نیازهای صنایع‌ تبدیلی است بنابراین باید در مرحله اول زنجیره بخش کشاورزی را محکم کرد.

وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: در جهت محکم‌تر کردن این زنجیره همگان باید تلاش کنند که در ابتدایی‌ترین موضوع آن باید تأکید کنم که ساخت مجموع سردخانه و گلخانه در زمین‌های کشاورزی تغییر کاربری نیست.

حجتی افزود: مگر می‌شود که یک زمین کشاورزی احتیاجی به یک اتاق برای استراحت کارگران نداشته باشد بنابراین این موضوع نیز تغییر کاربری نیست البته ساخت ویلا و منزل را تشخیص می‌دهیم.

وی یادآور شد: بخش کشاورزی یک سیستم به هم تنیده است که باید به شکل یک زنجیره دیده شود بنابراین تشکل‌های کشاورزی نقش بسیار مهمی در این موضوع دارند.

وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: خرید تضمینی برای کم کردن مشکلات است اما باید فکر راه چاره بود نه اینکه گوشت و دیگر تولیدات هم توسط دولت خریداری شود.

حجتی در ادامه سخنان خود با اشاره به استفاده از روش‌های نوین در بخش کشاورزی، گفت: فارس در ایجاد گلخانه‌ها هم از حد انتظار عقب‌تر است درحالی‌که اگر همین میزان خیار تولیدشده عرصه‌ای در گلخانه‌ای تولید شود حدود یک میلیارد مترمکعب آب و اگر کل گوجه‌فرنگی در گلخانه تولید شود بالغ‌بر دو میلیارد مترمکعب آب صرفه‌جویی کرده‌ایم.

وی یادآور شد: سال گذشته یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان خطوط اعتباری تعریف و به شکل کامل جذب شد و برای امسال هم هزار میلیارد تومان به آن اضافه‌شده است.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص نرخ خرید تضمینی گندم نیز گفت: پائین آمدن قیمت خرید تضمینی گندم را یک شایعه است و قیمت خرید تضمینی گندم و سایر محصولات قطعاً نسبت به سال زراعی گذشته افزایش خواهد یافت.

منبع: مهر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: