۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۳

صندوق سرمایه گذاری پروژه؛ ابزار مطمئن جذب سرمایه مردمی در صنعت پتروشیمی

شرکت ملی صنایع پتروشیمی که برای توسعه صنعت پتروشیمی به دنبال جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی است می تواند با تدبیر و با استفاده از صندوق سرمایه گذاری پروژه، بخش زیادی از منابع مالی مورد نیاز برای توسعه این صنعت را تامین کند.

عباس شعری مقدمبه گزارش عیارآنلاین، عباس شعری مقدم، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفت‌وگویی با بیان این‌که در حال حاضر، اولویت ما سرمایه گذاری مستقیم خارجی است، گفت: «از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم، امنیت بیشتری برای کشور ما فراهم می‌شود، زیرا معمولا کشورهایی که در سایر مناطق سرمایه‌گذاری می کنند برای حفظ سرمایه خود با ملاحظه‌تر رفتار می کنند». شعری مقدم، مشارکت ایرانی‌ها با خارجی‌ها، فاینانس، تشکیل صندوق ارزی توسعه صنعت پتروشیمی و استفاده از منابع صندوق توسعه ملی را به ترتیب به عنوان دیگر اولویت‌های تامین مالی طرح‌های پتروشیمی معرفی کرد.

در حال حاضر، ۶۷ طرح نیمه تمام در صنعت پتروشیمی به ظرفیت ۶۰ میلیون تن وجود دارد که پیشرفت فیزیکی حدود نیمی از آن‌ها کمتر از ۱۰ درصد است و تکمیل آن‌ها به ۴۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد. شرکت ملی صنایع پتروشیمی، عامل اصلی نیمه تمام ماندن بسیاری از طرح‌های صنعت پتروشیمی را محدودیت منابع مالی می داند و این در حالی است که می‌توان با «تدبیر» از سرمایه‌های مردمی برای توسعه این صنعت بهره برد.

با وجود نقدینگی ۸۶۰ هزار میلیارد تومانی موجود در اقتصاد کشور، تا کنون این شرکت به جذب حتی بخش اندکی از این نقدینگی به صنعت پتروشیمی کشور توجه چندانی نداشته است. از آن‌جا که عمده طرح‌های نیمه تمام صنعت پتروشیمی از توجیه فنی و اقتصادی مناسبی برخودارند و در صورت ایجاد ساختار نهادی لازم و همچنین طراحی و استفاده از ابزارهای مناسب، امکان استفاده از «سرمایه ایرانی» برای تامین مالی این طرح‌ها وجود دارد، در نتیجه، مردم و صاحبان سرمایه های خرد و نیمه خرد، تمایل بالایی برای مشارکت در آن‌ها دارند.

یک ابزار مناسب که اخیرا توسط سازمان بورس و اوراق بهادار برای جذب سرمایه های مردمی در تامین مالی پروژه ها، توسعه پیدا کرده است و می‌تواند در صنعت پتروشیمی نیز مورد استفاده قرار بگیرد، «صندوق سرمایه‌گذاری پروژه» نام دارد. در این روش، سرمایه‌ لازم برای اجرای پروژه با مشارکت آحاد مردم تامین می‌شود. به این منظور، مالکیت پروژه و منافع حاصل از آن به سهام قابل عرضه در بازار سرمایه تبدیل می‌شود و مردم سهام‌دار پروژه می‌شوند.

این ابزار تامین مالی در بخش مسکن مورد استفاده قرار گرفته و قرار است در آینده نزدیک نیز در بخش نیروگاهی استفاده شود،البته در دو سال اخیر، اقدامات مقدماتی برای استفاده از این ابزار تامین مالی در صنعت پتروشیمی با مشارکت و همکاری خود شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سازمان بورس انجام شده است ولی اجرایی شدن آن با هدف تامین مالی طرح‌های صنعت پتروشیمی نیازمند پیگیری جدی این شرکت است.

به عنوان مثال، اگر با تلاش و همکاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی و سازمان بورس، صرفا ۵ درصد از نقدینگی موجود در اقتصاد کشور یعنی ۴۳ هزار میلیارد تومان جذب طرح‌های نیمه‌تمام صنعت پتروشیمی شود، حدود یک سوم از کمبود منابع مالی لازم برای تکمیل ۶۷ طرح نیمه‌تمام برطرف خواهد شد و گام بزرگی در توسعه این صنعت برداشته می‌شود. در نتیجه، ضرورت دارد شرکت ملی صنایع پتروشیمی توجه بیشتری به برای جذب سرمایه های مردمی در صنعت پتروشیمی با استفاده از این ابزارهای مناسب تامین مالی داشته باشند.

منبع: فارس

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: