سی و چهارمین بسته خبری علمی و فناوری منتشر شد

طرح های کلانِ ملی به دنبال حامی مالی!

در این شماره به بررسی دو پرونده مهم در هفته گذشته پرداختیم. بدون حامی ماندن ۱۳ طرح کلان ملی و سفر هیات آلمانی به ایران موضوع این پرونده‌ها می‌باشد.

به گزارش سرویس علم و فناوری عیارآنلاین، سی‌ و چهارمین بسته خبری علمی و فناوری که به مهم‌ترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به بررسی دو پرونده مهم در هفته گذشته پرداختیم. بدون حامی ماندن ۱۳ طرح کلان ملی و سفر هیات آلمانی به ایران موضوع این پرونده‌ها می‌باشد.

پرونده اول: «طرح های کلان ملی به دنبال حامی مالی!»

هفته گذشته دکتر وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در حاشیه صد و سی و پنجمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) در خصوص ۱۳ طرح کلان ملی که حامی اجرایی ندارند، گفت: «اکنون در حال تلاش هستیم تا مراکزی را برای حمایت از اجرای این طرح ها پیدا کنیم و اگر دستگاه هایی متقاضی طرح های کلان ملی نباشند، طبیعی است که این طرح ها از گردونه خارج خواهند شد.»

طرح های کلان ملی که طی سال های گذشته با مشکلاتی چون اختصاص بودجه، تدوین آیین نامه اجرایی، تعیین دانشگاه های محوری و بازنگری روند اجرا مواجه بودند، این روزها با مشکل دیگری به نام دستگاه متقاضی دست و پنجه نرم می کنند. سال ۹۰ بود که حدود ۳۷ طرح به عنوان طرح های کلان ملی تصویب شد و طی سال های بعد تعداد این طرح ها به ۴۷ طرح افزایش یافت. اعتبار اولیه در نظر گرفته شده برای این طرح ها ۲۴ هزار میلیارد تومان بود ولی از سال ۹۰ تا کنون (نزدیک به دو سال در دولت دهم و دو سال در دولت یازدهم) پس از ۴ سال ۱۰۴ میلیارد تومان اعتبار به آنها اختصاص یافت و ۸٫۳۹ درصد پیشرفت داشتند.

پرونده دوم: « آلمان، دیپلماسی یا نفوذ؟»

هفته گذشته وزیر خارجه آلمان در دانشگاه تهران حضور یافت و به سخنرانی پرداخت. وی با بیان اینکه ۶ هزار دانشجوی ایرانی در آلمان تحصیل می‌کنند گفت:«شاید شرایطی فراهم شود تا دانشجویان ایرانی با بورسیه‌های بیشتری در آلمان حضور یابند». همزمان با این سفر، دبیرکل  موسسه تبادلات علمی آلمان  (daad) طی دیداری با مسئولان وزارت علوم، در خصوص گسترش همکاریهای علمی و فناوری بین دو کشور  صحبت کرد و مقرر کردند در زمینه تبادل بورسیه دانشجویی و آموزش عالی  فنی و حرفه ای کارگروه مشترکی تشکیل شود.

اگرچه رونق یافتن دیپلماسی علم و فناوری امری پسندیده و مورد حمایت تمامی صاحب نظران است لذا در کنار اینگونه تفاهمات باید توجه داشت که صحبت های وزیر امور خارجه آلمان برای بالابردن ارتباطات نخبگان علمی دو کشور و باز کردن دروازه ورود آنها به آلمان موجب می‌شود نیروهای نخبه ایرانی در نظم نخبگانی مد نظر آنها قرار بگیرد.

اخیرا مقام معظم رهبری نیز در دیداری که با نخبگان داشتند با اشاره به موضوع شناسایی کردن نخبه‌ها برای عوامل بیرونی گفتند: «جستجو می‌کنند، نخبه‌ها را پیدا می‌کنند؛ نه برای اینکه در داخل تشویق بشوند، تربیت بشوند؛ [بلکه‌] برای عوامل بیرونی، که به آنها معرّفی کنند، حلقه‌ واسطی بشوند برای مهاجرت نخبگان و به تعبیر رایج «فرار مغزها». این هم خیانت است؛ این خیانت است؛ این ولو ممکن است در پوشش دلسوزی برای این دانشجو انجام بگیرد امّا این دلسوزی نیست».

سایر اخبار مهم علم و فناوری در هفته گذشته:

نامه وزارت علوم به شورای اقتصاد برای بودجه تجهیزات آزمایشگاهی

معاون پژوهشی وزارت علوم: وزارت علوم طی نامه ای از دولت درخواست بودجه ۵۰۰ میلیون دلاری برای تعمیر و تجهیز آزمایشگاه های دانشگاه ها کرده است که دولت موافقت اولیه خود را با این نامه اعلام کرده است.

آئین‌نامه پذیرش دانشجویان غیرایرانی غیر بورسیه ابلاغ شد

آیین نامه پذیرش دانشجویان غیر ایرانی غیر بورسیه تدوین و پس از تایید وزیرعلوم طی بخشنامه‌ای به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور ابلاغ شد.

حمایت کریدور خدمات صادرات محصولات دانش‌بنیان از ۱۱۷ شرکت

مسئول اجرایی کریدور صادرات محصولات دانش‌بنیان گفت: ۴۰۴ درخواست خدمت از ۲۲۰ شرکت دانش‌بنیان در شش ماهه نخست سال جاری به کریدور ارسال شد که تا امروز ۱۱۷ شرکت دانش‌بنیان مورد حمایت قرار گرفته‌اند.

گوشه‌ای از وضعیت کشور در فناوری نانو

در جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، گزارش ستاد نانو کشور که به مناسبت پایان زمان اجرای برنامه ۱۰ ساله «توسعه فناوری نانو» بود، ارائه ‌شد.

لایحه رسیدگی به تقلب‌های علمی در دولت بررسی می‌شود

معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: در راستای جلوگیری از تقلب در ارائه پایان‌نامه‌‌های دانشگاهی، لایحه رسیدگی به تقلب‌های علمی در کمیسیون دولت بررسی و به زودی ارائه می‌شود.

با حضور وزیر علوم ، صندوق رفاه دانشجویان و صندوق کارآفرینی امید قرار داد همکاری امضا کردند

با حضور دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، تفاهم نامه همکاری مابین صندوق رفاه دانشجویان و صندوق کارآفرینی امید از طریق تسهیلاتی همچون وام ازدواج ، ودیعه مسکن دانشجویی و وام اشتغال به دانشجویان پس از فارغ التحصیلی ، به امضای مهندس یزدان مهر رییس صندوق رفاه دانشجویان و دکتر نورالله زاده رییس صندوق کار آفرینی مهر رسید .

محدوده اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گسترش می‌یابد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به ضرورت حمایت دولت از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بزودی در محدوده وسیع‌تری انجام می‌شود.

ورود بیش از ۱۵ هزار قلم تجهیزات آزمایشگاهی در شبکه شاعا

وزیر علوم از ورود ۱۵ هزار و ۴۴۰ قلم تجهیزات آزمایشگاهی در شبکه شاعا خبر داد و گفت: امیدواریم تا پایان امسال شبکه علمی کشور بین تمام دانشگاه‌ها فعال شود.

توافق برای حضور اساتید دانشگاه‌ها و استخدام دانشجویان در صنعت/ استفاده از تجربیات نخبگان صنعت

معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به تفاهم‌نامه همکاری این وزارتخانه با وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: این تفاهم‌نامه به دلیل همکاری‌های مختلف وزارت علوم با وزارت صنعت به امضاءرسیده‌است. وی افزود: یکی از بندهای این تفاهم‌نامه در رابطه با فرصت‌های مطالعاتی اساتید دانشگاه‌ها در صنعت است. در گذشته هر استادی می‌توانست از فرصت مطالعاتی خود در خارج از کشور به مدت ۹ ماه تا یک‌سال داشته استفاده کند. اکنون بحث ما با صنعت این است که اساتید بتوانند در صنعت حضور داشته باشند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: