ورود ۳۰۰۰ نیروی انسانی به هنرستان‌ها

مدیرکل دفتر آموزشهای فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش گفت: با ورود قریب به ۳۰۰۰ نیرو به هنرستانهای فنی و حرفه‌ای مشکل نیروی انسانی این مراکز حل می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، دکترحسینی مقدم با اشاره به اینکه آموزش و پرورش به عنوان متولی آموزشهای رسمی فنی و حرفه‌ای در کشور مطرح است افزود: در حال حاضر در دوره دوم متوسطه بیش از۷۰۰۰ هنرستان فنی و حرفه ای و کارو دانش در سطح کشور وجود دارد که پذیرای بیش از ۷۰۰ هزار دانش آموز است و در سال تحصیلی جاری نیز قریب به ۴۰ درصد از دانش آموزان پایه دوم و سوم متوسطه، شامل دانش آموزان شاخه فنی و حرفه ای و کارو دانش هستند.

حسینی مقدم اظهار کرد: یکی از مسائل مهم در شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش ساماندهی نیروی انسانی است که امسال قریب به ۳ هزار نیروی انسانی وارد هنرستانها خواهند شد.

وی افزود: در حال حاضر شاخه فنی و حرفه‌ای با ۴۳ رشته که ۲۰ رشته در زمینه صنعت، ۱۹ رشته در زمینه خدمات و ۴ رشته در زمینه کشاورزی در کشور پذیرش هنرجو انجام می دهند و در شاخه کارو دانش نیز در ۲۶۴ رشته مهارتی در حال حاضر پذیرش دانش آموزان انجام شده است.

حسینی مقدم به برنامه‌های ارتقا کیفیت آموزشی در شاخه فنی و حرفه‌ای هنرستانها اشاره و بیان کرد: یکی از مسائل مهم، ساماندهی نیروی انسانی است. در زمینه جذب استادکار قریب به ۲۵ سال نتوانستیم نیرویی جذب کنیم ولی با استخدام جدید ۵ هزار نیرو در آموزش و پرورش قریب به ۱۸۰۰ هنرآموز و استاد کار را وارد هنرستانها خواهیم کرد ضمن اینکه از فارغ التحصیلان آموزشکده‌ها در سال ۱۳۸۸ قریب به ۱۱۵۰ تن از آن فارغ التحصیلان امسال وارد آموزش و پرورش خواهند شد.

وی ادامه داد: از دیگر برنامه اجرایی و در دست اقدام، آموزش همراه با تولید است که هنرستانها بتوانند با توجه به توانایی‌هایی که دارند در کارگاهها به درآمدزایی برسند.

مدیر کل دفتر آموزش‌های فنی وحرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش افزود: همچنین برگزاری مسابقات علمی و جشنواره هنرهای تجسمی در سال جدید و ارتقای توانمندی مدیران و هنرآموزان از طریق گروههای آموزشی در استانها با برگزاری دوره های ضمن خدمت و کوتاه مدت از دیگر برنامه‌ها جهت ارتقای کیفیت آموزشی است.

وی در خصوص اعتبار تجهیزاتی هنرستانها نیز افزود: در سال گذشته مبلغ ۲۶ میلیارد تومان اعتبار تجهیزاتی هنرستانها پیش بینی شده بود که صد درصد اختصاص پیدا کرد و از این مبلغ به استان سیستان و بلوچستان ۷۲۰ میلییون تومان اختصاص داده شد.

حسینی مقدم گفت: برای سال جاری ۳۶ میلیارد تومان اعتبار تجهیزاتی نیز پیش بینی شده است و قریب به ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای هنرستانها در نظر گرفته شده که در صورت اختصاص در بین استانها توزیع می شود.

وی افزود: استراتژی آموزش و پرورش در خصوص ارتقاء کیفیت آموزش و پرورش توجه به ساماندهی نیروی انسانی، توسعه مشارکت، عملیاتی کردن بودجه، ارتقاء مدیریت آموزشگاهی و تمرکززدایی است.

زورقی، معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش وپرورش استان سیستان وبلوچستان نیز در این جلسه گفت: دستگاه های اجرایی در سند توسعه خودشان نیاز به نیروههای متخصص و ماهر در زمینه‌های مختلف دارند بنابراین آموزش و پرورش استان این آمادگی را دارد تا برای این دستگاه ها براساس رشته‌های مورد نیازشان هنرستان وابسته به آنها تاسیس کند و به این طریق با استفاده از نیروهای بومی درجهت رفع نیازشان اقدام کند.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: