۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۵۰

صعود ۱۲پله‌ای ایران در رده‌بندی فضای کسب‌و‌کار؛ رتبه ۱۱۸ به ایران رسید

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از صعود ۱۲پله‌ای ایران در رده‌بندی جهانی فضای کسب و کار خبر داد و اعلام کرد ایران رتبه ۱۱۸ را بین ۱۸۹ کشور به دست آورده است.

به گزارش عیارآنلاین، بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود موسوم به «گزارش فضای کسب و کار ۲۰۱۶» به مقایسه ۱۸۹ کشور جهان از نظر سهولت فعالیت‌های اقتصادی و وضعیت فضای کسب و کار آنها پرداخته است.

بر اساس ارزیابی این نهاد بین المللی که بر پایه آمار مربوط به یک‌ساله منتهی به ژوئن ۲۰۱۵ (خرداد ۹۴) تهیه شده است فضای کسب و کار در ایران بهبود نسبی داشته است.

بر اساس گزارش بانک جهانی ایران امسال در رده بندی جهانی فضای کسب و کار میان ۱۸۹ کشور در رده ۱۱۸ جهان قرار گرفته است که نسبت به سال قبل تنها یک پله صعود داشته است. در عین حال این نهاد بین المللی ارزیابی خود از وضعیت فضای کسب و کار ایران در سال قبل را نیز مورد اصلاح قرار داده و رتبه ایران در پایان این سال را ۱۱۹ اعلام کرده است.

در گزارش سال گذشته بانک جهانی رتبه جهانی ایران از نظر فضای کسب و کار ۱۳۰ اعلام شده بود که در گزارش امسال این رقم به ۱۱۹ اصلاح شده است.

بر این اساس در مجموع رتبه ایران ۱۲ پله بهبود داشته است.

شاخص کلی فضای کسب و کار بر پایه ۱۰ شاخص کوچکتر با عناوین آغاز کسب و کار،کسب مجوز، ثبت داراییها، کسب اعتبارات، حمایت از سرمایه گذاری، مالیات، تجارت، اجرای قراردادها و ورشکستگی و دریافت انرژی برق محاسبه می‌شود. این شاخص در واقع نشان دهنده سهولت و مناسب بودن هرکشور برای انجام فعالیت‌های اقتصادی و تجاری است.

نمره ایران در شاخص کلی فضای کسب و کار ۵۷٫۴۴ اعلام شده است. در سال گذشته نمره ایران ۵۶٫۷۴ بوده است.

به گزارش عیارآنلاین، در جهان سنگاپور با نمره ۸۷٫۳۴ رتبه نخست از نظر فضای کسب و کار را به خود اختصاص داده است و نیوزیلند و دانمارک به‌ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را ازین نظر به خود اختصاص داده‌اند.

کشور آفریقایی اریتره نیز در رتبه آخر قرار گرفته است.

*راه‌اندازی کسب و کار در ایران سخت‌تر شد

بر اساس این گزارش، سختی آغاز کسب و کار در ایران طی یک سال گذشته بیشتر شده است. ایران از لحاظ شاخص آغاز کسب و کار در رتبه ۸۷ قرار دارد که نسبت به سال گذشته ۵ پله نزول داشته است. ایران از این نظر در گزارش سال گذشته در رتبه ۸۲ جهان قرار داشت.

شاخص آغاز کسب و کار بر پایه چهار فاکتور محاسبه می‌شود که عبارتند از تعداد رویه‌های قانونی لازم برای آغاز کسب و کار، زمان لازم برای آغاز و راه اندازی یک کار، هزینه متوسط آغاز یک کار و حداقل سرمایه لازم برای آغاز یک کار. تعداد رویه‌های قانونی لازم برای آغاز کسب و کار ۸ فقره، زمان لازم برای آغاز کسب و کار در ایران ۱۵ روز و هزینه آغاز کسب و کار در ایران معادل۲٫۷ درصد درآمد سرانه ملی محاسبه شده است. به‌علاوه حداقل سرمایه لازم برای راه اندازی کسب و کار معادل ۰ درصد درآمد سرانه اعلام شده است.

* صعود ۲۹پله‌ای ایران در رده‌بندی سهولت دریافت مجوز ساخت و ساز

اما ایران از نظر دریافت مجوزهای ساختمانی در رده بندی جهانی ۲۹ پله صعود داشته است که نشان می‌دهد سازوکار دریافت مجوزهای ساختمانی در ایران طی یک سال گذشته آسان‌تر شده است، در حالی که ایران از این نظر در سال گذشته در رتبه ۹۸ جهان قرار داشت در گزارش جدید بانک جهانی رتبه ۶۹ را به دست آورده است.

تعداد رویه‌های قانونی لازم برای کسب مجوزهای ساختمانی ۱۵ عدد بوده است. مدت زمان اخذ مجوزهای ساختمانی نسبت به سال گذشته کاهش قابل توجه داشته و از ۳۱۸٫۵ روز به ۹۷ روز کاهش یافته است. میزان هزینه لازم در این زمینه نیز معادل ۲٫۱ درصد ارزش خانه مربوطه برآورد شده است که این رقم در سال گذشته بیش از ۵ درصد بود. نمره ایران از نظر شاخص کنترل کیفیت ساختمان نیز ۸٫۵ اعلام شده است.

* نزول ۲پله‌ای ایران در رده‌بندی سهولت ثبت دارایی‌ها

از نظر ثبت دارایی‌ها رتبه جهانی ایران ۲ پله سقوط داشته است. در سال گذشته رتبه ایران از این نظر ۸۹ بود اما طی سال جاری جایگاه ایران به رتبه ۹۱ نزول یافته است.

ثبت دارایی‌ها در ایران بیش از ۱۲ روز زمان می‌برد و هزینه ثبت دارایی‌ها در ایران نیز معادل ۶٫۱ درصد ارزش دارایی بوده است. همچنین برای ثبت دارایی‌ها و اموال در ایران باید به ۷ سازمان و ارگان دولتی مراجعه کرد. نمره ایران از نظر شاخص کیفیت مدیریت زمین نیز ۱۵ اعلام شده است.

*وام‌گرفتن در ایران در مقایسه با سایر کشورها سخت‌تر شد

رتبه جهانی ایران از نظر سهولت دریافت وام و مطلوبیت قوانین و مقررات مربوط به آن نیز پس‌رفت داشته است. در حالی که ایران از این نظر در سال گذشته در رتبه ۹۰ قرار داشت در سال جاری به جایگاه ۹۷ تنزل یافته است.

شاخص‌هایی که بر پایه آنها این رتبه تعیین شده است، عبارتند از شاخص قدرت حقوق قانونی که ایران در آن از ۱۲ نمره ۲ را به دست آورده است؛ شاخص عمق اطلاعات اعتباری که نمره ایران از ۸ نمره ۷ اعلام شده است، همچنین میزان پوشش ثبت اعتبارات معادل ۴۹٫۱ درصد بزرگسالان در ایران بوده است.

*حمایت از سرمایه‌گذاران در ایران کمتر شد

از نظر حمایت از سرمایه گذاران رتبه جهانی ایران طی یک سال گذشته ۱ پله نزول داشته است. در گزارش جدید بانک جهانی رتبه ایران از نظر حمایت از سرمایه گذاران ۱۵۰ اعلام شده که نسبت به سال گذشته ۱ پله نزول داشته است. ایران در سال گذشته رتبه ۱۴۹ را از این نظر به خود اختصاص داده بود.

*رتبه جهانی ایران از نظر پرداخت مالیات‌ها ۱ پله سقوط کرد

در ایران افراد حقیقی و حقوقی باید ۲۰ نوع مالیات به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بپردازند که نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است. همچنین برای محاسبه و پرداخت مالیات در ایران بیش از ۳۴۴ ساعت زمان لازم است. نرخ کلی مالیات در ایران در سطح ۴۴٫۱ درصد سود برآورد شده است. این رقم در سال گذشته نیز ۴۴٫۱ درصد اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش رتبه ایران از نظر پرداخت مالیات‌ها ۱ پله نزول کرده و به ۱۲۳ رسیده است. رتبه ایران در سال گذشته از این نظر ۱۲۲ بوده است.

* نزول ۱پله‌ای ایران در رده‌بندی سهولت تجارت

کیفیت تجارت کالا در ایران نیز کاهش داشته است و رتبه جهانی ایران از این نظر ۱ پله نزول داشته است. ایران از نظر کیفیت تجارت کالا در سال گذشته رتبه ۱۶۶ را به دست آورده بود که در سال جاری به رتبه ۱۶۷ نزول پیدا کرده است. زمان لازم برای صادرات کالا از طریق مرزها در ایران ۱۰۷ روز برآورد شده است . هزینه صادرات برای هر کانتینر نیز ۵۶۵ دلار برآورد شده است.
برای واردات کالا از طریق مرزهای ایران نیز به ۱۴۸ روز زمان نیاز است. هزینه واردات کالا به ایران نیز برای هر کانتینر ۶۶۰ دلار اعلام شده است.

* رتبه ایران از نظر سهولت اجرای قراردادها تغییر نکرد

برای نهایی شدن و اجرای قراردادهای تجاری در ایران بیش از ۵۰۵ روز زمان نیاز است و از نظر کیفیت رسیدگی قضایی به این موضوع از ۱۸ نمره، نمره ۶٫۵ به ایران داده شده است.

رتبه ایران از نظر سهولت اجرای قراردادهای تجاری در سطح جهان نسبت به سال گذشته تغییری نداشته و در سطح ۶۲ باقی مانده است.

* رتبه ۱۴۰ ایران از نظر تعطیلی شرکت‌ها در جهان

بر اساس این گزارش رتبه ایران در زمینه ورشکستگی و پایان یافتن یک فعالیت تجاری سه پله نزول داشته و از ۱۳۷ در سال گذشته به ۱۴۰ در گزارش امسال رسیده است. زمان مربوط به تعطیلی یک کارگاه اقتصادی در ایران ۶٫۵ سال اعلام شده است. در شاخص کیفیت مقررات اعلان ورشکستگی نمره ایران از ۱۶ نمره، ۷ اعلام شده است. در شاخص مدیریت دارایی‌های فرد یا شرکت ورشکسته نیز نمره ایران از ۶ نمره، ۳ اعلام شده است.

* دریافت اشتراک برق در ایران آسان‌تر شد

ایران از نظر شاخص دریافت انرژی برق توسط شرکت‌ها نیز رتبه ۸۸ را به خود اختصاص داده است. ایران در گزارش سال قبل از این نظر رتبه ۹۴ را به دست آورده بود که بدین ترتیب امسال ۶ پله از این نظر صعود داشته است.

تعداد رویه‌های لازم در این زمینه ۱۶ عدد، زمان لازم ۷۷ روز و هزینه لازم ۸۲۳٫۴ درصد درآمد سرانه برآورد شده است.

بر این اساس از ۱۰ مؤلفه تعیین کننده وضعیت فضای کسب و کار در ایران، طی یک سال گذشته رتبه ایران در هفت شاخص نزول داشته و تنها دو شاخص با بهبود مواجه شده است. یک شاخص نیز نسبت به سال قبل تغییری نداشته است.

جدول: رده‌بندی کشورهای جهان بر اساس سهولت فضای کسب و کار

Economy Ease of Doing Business Rank ▲ Starting a Business Dealing with Construction Permits Getting Electricity Registering Property Getting Credit Protecting Minority Investors Paying Taxes Trading Across Borders Enforcing Contracts Resolving Insolvency
Singapore ۱ ۱۰ ۱ ۶ ۱۷ ۱۹ ۱ ۵ ۴۱ ۱ ۲۷
New Zealand ۲ ۱ ۳ ۳۱ ۱ ۱ ۱ ۲۲ ۵۵ ۱۵ ۳۱
Denmark ۳ ۲۹ ۵ ۱۲ ۹ ۲۸ ۲۰ ۱۲ ۱ ۳۷ ۹
Korea, Rep. ۴ ۲۳ ۲۸ ۱ ۴۰ ۴۲ ۸ ۲۹ ۳۱ ۲ ۴
Hong Kong SAR, China ۵ ۴ ۷ ۹ ۵۹ ۱۹ ۱ ۴ ۴۷ ۲۲ ۲۶
United Kingdom ۶ ۱۷ ۲۳ ۱۵ ۴۵ ۱۹ ۴ ۱۵ ۳۸ ۳۳ ۱۳
United States * ۷ ۴۹ ۳۳ ۴۴ ۳۴ ۲ ۳۵ ۵۳ ۳۴ ۲۱ ۵
Sweden ۸ ۱۶ ۱۹ ۷ ۱۱ ۷۰ ۱۴ ۳۷ ۱۷ ۲۴ ۱۹
Norway ۹ ۲۴ ۲۶ ۱۸ ۱۳ ۷۰ ۱۴ ۱۴ ۴۵ ۸ ۶
Finland ۱۰ ۳۳ ۲۷ ۱۶ ۲۰ ۴۲ ۶۶ ۱۷ ۳۲ ۳۰ ۱
Taiwan, China ۱۱ ۲۲ ۶ ۲ ۱۸ ۵۹ ۲۵ ۳۹ ۶۵ ۱۶ ۲۱
Macedonia, FYR ۱۲ ۲ ۱۰ ۴۵ ۵۰ ۴۲ ۱۴ ۷ ۲۶ ۲۶ ۳۷
Australia ۱۳ ۱۱ ۴ ۳۹ ۴۷ ۵ ۶۶ ۴۲ ۸۹ ۴ ۱۴
Canada ۱۴ ۳ ۵۳ ۱۰۵ ۴۲ ۷ ۶ ۹ ۴۴ ۴۹ ۱۶
Germany ۱۵ ۱۰۷ ۱۳ ۳ ۶۲ ۲۸ ۴۹ ۷۲ ۳۵ ۱۲ ۳
Estonia ۱۶ ۱۵ ۱۶ ۳۴ ۴ ۲۸ ۸۱ ۳۰ ۲۴ ۱۱ ۴۰
Ireland ۱۷ ۲۵ ۴۳ ۳۰ ۳۹ ۲۸ ۸ ۶ ۴۸ ۹۳ ۲۰
Malaysia ۱۸ ۱۴ ۱۵ ۱۳ ۳۸ ۲۸ ۴ ۳۱ ۴۹ ۴۴ ۴۵
Iceland ۱۹ ۴۰ ۴۵ ۸ ۱۵ ۵۹ ۲۰ ۳۶ ۶۴ ۳۵ ۱۵
Lithuania ۲۰ ۸ ۱۸ ۵۴ ۲ ۲۸ ۴۷ ۴۹ ۱۹ ۳ ۷۰
Austria ۲۱ ۱۰۶ ۴۷ ۱۷ ۲۶ ۵۹ ۳۶ ۷۴ ۱ ۶ ۱۸
Latvia ۲۲ ۲۷ ۳۰ ۶۵ ۲۳ ۱۹ ۴۹ ۲۷ ۲۲ ۲۵ ۴۳
Portugal ۲۳ ۱۳ ۳۶ ۲۵ ۲۷ ۹۷ ۶۶ ۶۵ ۱ ۲۰ ۸
Georgia ۲۴ ۶ ۱۱ ۶۲ ۳ ۷ ۲۰ ۴۰ ۷۸ ۱۳ ۱۰۱
Poland ۲۵ ۸۵ ۵۲ ۴۹ ۴۱ ۱۹ ۴۹ ۵۸ ۱ ۵۵ ۳۲
Switzerland ۲۶ ۶۹ ۵۶ ۵ ۱۶ ۵۹ ۱۰۵ ۱۹ ۴۰ ۴۶ ۴۴
France ۲۷ ۳۲ ۴۰ ۲۰ ۸۵ ۷۹ ۲۹ ۸۷ ۱ ۱۴ ۲۴
Netherlands ۲۸ ۲۸ ۸۵ ۴۳ ۳۰ ۷۹ ۶۶ ۲۶ ۱ ۹۱ ۱۱
Slovak Republic ۲۹ ۶۸ ۸۴ ۴۸ ۵ ۴۲ ۸۸ ۷۳ ۱ ۶۳ ۳۳
Slovenia ۲۹ ۱۸ ۷۱ ۳۵ ۳۶ ۱۲۶ ۷ ۳۵ ۱ ۱۱۷ ۱۲
United Arab Emirates ۳۱ ۶۰ ۲ ۴ ۱۰ ۹۷ ۴۹ ۱ ۱۰۱ ۱۸ ۹۱
Mauritius ۳۲ ۳۷ ۳۵ ۴۱ ۹۹ ۴۲ ۲۹ ۱۳ ۶۶ ۲۷ ۳۹
Spain ۳۳ ۸۲ ۱۰۱ ۷۴ ۴۹ ۵۹ ۲۹ ۶۰ ۱ ۳۹ ۲۵
Japan * ۳۴ ۸۱ ۶۸ ۱۴ ۴۸ ۷۹ ۳۶ ۱۲۱ ۵۲ ۵۱ ۲
Armenia ۳۵ ۵ ۶۲ ۹۹ ۱۴ ۴۲ ۴۹ ۴۱ ۲۹ ۲۸ ۷۱
Czech Republic ۳۶ ۹۳ ۱۲۷ ۴۲ ۳۷ ۲۸ ۵۷ ۱۲۲ ۱ ۷۲ ۲۲
Romania ۳۷ ۴۵ ۱۰۵ ۱۳۳ ۶۴ ۷ ۵۷ ۵۵ ۱ ۳۴ ۴۶
Bulgaria ۳۸ ۵۲ ۵۱ ۱۰۰ ۶۳ ۲۸ ۱۴ ۸۸ ۲۰ ۵۲ ۴۸
Mexico * ۳۸ ۶۵ ۶۷ ۷۲ ۱۰۶ ۵ ۵۷ ۹۲ ۵۹ ۴۱ ۲۸
Croatia ۴۰ ۸۳ ۱۲۹ ۶۶ ۶۰ ۷۰ ۲۹ ۳۸ ۱ ۱۰ ۵۹
Kazakhstan ۴۱ ۲۱ ۹۲ ۷۱ ۱۹ ۷۰ ۲۵ ۱۸ ۱۲۲ ۹ ۴۷
Hungary ۴۲ ۵۵ ۸۸ ۱۱۷ ۲۹ ۱۹ ۸۱ ۹۵ ۱ ۲۳ ۶۵
Belgium ۴۳ ۲۰ ۵۴ ۵۳ ۱۳۲ ۹۷ ۵۷ ۹۰ ۱ ۵۳ ۱۰
Belarus ۴۴ ۱۲ ۳۴ ۸۹ ۷ ۱۰۹ ۵۷ ۶۳ ۲۵ ۲۹ ۶۹
Italy ۴۵ ۵۰ ۸۶ ۵۹ ۲۴ ۹۷ ۳۶ ۱۳۷ ۱ ۱۱۱ ۲۳
Montenegro ۴۶ ۵۹ ۹۱ ۱۶۳ ۷۹ ۷ ۳۶ ۶۴ ۴۲ ۴۳ ۳۶
Cyprus ۴۷ ۶۴ ۱۴۵ ۶۷ ۹۲ ۴۲ ۲۵ ۴۴ ۴۳ ۱۴۳ ۱۷
Chile ۴۸ ۶۲ ۲۴ ۵۱ ۵۶ ۷۹ ۳۶ ۳۳ ۶۳ ۵۶ ۵۸
Thailand ۴۹ ۹۶ ۳۹ ۱۱ ۵۷ ۹۷ ۳۶ ۷۰ ۵۶ ۵۷ ۴۹
Peru ۵۰ ۹۷ ۴۸ ۶۴ ۳۵ ۱۵ ۴۹ ۵۰ ۸۸ ۶۹ ۷۴
Russian Federation * ۵۱ ۴۱ ۱۱۹ ۲۹ ۸ ۴۲ ۶۶ ۴۷ ۱۷۰ ۵ ۵۱
Moldova ۵۲ ۲۶ ۱۷۰ ۱۰۴ ۲۱ ۲۸ ۳۶ ۷۸ ۳۳ ۶۷ ۶۰
Occupied Palestine ۵۳ ۵۶ ۹۶ ۹۱ ۱۲۷ ۴۲ ۸ ۱۰۳ ۵۸ ۷۷ ۲۹
Colombia ۵۴ ۸۴ ۳۸ ۶۹ ۵۴ ۲ ۱۴ ۱۳۶ ۱۱۰ ۱۸۰ ۳۰
Turkey ۵۵ ۹۴ ۹۸ ۳۶ ۵۲ ۷۹ ۲۰ ۶۱ ۶۲ ۳۶ ۱۲۴
Mongolia ۵۶ ۳۶ ۲۵ ۱۳۴ ۴۴ ۵۹ ۸ ۹۱ ۷۴ ۸۰ ۸۹
Puerto Rico (U.S.) ۵۷ ۵۱ ۱۳۵ ۵۷ ۱۶۴ ۷ ۸۸ ۱۳۴ ۹۳ ۱۰۰ ۷
Costa Rica ۵۸ ۱۲۱ ۴۹ ۲۳ ۵۳ ۷ ۱۶۶ ۸۰ ۶۷ ۱۲۴ ۸۷
Serbia ۵۹ ۶۵ ۱۳۹ ۶۳ ۷۳ ۵۹ ۸۱ ۱۴۳ ۲۳ ۷۳ ۵۰
Greece ۶۰ ۵۴ ۶۰ ۴۷ ۱۴۴ ۷۹ ۴۷ ۶۶ ۲۷ ۱۳۲ ۵۴
Luxembourg ۶۱ ۸۰ ۱۴ ۲۸ ۸۹ ۱۶۷ ۱۲۲ ۲۱ ۱ ۱۷ ۸۰
Rwanda ۶۲ ۱۱۱ ۳۷ ۱۱۸ ۱۲ ۲ ۸۸ ۴۸ ۱۵۶ ۱۲۷ ۷۲
Azerbaijan ۶۳ ۷ ۱۱۴ ۱۱۰ ۲۲ ۱۰۹ ۳۶ ۳۴ ۹۴ ۴۰ ۸۴
Jamaica ۶۴ ۹ ۷۲ ۸۰ ۱۲۲ ۷ ۵۷ ۱۴۶ ۱۴۶ ۱۰۷ ۳۵
Bahrain ۶۵ ۱۴۰ ۹ ۷۷ ۲۵ ۱۰۹ ۱۱۱ ۸ ۸۵ ۱۰۱ ۸۵
Kosovo ۶۶ ۴۷ ۱۳۶ ۱۲۴ ۳۲ ۲۸ ۵۷ ۶۷ ۷۱ ۴۸ ۱۶۳
Kyrgyz Republic ۶۷ ۳۵ ۲۰ ۱۶۰ ۶ ۲۸ ۳۶ ۱۳۸ ۸۳ ۱۳۷ ۱۲۶
Qatar ۶۸ ۱۰۹ ۸ ۱۱۱ ۲۸ ۱۳۳ ۱۲۲ ۱ ۱۱۹ ۱۱۲ ۵۱
Panama ۶۹ ۴۴ ۷۰ ۳۲ ۸۴ ۱۹ ۶۶ ۱۶۶ ۵۴ ۱۴۸ ۱۳۲
Oman ۷۰ ۱۴۹ ۴۶ ۶۰ ۳۳ ۱۲۶ ۱۳۴ ۱۰ ۶۹ ۷۰ ۱۰۵
Bhutan ۷۱ ۹۱ ۷۹ ۵۰ ۵۱ ۷۹ ۱۱۵ ۲۸ ۲۱ ۵۰ ۱۸۹
Botswana ۷۲ ۱۴۳ ۹۷ ۱۲۲ ۷۰ ۷۰ ۸۱ ۷۱ ۵۱ ۱۲۸ ۵۶
South Africa ۷۳ ۱۲۰ ۹۰ ۱۶۸ ۱۰۱ ۵۹ ۱۴ ۲۰ ۱۳۰ ۱۱۹ ۴۱
Tunisia ۷۴ ۱۰۳ ۵۷ ۳۸ ۸۶ ۱۲۶ ۱۰۵ ۸۱ ۹۱ ۸۱ ۵۷
Morocco ۷۵ ۴۳ ۲۹ ۵۵ ۷۶ ۱۰۹ ۱۰۵ ۶۲ ۱۰۲ ۵۹ ۱۳۰
San Marino ۷۶ ۱۱۳ ۶۴ ۱۰ ۸۰ ۱۸۱ ۱۲۲ ۳۲ ۱۸ ۸۲ ۱۰۶
St. Lucia ۷۷ ۶۷ ۵۰ ۲۶ ۱۰۴ ۱۵۲ ۶۶ ۸۳ ۷۲ ۶۷ ۱۰۹
Tonga ۷۸ ۵۳ ۲۲ ۶۱ ۱۵۴ ۴۲ ۱۱۵ ۸۲ ۸۷ ۹۷ ۱۳۱
Bosnia and Herzegovina ۷۹ ۱۷۵ ۱۷۱ ۱۱۹ ۹۷ ۴۲ ۶۶ ۱۵۴ ۲۸ ۶۶ ۳۸
Malta ۸۰ ۱۳۲ ۸۳ ۸۶ ۹۶ ۱۷۴ ۳۶ ۲۵ ۳۹ ۶۱ ۸۳
Guatemala ۸۱ ۱۰۱ ۱۰۶ ۲۱ ۷۵ ۱۵ ۱۷۴ ۵۰ ۷۸ ۱۷۳ ۱۵۳
Saudi Arabia ۸۲ ۱۳۰ ۱۷ ۲۴ ۳۱ ۷۹ ۹۹ ۳ ۱۵۰ ۸۶ ۱۸۹
Ukraine ۸۳ ۳۰ ۱۴۰ ۱۳۷ ۶۱ ۱۹ ۸۸ ۱۰۷ ۱۰۹ ۹۸ ۱۴۱
Brunei Darussalam ۸۴ ۷۴ ۲۱ ۶۸ ۱۴۸ ۷۹ ۱۳۴ ۱۶ ۱۲۱ ۱۱۳ ۹۸
China * ۸۴ ۱۳۶ ۱۷۶ ۹۲ ۴۳ ۷۹ ۱۳۴ ۱۳۲ ۹۶ ۷ ۵۵
El Salvador ۸۶ ۱۲۵ ۱۵۶ ۱۰۷ ۷۱ ۱۵ ۱۵۵ ۱۶۲ ۴۶ ۱۰۹ ۷۹
Uzbekistan ۸۷ ۴۲ ۱۵۱ ۱۱۲ ۸۷ ۴۲ ۸۸ ۱۱۵ ۱۵۹ ۳۲ ۷۵
Fiji ۸۸ ۱۶۷ ۱۱۱ ۷۸ ۵۵ ۷۹ ۱۱۱ ۱۰۸ ۷۳ ۸۸ ۸۹
Trinidad and Tobago ۸۸ ۷۲ ۱۴۴ ۲۷ ۱۵۱ ۴۲ ۳۶ ۱۱۴ ۱۱۴ ۱۶۷ ۶۷
Vietnam ۹۰ ۱۱۹ ۱۲ ۱۰۸ ۵۸ ۲۸ ۱۲۲ ۱۶۸ ۹۹ ۷۴ ۱۲۳
Dominica ۹۱ ۶۳ ۱۱۵ ۳۷ ۱۶۵ ۱۳۳ ۶۶ ۹۸ ۶۱ ۸۳ ۱۲۹
Uruguay ۹۲ ۶۱ ۱۶۰ ۴۰ ۱۱۰ ۵۹ ۱۲۲ ۱۳۰ ۱۵۳ ۱۰۴ ۶۴
Dominican Republic ۹۳ ۱۱۰ ۴۴ ۱۴۹ ۸۲ ۹۷ ۸۱ ۷۷ ۵۷ ۱۱۵ ۱۵۹
Vanuatu ۹۴ ۱۴۷ ۱۴۳ ۸۲ ۸۱ ۲۸ ۱۳۴ ۵۴ ۱۳۴ ۱۳۹ ۱۱۰
Seychelles ۹۵ ۱۳۱ ۱۲۳ ۱۳۹ ۶۷ ۱۰۹ ۱۰۵ ۴۳ ۸۶ ۱۳۸ ۶۳
Samoa ۹۶ ۳۹ ۹۳ ۵۲ ۶۵ ۱۵۲ ۵۷ ۱۰۰ ۱۵۱ ۷۹ ۱۳۳
Albania ۹۷ ۵۸ ۱۸۹ ۱۶۲ ۱۰۷ ۴۲ ۸ ۱۴۲ ۳۷ ۹۶ ۴۲
Zambia ۹۷ ۷۸ ۱۱۰ ۱۲۳ ۱۵۷ ۱۹ ۸۸ ۴۶ ۱۵۲ ۱۳۴ ۱۰۷
Nepal ۹۹ ۱۰۵ ۷۸ ۱۳۱ ۷۲ ۱۳۳ ۵۷ ۱۲۴ ۶۰ ۱۵۲ ۸۶
Paraguay ۱۰۰ ۱۳۵ ۵۵ ۹۶ ۷۸ ۷۹ ۱۴۴ ۱۱۱ ۱۳۵ ۷۵ ۱۰۲
Kuwait ۱۰۱ ۱۴۸ ۱۳۳ ۱۲۸ ۶۸ ۱۰۹ ۶۶ ۱۱ ۱۴۹ ۵۸ ۱۲۲
Namibia ۱۰۱ ۱۶۴ ۶۶ ۷۶ ۱۷۴ ۵۹ ۶۶ ۹۳ ۱۱۸ ۱۰۳ ۹۷
Philippines ۱۰۳ ۱۶۵ ۹۹ ۱۹ ۱۱۲ ۱۰۹ ۱۵۵ ۱۲۶ ۹۵ ۱۴۰ ۵۳
Antigua and Barbuda ۱۰۴ ۱۰۷ ۹۵ ۳۳ ۱۱۸ ۱۵۲ ۶۶ ۱۶۱ ۱۱۴ ۱۹ ۱۲۵
Swaziland ۱۰۵ ۱۵۶ ۸۰ ۱۵۵ ۱۱۳ ۷۰ ۱۳۴ ۷۹ ۳۰ ۱۷۵ ۹۶
Bahamas, The ۱۰۶ ۱۱۸ ۹۴ ۱۱۴ ۱۸۳ ۱۳۳ ۱۱۱ ۲۴ ۹۷ ۶۰ ۶۱
Sri Lanka ۱۰۷ ۹۸ ۷۷ ۸۱ ۱۵۳ ۹۷ ۴۹ ۱۵۸ ۹۰ ۱۶۱ ۷۸
Kenya ۱۰۸ ۱۵۱ ۱۴۹ ۱۲۷ ۱۱۵ ۲۸ ۱۱۵ ۱۰۱ ۱۳۱ ۱۰۲ ۱۴۴
Indonesia * ۱۰۹ ۱۷۳ ۱۰۷ ۴۶ ۱۳۱ ۷۰ ۸۸ ۱۴۸ ۱۰۵ ۱۷۰ ۷۷
Honduras ۱۱۰ ۱۵۰ ۸۷ ۱۴۳ ۸۸ ۷ ۱۳۴ ۱۵۵ ۱۳۶ ۱۵۰ ۱۳۹
St. Vincent and the Grenadines ۱۱۱ ۷۷ ۵۹ ۷۹ ۱۶۰ ۱۵۲ ۶۶ ۹۷ ۶۸ ۳۱ ۱۸۹
Solomon Islands ۱۱۲ ۹۵ ۵۸ ۹۰ ۱۵۸ ۷۹ ۱۰۵ ۶۸ ۱۴۱ ۱۶۰ ۱۳۷
Jordan ۱۱۳ ۸۸ ۱۰۳ ۵۶ ۹۸ ۱۸۵ ۱۶۳ ۵۲ ۵۰ ۱۲۶ ۱۴۶
Ghana ۱۱۴ ۱۰۲ ۱۳۲ ۱۲۱ ۷۷ ۴۲ ۶۶ ۱۰۶ ۱۷۱ ۱۱۶ ۱۶۱
Lesotho ۱۱۴ ۱۱۲ ۱۷۲ ۱۴۷ ۱۰۸ ۱۵۲ ۹۹ ۱۰۹ ۳۶ ۸۵ ۱۱۷
Brazil * ۱۱۶ ۱۷۴ ۱۶۹ ۲۲ ۱۳۰ ۹۷ ۲۹ ۱۷۸ ۱۴۵ ۴۵ ۶۲
Ecuador ۱۱۷ ۱۶۶ ۷۴ ۹۷ ۶۹ ۹۷ ۱۱۵ ۱۳۹ ۱۲۰ ۹۹ ۱۴۸
Iran, Islamic Rep. ۱۱۸ ۸۷ ۶۹ ۸۸ ۹۱ ۹۷ ۱۵۰ ۱۲۳ ۱۶۷ ۶۲ ۱۴۰
Barbados ۱۱۹ ۱۰۰ ۱۵۸ ۸۷ ۱۳۴ ۱۲۶ ۱۶۶ ۹۹ ۱۲۷ ۱۶۴ ۳۴
Belize ۱۲۰ ۱۵۹ ۸۱ ۷۳ ۱۲۸ ۱۶۲ ۱۲۲ ۶۹ ۱۱۷ ۱۳۳ ۸۱
Argentina ۱۲۱ ۱۵۷ ۱۷۳ ۸۵ ۱۱۶ ۷۹ ۴۹ ۱۷۰ ۱۴۳ ۳۸ ۹۵
Uganda ۱۲۲ ۱۶۸ ۱۶۱ ۱۶۷ ۱۲۰ ۴۲ ۹۹ ۱۰۵ ۱۲۸ ۷۸ ۱۰۴
Lebanon ۱۲۳ ۱۱۴ ۱۳۰ ۱۱۶ ۱۰۳ ۱۰۹ ۱۳۴ ۴۵ ۱۴۷ ۱۳۵ ۱۳۴
St. Kitts and Nevis ۱۲۴ ۹۰ ۳۲ ۸۴ ۱۷۰ ۱۵۲ ۸۸ ۱۴۷ ۷۰ ۴۲ ۱۸۹
Nicaragua ۱۲۵ ۱۲۳ ۱۶۸ ۹۴ ۱۴۷ ۹۷ ۱۵۰ ۱۶۵ ۸۱ ۹۴ ۱۰۳
Cabo Verde ۱۲۶ ۷۵ ۱۰۴ ۱۴۰ ۷۴ ۱۰۹ ۱۶۳ ۹۴ ۱۰۶ ۴۷ ۱۸۹
Cambodia ۱۲۷ ۱۸۰ ۱۸۱ ۱۴۵ ۱۲۱ ۱۵ ۱۱۱ ۹۵ ۹۸ ۱۷۴ ۸۲
Maldives ۱۲۸ ۴۸ ۴۱ ۱۴۱ ۱۷۱ ۱۲۶ ۱۳۴ ۱۲۸ ۱۳۷ ۹۵ ۱۳۵
West Bank and Gaza ۱۲۹ ۱۷۰ ۱۶۲ ۷۵ ۹۵ ۱۰۹ ۱۴۴ ۵۶ ۸۴ ۹۰ ۱۸۹
India * ۱۳۰ ۱۵۵ ۱۸۳ ۷۰ ۱۳۸ ۴۲ ۸ ۱۵۷ ۱۳۳ ۱۷۸ ۱۳۶
Egypt, Arab Rep. ۱۳۱ ۷۳ ۱۱۳ ۱۴۴ ۱۱۱ ۷۹ ۱۲۲ ۱۵۱ ۱۵۷ ۱۵۵ ۱۱۹
Tajikistan ۱۳۲ ۵۷ ۱۵۲ ۱۷۷ ۱۰۲ ۱۰۹ ۲۹ ۱۷۲ ۱۳۲ ۵۴ ۱۴۷
Mozambique ۱۳۳ ۱۲۴ ۳۱ ۱۶۴ ۱۰۵ ۱۵۲ ۹۹ ۱۲۰ ۱۲۹ ۱۸۴ ۶۶
Lao PDR ۱۳۴ ۱۵۳ ۴۲ ۱۵۸ ۶۶ ۷۰ ۱۷۸ ۱۲۷ ۱۰۸ ۹۲ ۱۸۹
Grenada ۱۳۵ ۷۶ ۱۰۰ ۵۸ ۱۳۹ ۱۳۳ ۱۲۲ ۱۳۲ ۱۳۸ ۸۹ ۱۸۹
Palau ۱۳۶ ۱۱۶ ۱۰۱ ۱۳۸ ۴۶ ۷۹ ۱۸۲ ۱۳۱ ۱۵۵ ۱۳۰ ۱۶۶
Guyana ۱۳۷ ۹۲ ۱۳۸ ۱۶۵ ۱۲۵ ۱۶۷ ۹۹ ۱۱۷ ۱۳۹ ۸۷ ۱۵۶
Pakistan * ۱۳۸ ۱۲۲ ۶۱ ۱۵۷ ۱۳۷ ۱۳۳ ۲۵ ۱۷۱ ۱۶۹ ۱۵۱ ۹۴
Tanzania ۱۳۹ ۱۲۹ ۱۲۶ ۸۳ ۱۳۳ ۱۵۲ ۱۲۲ ۱۵۰ ۱۸۰ ۶۴ ۹۹
Marshall Islands ۱۴۰ ۷۱ ۶۳ ۱۲۵ ۱۸۹ ۷۹ ۱۷۸ ۱۲۵ ۷۵ ۶۵ ۱۶۷
Malawi ۱۴۱ ۱۶۱ ۶۵ ۱۷۵ ۹۳ ۱۵۲ ۱۱۵ ۱۰۲ ۱۲۳ ۱۴۷ ۱۶۴
Côte d’Ivoire ۱۴۲ ۴۶ ۱۸۰ ۱۴۶ ۱۰۹ ۱۳۳ ۱۵۵ ۱۷۶ ۱۴۲ ۱۲۰ ۷۶
Burkina Faso ۱۴۳ ۷۸ ۷۶ ۱۸۳ ۱۴۹ ۱۳۳ ۱۴۴ ۱۵۳ ۱۰۳ ۱۶۳ ۱۱۲
Mali ۱۴۳ ۱۷۲ ۱۵۲ ۱۵۱ ۱۴۰ ۱۳۳ ۱۶۶ ۱۴۹ ۸۲ ۱۴۹ ۱۰۰
Papua New Guinea ۱۴۵ ۱۳۸ ۱۲۷ ۹۸ ۱۱۹ ۱۶۷ ۹۹ ۱۱۰ ۱۶۳ ۱۶۹ ۱۳۸
Ethiopia ۱۴۶ ۱۷۶ ۷۳ ۱۲۹ ۱۴۱ ۱۶۷ ۱۶۶ ۱۱۳ ۱۶۶ ۸۴ ۱۱۴
Sierra Leone ۱۴۷ ۹۹ ۱۴۲ ۱۷۸ ۱۵۹ ۱۵۲ ۸۸ ۱۲۹ ۱۶۴ ۱۰۵ ۱۴۲
Micronesia, Fed. Sts. ۱۴۸ ۱۶۲ ۱۴۱ ۱۰۳ ۱۸۹ ۷۰ ۱۸۵ ۱۱۶ ۵۳ ۱۸۱ ۱۱۶
Kiribati ۱۴۹ ۱۴۲ ۱۳۷ ۱۷۳ ۱۴۲ ۱۶۲ ۱۲۲ ۲۳ ۱۱۲ ۱۱۴ ۱۸۹
Togo ۱۵۰ ۱۳۳ ۱۷۹ ۱۰۹ ۱۸۲ ۱۳۳ ۱۵۵ ۱۶۳ ۱۲۶ ۱۲۵ ۹۳
Gambia, The ۱۵۱ ۱۶۹ ۱۱۷ ۱۵۳ ۱۲۴ ۱۶۲ ۱۶۳ ۱۷۷ ۱۰۴ ۱۱۰ ۱۱۱
Burundi ۱۵۲ ۱۹ ۱۶۵ ۱۸۵ ۹۴ ۱۷۴ ۱۱۵ ۱۱۱ ۱۵۴ ۱۴۶ ۱۴۵
Senegal ۱۵۳ ۸۵ ۱۴۸ ۱۷۰ ۱۵۲ ۱۳۳ ۱۵۵ ۱۸۳ ۱۱۳ ۱۴۵ ۸۸
Comoros ۱۵۴ ۱۶۳ ۱۱۶ ۱۳۲ ۱۲۳ ۱۰۹ ۱۴۴ ۱۶۷ ۸۰ ۱۷۹ ۱۸۹
Zimbabwe ۱۵۵ ۱۸۲ ۱۸۴ ۱۶۱ ۱۱۴ ۷۹ ۸۱ ۱۴۵ ۱۰۰ ۱۶۶ ۱۵۲
Suriname ۱۵۶ ۱۸۳ ۱۰۹ ۹۳ ۱۷۶ ۱۷۴ ۱۶۶ ۷۵ ۷۷ ۱۸۶ ۱۲۸
Bolivia ۱۵۷ ۱۷۸ ۱۵۰ ۱۰۱ ۱۴۳ ۱۲۶ ۱۴۴ ۱۸۹ ۱۲۴ ۱۳۶ ۹۲
Benin ۱۵۸ ۱۱۵ ۸۲ ۱۷۹ ۱۷۲ ۱۳۳ ۱۵۰ ۱۷۹ ۱۱۶ ۱۶۸ ۱۱۲
Sudan ۱۵۹ ۱۴۶ ۱۴۶ ۱۰۲ ۸۹ ۱۶۷ ۱۶۶ ۱۴۰ ۱۸۴ ۱۴۲ ۱۵۴
Niger ۱۶۰ ۱۳۴ ۱۷۸ ۱۶۹ ۱۲۶ ۱۳۳ ۱۶۶ ۱۵۶ ۱۵۸ ۱۵۴ ۱۲۱
Iraq ۱۶۱ ۱۵۴ ۱۴۷ ۱۰۶ ۱۱۷ ۱۸۱ ۱۱۵ ۵۹ ۱۷۸ ۱۲۲ ۱۸۹
Gabon ۱۶۲ ۱۴۴ ۱۶۴ ۱۵۴ ۱۷۳ ۱۰۹ ۱۵۵ ۱۵۸ ۱۶۵ ۱۷۱ ۱۲۰
Algeria ۱۶۳ ۱۴۵ ۱۲۲ ۱۳۰ ۱۶۳ ۱۷۴ ۱۷۴ ۱۶۹ ۱۷۶ ۱۰۶ ۷۳
Madagascar ۱۶۴ ۱۲۸ ۱۸۲ ۱۸۸ ۱۶۱ ۱۶۷ ۱۰۵ ۷۶ ۱۲۵ ۱۵۳ ۱۲۷
Guinea ۱۶۵ ۱۲۶ ۱۶۶ ۱۵۹ ۱۴۶ ۱۳۳ ۱۶۶ ۱۸۴ ۱۶۱ ۱۱۸ ۱۰۸
São Tomé and Príncipe ۱۶۶ ۳۱ ۱۲۱ ۱۱۵ ۱۶۲ ۱۸۵ ۱۸۵ ۱۶۴ ۱۱۱ ۱۸۲ ۱۵۸
Myanmar ۱۶۷ ۱۶۰ ۷۴ ۱۴۸ ۱۴۵ ۱۷۴ ۱۸۴ ۸۴ ۱۴۰ ۱۸۷ ۱۶۲
Mauritania ۱۶۸ ۷۰ ۱۱۲ ۱۵۲ ۱۰۰ ۱۶۲ ۱۳۴ ۱۸۷ ۱۶۰ ۷۱ ۱۸۹
Nigeria * ۱۶۹ ۱۳۹ ۱۷۵ ۱۸۲ ۱۸۱ ۵۹ ۲۰ ۱۸۱ ۱۸۲ ۱۴۳ ۱۴۳
Yemen, Rep. ۱۷۰ ۱۵۲ ۸۹ ۱۵۰ ۸۳ ۱۸۵ ۱۲۲ ۱۳۵ ۱۸۹ ۱۲۹ ۱۵۱
Djibouti ۱۷۱ ۱۷۱ ۱۲۴ ۱۷۲ ۱۶۸ ۱۸۱ ۱۷۴ ۸۵ ۱۶۲ ۱۸۳ ۶۸
Cameroon ۱۷۲ ۱۳۷ ۱۵۹ ۱۱۳ ۱۷۵ ۱۲۶ ۱۳۴ ۱۸۰ ۱۸۵ ۱۵۹ ۱۱۸
Timor-Leste ۱۷۳ ۱۰۴ ۱۵۴ ۹۵ ۱۸۹ ۱۶۲ ۸۱ ۵۷ ۹۲ ۱۸۹ ۱۸۹
Bangladesh * ۱۷۴ ۱۱۷ ۱۱۸ ۱۸۹ ۱۸۵ ۱۳۳ ۸۸ ۸۶ ۱۷۲ ۱۸۸ ۱۵۵
Syrian Arab Republic ۱۷۵ ۱۲۷ ۱۸۹ ۱۲۰ ۱۳۶ ۱۶۷ ۸۸ ۱۱۹ ۱۷۳ ۱۵۷ ۱۵۷
Congo, Rep. ۱۷۶ ۱۷۷ ۱۲۰ ۱۷۶ ۱۶۶ ۱۰۹ ۱۵۰ ۱۸۲ ۱۷۷ ۱۵۸ ۱۱۵
Afghanistan ۱۷۷ ۳۴ ۱۸۵ ۱۵۶ ۱۸۴ ۹۷ ۱۸۹ ۸۹ ۱۷۴ ۱۷۲ ۱۶۰
Guinea-Bissau ۱۷۸ ۱۷۹ ۱۶۳ ۱۸۴ ۱۵۰ ۱۳۳ ۱۵۵ ۱۵۲ ۱۴۸ ۱۶۲ ۱۸۹
Liberia ۱۷۹ ۳۷ ۱۷۴ ۱۸۰ ۱۷۸ ۱۰۹ ۱۸۲ ۱۱۸ ۱۸۳ ۱۷۶ ۱۶۸
Equatorial Guinea ۱۸۰ ۱۸۷ ۱۵۷ ۱۳۵ ۱۵۶ ۱۰۹ ۱۴۴ ۱۷۵ ۱۷۵ ۱۰۸ ۱۸۹
Angola ۱۸۱ ۱۴۱ ۱۰۸ ۱۶۶ ۱۶۹ ۱۸۱ ۶۶ ۱۴۱ ۱۸۱ ۱۸۵ ۱۸۹
Haiti ۱۸۲ ۱۸۸ ۱۶۷ ۱۳۶ ۱۷۹ ۱۷۴ ۱۸۷ ۱۴۳ ۷۶ ۱۲۳ ۱۸۹
Chad ۱۸۳ ۱۸۵ ۱۳۳ ۱۸۱ ۱۵۵ ۱۳۳ ۱۵۵ ۱۸۶ ۱۶۸ ۱۵۶ ۱۴۹
Congo, Dem. Rep. ۱۸۴ ۸۹ ۱۳۱ ۱۷۴ ۱۳۵ ۱۳۳ ۱۷۴ ۱۷۳ ۱۸۷ ۱۶۵ ۱۸۹
Central African Republic ۱۸۵ ۱۸۹ ۱۵۵ ۱۸۶ ۱۶۷ ۱۳۳ ۱۵۰ ۱۸۵ ۱۴۴ ۱۷۷ ۱۴۹
Venezuela, RB ۱۸۶ ۱۸۶ ۱۲۵ ۱۷۱ ۱۲۹ ۱۰۹ ۱۷۸ ۱۸۸ ۱۸۶ ۱۴۱ ۱۶۵
South Sudan ۱۸۷ ۱۸۱ ۱۷۷ ۱۸۷ ۱۸۰ ۱۷۴ ۱۸۱ ۱۰۴ ۱۷۹ ۷۶ ۱۸۹
Libya ۱۸۸ ۱۵۸ ۱۸۹ ۱۲۶ ۱۸۹ ۱۸۵ ۱۸۸ ۱۶۰ ۱۰۷ ۱۳۱ ۱۸۹
Eritrea ۱۸۹ ۱۸۴ ۱۸۹ ۱۴۲ ۱۷۷ ۱۸۵ ۱۲۲ ۱۷۴ ۱۸۹ ۱۲۱ ۱۸۹

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: