۷ آبا ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۳
پنجمین بسته خبری جمعیت منتشر شد

طرح تعالی جمعیت، عامل یا مانع افزایش جمعیت؟

پس از بیش از ۱۷ ماه از تدوین طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده، این طرح پس از یک‌بار بازگشت به کمیسیون، دوباره در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت تا جزئیاتش مورد بررسی قرار بگیرد.

به گزارش عیارآنلاین، پنجمین بسته خبری جمعیت منتشر شد. در این بسته خبری به مهم‌ترین اخبار هفته گذشته با موضوعاتی چون بازگشت طرح تعالی جمعیت و خانواده به صحن علنی مجلس و بیمه زنان خانه‌دار برای دوران سالمندی پرداخته شده است.

تصویب طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده؛ یک وظیفه ملی یا مانع بزرگ افزایش جمعیت؟

مجلسپس از بیش از ۱۷ ماه از تدوین طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده، این طرح پس از یک‌بار بازگشت به کمیسیون، دوباره در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت تا جزئیاتش مورد بررسی قرار بگیرد. لاله افتخاری، دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس در انتقاد از طرح مذکور، گفت: «بخشی عمده‌ای از این طرح قابل دفاع نیست، برخی از بندهای این طرح ظاهرش مشوق است ولی سنگ و مانع بزرگی برای افزایش جمعیت خواهد بود که خلاف قانون اساسی است».

از سوی دیگر، محمدجواد محمودی، رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب این طرح یک وظیفه ملی دانست  و گفت: «این طرح یک بحث حاکمیتی است که همه دستگاه ها از وزارت بهداشت تا آموزش و پرورش باید روی آن کار کنند و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز باید بر آن نظارت و رصد داشته باشد، چون این طرح از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است که برای صورت قانونی گرفتن به مجلس می رود». محمودی ضمن پذیرش تلویحی هزینه‌بر بودن این طرح از نمایندگان خواست تا بندهای کم‌هزینه‌تر آن را تصویب و سایر بندها را اصلاح کنند.

حال سوال اینجاست که اگر این طرح به گفته تدوین‌کنندگان آن جامع است، چگونه با تغییر و حذف برخی بندهای آن کماکان جامع خواهد ماند، با توجه به این رویکرد، اظهارات لاله افتخاری قابل تامل است. باید دید این طرح که در دستور کار مجلس قرار دارد، زیر سایه حضور وزیر خارجه در صحن علنی و حساسیت‌های مسائل خارجی به کجا خواهد رسید و اعضای کمیسیون فرهنگی چه تدابیری برای حفظ اهمیت این طرح پیش‌بینی کرده‌اند.

نگرانی از پدیده زنان سالمند مجرد

سالمندعلی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه‌ اجتماعی، در حاشیه بازدید از سرای سالمندان شهرستان خرم‌دره گفت: «با توجه به پنجره جمعیتی کشور، در ۲۰ سال آینده تعداد سالمندان در حدود ۲۵ درصد افزایش می‌یابد. بر اساس مطالعات، تعداد زنان سالمند از مردان سالمند بیشتر خواهد بود و با تجردی که هم‌اکنون در پیش‌ رو داریم، زنان سالمند مجرد هم پدیده‌ای است که در آینده با آن روبه‌رو خواهیم بود».

ربیعی با اشاره به سند توسعه سالمندی، تصریح کرد: «با طرح این سند در شورای عالی رفاه و هیات وزیران، برنامه پیش‌سالمندی با جهت‌گیری بیمه‌های درمان به سمت اینکه سالمندان سالم‌تر به این مرحله از زندگی خود برسند، مورد توجه قرار دارد».

نرجس بختیار خلج، مشاور امور زنان و خانواده سازمان بهزیستی در همین راستا تحقق بیمه زنان خانه‌دار را پشتوانه محکمی در دوران سالمندی دانست. با اشاره به اهمیت و لزوم پرداختن به مساله زنان به عنوان نیمی از جمعیت و تاثیرگذاری بر نیم دیگر جمعیت نسبت به پدیده زنانه شدن سالمندی هشدار داد و بر لزوم برنامه‌ریزی‌های حمایتی از آنان تاکید کرد.

ورود به دوره سالخوردگی جمعیت همواره با افزایش هزینه‌های بهداشتی همراه است که این مساله باید با تقویت وجه دوم پیری جمعیت؛ یعنی افزایش فرزندآوری و افزایش نیروی کار برای تامین هزینه‌های اجتماعی سالمندان برطرف شود.

سایر اخبار

جوانان باید با تاثیر مسائل جنسی بر ناباروری آشنا شوند

زهرا عزآبادی، مدیر دفتر پرستاری مامایی رویان با تاکید بر اینکه یکی از مباحث مهم در ناباروری، سلامت جنسی است، آموزش مسائل اولیه خانواده تا مسائل اجتماعی آنها و اهمیت دادن به آن را برای جوانان ذیل برنامه های آموزشی مهم دانست تا آن‌ها با موضوع تاثیرات ناباروری بر مسائل جنسی آشنا شوند.

ارائه بسته غربالگری ناباروری رایگان

بسته‌های جمعیتی گوناگون وزارت بهداشت که تقریبا هیچ‌کدام تاکنون اجرا نشده‌اند موضوع دومین بسته خبری جمعیت بود. در همین راستا؛ محمد اسلامی، رئیس اداره باروری سالم وزارت بهداشت از تهیه پیش‌نویس بسته ارائه خدمات غربالگری ناباروری خبر داد که این بسته تا پایان سال در سراسر کشور و به صورت رایگان اجرایی می‌شود.

تلاش برای افزایش جمعیت روستایی دارای آب تا پایان سال ۹۵

حمیدرضا جانباز، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، از تلاش این شرکت برای افزایش جمعیت روستایی دارای آب تا پایان سال مالی ۹۵ خبر داد و گفت: لازمه رسیدن به شاخص ۹۲ درصد جمعیت تحت پوشش آب روستایی رقمی در حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: