۷ آبا ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۵

سامانه‌ دانش فنی و علوم کشاورزی راه‌اندازی می شود

معاون ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: نگاه کلی عموم مدیران و کارشناسان باید نگاهی ترویجی باشد.

به گزارش عیارآنلاین،دکتر کاظم خاوازی در نشست ستاد پشتیبانی و هماهنگی مروجان پهنه‌بندی آبادی‌های استان، اظهار داشت: سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی برای تغییر و اصلاح ساختار ترویج انتخاب شده که این طرح در حال تکمیل و عملیاتی شدن است.

به گفته وی، ساماندهی مراکز جهاد کشاورزی، طرح پهنه‌بندی امور اراضی و مدیریت دانش در سطح کلان از اولویت‌های وزارت جهادکشاورزی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
معاون ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان این که محققان کشاورزی باید با مدیریت ترویج و هماهنگی کشاورزی همکاری تنگاتنگی داشته باشند، گفت: مجموعه آموزش و نظام تحقیقات باید در خدمت ترویج کشاورزی باشد تا در فرصت نه ماهه که برای به نتیجه رسیدن این طرح در نظر گرفته شده است نتایج به دست آماده مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد.
وی با اشاره به این که نهضت ترویج به خوبی راه‌اندازی شده است، ابراز امیدواری کرد: تا با مصوبه دولت خرید خودرو برای مراکز جهاد کشاورزی صورت گیرد تا این معضل نیز برطرف شود.
خاوازی خاطرنشان کرد: آموزش کارکنان جدیدالاستخدام در راستای بهره‌برداری بهینه از منابع انسانی یک مسئله ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد.
معاون ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی یادآور شد: سامانه‌ای در دست طراحی و راه‌اندازی است که دانش فنی و علوم کشاورزی را در اختیار کشاورزان و کارشناسان قرار خواهد داد.
وی گفت: با تشکیل شورای عالی آب کشاورزی در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بسیاری از مسائل و مشکلات مربوط به آب نیز حل خواهد شد.
در این نشست مهندس کریم مهری رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، هدف اصلی طرح پهنه‌بندی اراضی کشاورزی را ارتقای ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی دانست و بر ایجاد دفتر فنی در سازمان جهاد کشاورزی تاکید کرد.
وی افزود: خلاء وجود دفتر فنی در سازمان‌های جهاد کشاورزی وجود دارد که باید برای ارزیابی و نظارت بر طرح‌ها و پروژه‌ها تمهیدات لازم در این خصوص به عمل آید.
این مسوول گفت: در سال جاری به همت همکاران در نظام پهنه‌بندی آبادی‌های استان، طرح سرشماری زنبور عسل به صورت دقیق و مرتب در عرض ۷ روز به اتمام رسید که جای بسی قدردانی است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: انتظار داریم مقامات استانی و وزارت متبوع در جهت تجهیز مراکز جهاد کشاورزی، همکاران پهنه‌بندی را برای ارائه خدمات بیشتر در روستاها بیش از پیش یاری کنند.
وی ادامه داد: از تمامی فرمانداران شهرستان‌ها درخواست می‌کنیم طبق قانون مصوب مجلس از اختیارات ماده ۱۸۰ در راستای پیشبرد اهداف و برنامه‌های بخش کشاورزی در شهرستان مساعدت کنند.
مهری گفت: ماموریت فعلی جهاد کشاورزی تامین امنیت غذایی در قالب اقتصاد مقاومتی است و در این راستا کشاورزی خوداتکایی باید سرلوحه تصمیمات مهم اجرایی قرار گیرد.
وی افزود: ما نباید تصدی‌گری را ترویج کنیم، بلکه باید با اعمال تعرفه و با نظارت و کنترل، امورات قابل واگذاری را به بخش خصوصی بسپاریم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تصریح کرد: باید ضمن تلفیق دانش بومی کشاورزی با علوم و فناوری روز در راستای کشاورزی پایدار حرکت کنیم.
وی با اشاره به این که کارهای اصلاحی و مطالعات کشاورزی نیز باید با در نظر گرفتن دانش و پتانسیل مناطق انجام گیرد، گفت: در این خصوص باید تشکیلات نظام بهره‌برداری برای حل و فصل و پیگیری مشکلات حین تولید و بعد از تولید کشاورزان به طور جدی وارد عمل شود.

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: