۶ آبا ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۲۲

الگوی جدید قراردادهای نفتی ایران برای مدیران ارشد نفت تشریح می‌شود

مدیران ارشد وزارت نفت یک ماه مانده به رونمایی از الگوی جدید قراردادهای نفتی ایران موسوم به IPC برای شرکت‌های خارجی در کنفرانس تهران، در جریان جزئیات این الگوی جدید قرار گرفتند.

قرارداد های نفتیبه گزارش عیارآنلاین، همه مدیران ارشد وزارت نفت و شرکت ملی نفت از صبح امروز برای برگزاری یک جلسه طولانی مدت به یکی از مهمانسراهای شرکت ملی نفت در خیابان کوشک تهران دعوت شدند.

این نشست که بدون حضور خبرنگاران برگزار می‌شود قرار است تا ساعات پایانی شامگاه امروز ادامه داشته باشد.

با وجود آنکه در رسانه‌های متعدد وابسته به روابط عمومی وزارت نفت از این جلسه مهم خبری منتشر نشده است، پیگیری ما نشان می‌دهد این نشست به منظور تشریح الگوی جدید قراردادهای نفتی ایران برای مدیران ارشد وزارت نفت برگزار شده است تا چشم این مدیران یک ماه مانده به رونمایی از الگوی جدید قراردادها برای شرکت‌های خارجی در کنفرانس تهران، بالاخره به جمال IPC روشن شود.

در این نشست ۱۲ ساعته سید مهدی حسینی رئیس کمیته بازنگری در قراردادهای نفتی جزئیات قراردادهای موسوم به IPC را برای مدیران نفتی تشریح می‌کند و در عین حال خط مشی‌ها و راهبردهای اصلی وزارت نفت در استفاده از این قراردادها نیز به حضار ارائه می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، در حالی مدیران نفتی یک ماه مانده به رونمایی از الگوی جدید قرادادهای نفتی ایران از جزئیات این الگوی جدید با خبر می‌شوند که تدوین این قراردادها بیش از یک سال است که به پایان رسیده است اما این الگوی جدید هم برای کارشناسان و هم برای مدیران نفتی تا کنون محرمانه باقی مانده است.

بر اساس این گزارش، یکی از مهم‌ترین الزامات بستن قرارداد با شرکت های بزرگ و معتبر خارجی، ایجاد زیرساخت و آمادگی‌های مدیریتی در سطح وزاتر نفت و شرکت ملی نفت است.

خبرگزاری فارس روز گذشته متن کامل مصوبه دولت درباره الگوی جدید قراردادهای نفتی ایران را منتشر کرد.

مصوبه هیئت دولت صرفا حاوی کلیاتی درباره الگوی جدید قراردادهای نفتی ایران است و فقط یک پایه حقوقی اولیه برای این قراردادها محسوب می‌شود؛ متاسفانه با وجود آنکه قرار است مدل جدید قراردادهای تنفی یاران یک ماه دیگر در کنفرانسی برای شرکت‌های خارجی رونمایی شود، جزئیات الگوی جدید قراردادهای نفتی ایران موسوم به IPC همچنان برای مردم و کارشناسان نفتی کشور محرمانه مانده است.

در عین حال کمیته تدوین الگوی جدید قراردادهای نفتی با تفسیر ویژه‌ای از قانون نفت (که مورد تایید بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس نیست) الگوی جدید قراردادهای نفتی ایران را بدون نیاز به تصویب مجلس اعلام کرده و به همین بهانه الگوی جدید قراردادهای نفتی حتی به مجلس شورای اسلامی هم ارائه نشده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: