بسته خروج از رکود در نگاه کارشناسان/۱۶

۲ اشتباه دولت تدبیر در اداره اقتصاد/ تشدید رکود در پی ایجاد خوش‌بینی زودهنگام به برجام

دبیر انجمن صنایع ریخته‌گری با تشریح ۲ اشتباه دولت در بخش اقتصاد، گفت: ایجاد خوش‌بینی زودهنگام در جامعه در پی توافق برجام سبب تشدید رکود در بازارهایی مانند خودرو شد و در این شرایط، پرداخت وام خرید کالا چندان تأثیرگذار نخواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین،عبدالحمید قدیمی در مورد میزان اثربخشی بسته جدید دولت برای خروج از رکود، اظهار داشت: این بسته بیشتر با هدف تحریک بازار تقاضا تدوین شده که می‌تواند در این زمینه تا حدی اثرگذار باشد،اما تأثیر زیادی نخواهد داشت.

وی توضیح داد: در حال حاضر مشکل بازار، بلاتکلیفی در فضای اقتصاد جامعه است و در واقع بلاتکلیفی سیاسی بر اقتصاد کشور سایه انداخته است.

دبیر انجمن ریخته‌گری با بیان اینکه قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است، گفت: اگر دولت تأکید بیشتری بر بازپرداخت بدهی پیمانکاران داشته باشد و اجرای طرح‌های عمرانی رونق گیرد، آثار بیشتری نسبت به اعطای وام خرید کالا بر تحریک بازار خواهد داشت.

به گفته قدیمی، وام خودرو یک وام ضروری محسوب نمی‌شود، هر چند ممکن است با ایجاد تقاضای جدید در بازار کمی موثر باشد.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در بخش اقتصاد کشور دو اشتباه داشته است، گفت: عدم برخورد قاطع با بحث پرداخت یارانه‌های نقدی و تعیین تکلیف نشدن این مسئله یکی از اشتباهات دولت است و رفتار دولتی‌ها در این زمینه مسئولانه نیست،زیرا بخش بزرگی از اقتصاد کشور فلج شده و اگر برخورد درستی با موضوع یارانه‌ها می‌شد امکان استفاده از این مبالغ بابت اجرای طرح‌های عمرانی فراهم می‌شد.

وی تأکید کرد: دولت در بحث پرداخت یارانه‌های نقدی، نه شفاف عمل کرده است و نه مسئولانه.

دبیر انجمن ریخته‌گری تصریح کرد: اشتباه دوم دولت، ایجاد خوش‌بینی زودهنگام در جامعه نسبت به توافق برجام بود که در واقع پدیده مکین‌تاش را در کشور به وجود آورد.

وی توضیح داد: این پدیده زمانی اتفاق افتاد که شرکت مکین‌تاش که تولید‌کننده کامپیوتر بود، بدون انجام کارشناسی لازم از اجرای پروژه جدید خود و عرضه محصول جدیدش خبر داد. این مسئله باعث شد تا همه در انتظار عرضه محصول جدید باشند و از خرید تولیدات قبلی آن شرکت خودداری کنند، در نتیجه این مسئله باعث ورشکستگی این شرکت شد.

وی افزود: دولت تدبیر و امید نیز زودهنگام در مورد اثرات توافق برجام اظهار نظر کرد و این در حالی است که طبق برآورد کارشناسان حداقل ۷ تا ۸ ماه زمان برای مشخص شدن آثار توافق برجام لازم است.

قدیمی با بیان اینکه وضعیت فعلی بازار خودرو ناشی از انتظار زودهنگام بازار برای ایجاد تحول است، گفت: مدیریت مناسبی در این بخش اعمال نشد و در نهایت، حرکت ناچیز بازار خودرو نیز به رکود تبدیل شد.

وی تأکید کرد: مدیریت غلط در اطلاع‌رسانی، آثار منفی رکود را تشدید کرد.

قدیمی با اشاره به تولید حداقلی صنایع داخلی، گفت: در حال حاضر کارخانه‌های داخلی با حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت خود فعال هستند و این میزان تولید به هیچ وجه جنبه اقتصادی ندارد و فقط برای حفظ موقعیت سازمانی شرکت‌ها انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در بسته جدید خروج از رکود، موضوع پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران پیش‌بینی شده است،‌ گفت: بدهی دولت به قطعه‌سازان خودرو حدود ۴ هزار میلیارد تومان است و علاوه بر این، وزارت نیرو بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران بخش‌های آب و برق بدهکار است که طبق اعلام دولت قرار است این بدهی در قالب اوراق صکوک پرداخت شود.

دبیر انجمن ریخته‌گری افزود: وزارت نیرو ۲ سال پیش و در زمان آغاز کار دولت یازدهم به پیمانکاران خصوصی اعلام کرده بود که می‌توانند با اجرای طرح‌های آب و برق به صورت BOT و فروش آب و برق تولید شده، به مطالبات خود برسند.

وی ادامه داد: این پروژه نیز به نتیجه نرسید زیرا به دلیل پر شدن سقف اعتبار پیمانکاران نزد بانک‌ها امکان دریافت وام از سیستم بانکی وجود ندارد و در نتیجه اجرای پروژه‌های جدید امکانپذیر نیست.

منبع: فارس

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: