۵ آبا ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۱
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران؛

نرخ تورم تولید کننده بخش صنعت ۶.۶ درصد بوده است

گزارش شاخص قیمت تولید کننده بخش صنعت فصل تابستان ۱۳۹۴(۱۰۰=۱۳۹۰) از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد که نرخ تورم صنعت در سال منتهی به تابستان ۶.۶ درصد بوده است.

به گزارش عیارآنلاین،به نقل از مرکز آمار ایران، گزارش شاخص قیمت تولید کننده بخش صنعت فصل تابستان ۱۳۹۴(۱۰۰=۱۳۹۰) منتشر شد.

شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در فصل تابستان ۱۳۹۴ به عدد ۷/۱۹۲ رسید که نسبت به فصل گذشته بدون تغییر بوده و نسبت به فصل مشابه سال قبل (نرخ تورم نقطه به نقطه تولیدکننده کل بخش صنعت) ۶/۰ درصد کاهش داشته است.

درصد تغییرات شاخص کل در ۴ فصل منتهی به فصل تابستان سال ۱۳۹۴ نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم تولیدکننده کل بخش صنعت) ۶٫۶ درصد می‌باشد.

تغییرات شاخص بخش‌های اصلی در فصل تابستان ۱۳۹۴ به شرح ذیل بوده است:

شاخص قیمت بخش “صنایع تولید زغال سنگ- پالایشگاه‌های نفت” با ۰/۲ درصد افزایش نسبت به فصل قبل و رسیدن به عدد ۹/۱۶۴، بیش‌ترین اثر افزایشی را در شاخص کل فصل تابستان داشته است. رشته فعالیت “تولید فرآورده‌های نفتی تصفیه شده” با ۰/۲ درصد افزایش نسبت به فصل قبل بیش‌ترین تاثیر را در افزایش شاخص این بخش داشته  است.

شاخص قیمت بخش “صنایع مواد غذایی و آشامیدنی” با ۹/۱ درصد افزایش نسبت به فصل قبل به عدد ۶/۲۳۷ رسید؛ این بخش رتبه دوم تأثیر افزایشی را در شاخص کل به خود اختصاص داده است. رشته فعالیتهای “کشتار دام و طیور” با ۹/۸ درصد و “آماده‌سازی، آرد کردن غلات و حبوبات” با ۲/۳ درصد افزایش نسبت به فصل قبل به ترتیب بیش¬ترین تاثیر را در افزایش شاخص این بخش داشته‌اند.

شاخص قیمت بخش “تولید محصولات از توتون، تنباکو و سیگار” با ۵/۱۶ درصد افزایش نسبت به فصل قبل و رسیدن به عدد ۸/۱۸۹، رتبه سوم تأثیر افزایشی در شاخص کل را به خود اختصاص داده  است.

بخشهای “تولید وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم‌تریلر” با ۱/۰ درصد و “تولید پوشاک، عمل آوردن و رنگ کردن پوست خزدار” با ۱/۴ درصد افزایش نسبت به فصل قبل به ترتیب رتبه‌های بعدی تأثیر افزایشی در شاخص کل را داشته‌اند.

اعداد شاخص قیمت مربوط به بخش‌های “ کاغذ و محصولات کاغذی ” و “تولید سایر محصولات کانی غیرفلزی” نسبت به فصل قبل بدون تغییر بوده‌اند.

شاخص قیمت بخش “تولید فلزات اساسی” با ۵/۳ درصد کاهش نسبت به فصل قبل و رسیدن به عدد ۵/۱۸۴بیشترین تأثیر کاهشی را بر شاخص کل در فصل مورد نظر داشته است.

رشته فعالیتهای “تولید محصولات اولیه آهن و فولاد” با ۸/۲ درصد، “تولید فلزات اساسی گران‌بها و فلزات” با ۳/۷ درصد و “تولید محصولات اساسی مسی” با ۱/۸ درصد کاهش نسبت به فصل قبل به ترتیب بیش¬ترین تاثیر را در کاهش شاخص این بخش داشته‌اند.

شاخص قیمت بخش “صنایع محصولات شیمیایی” با ۹/۴ درصد کاهش نسبت به فصل قبل به عدد ۸/۲۰۱ رسید؛ این بخش رتبه دوم تأثیر کاهشی را در شاخص کل به خود اختصاص داده است. رشته فعالیت “تولید مواد پلاستیکی به شکل اولیه و ساخت لاستیک مصنوعی” با ۳/۱۲ درصد کاهش نسبت به فصل قبل بیش‌ترین تاثیر را در کاهش شاخص این بخش داشته است.

 شاخص قیمت بخش “ماشین‌آلات و دستگاه‌های مولد و انتقال برق” با ۰/۳ درصد کاهش نسبت به فصل قبل به عدد ۱/۲۲۲ رسید؛ این بخش رتبه سوم تأثیر کاهشی را در شاخص کل به خود اختصاص داده است. رشته فعالیت “تولید سیم و کابل عایق بندی شده” با ۴/۵ درصد کاهش نسبت به فصل قبل بیش‌ترین تاثیر را در کاهش شاخص این بخش داشته است.

بخشهای “تولید منسوجات” با ۴/۰ درصد، “تولید محصولات لاستیکی و پلاستیکی” با ۳/۰ و “تولید ابزار پزشکی، اپتیکی، ابزار دقیق و انواع ساعت” با ۵/۱ درصد کاهش نسبت به فصل قبل به ترتیب رتبه‌های بعدی تأثیر کاهشی در شاخص کل را داشته‌اند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: