۵ آبا ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۱

دسترسی دهها میلیون نفر به گوگل، فیس بوک و جیمیل در سال ۲۰۱۶ مختل می‌شود

در سال ۲۰۱۶ میلادی دهها میلیون نفر در سراسر جهان برای دسترسی به سایت‌هایی همچون فیس بوک، توییتر، مایکروسافت گوگل و جیمیل دچار مشکل خواهند شد.

به گزارش عیارآنلاین، علت این مشکل آن است که رایانه یا گوشی مورد استفاده کاربران قادر به قرائت محتوای گواهی های امنیتی جدید نخواهند بود.

سایت های یاد شده برای حفظ امنیت کاربران همگی از پروتکل https استفاده می کنند و الگوریتم رمزگذاری SHA1 قلب این پروتکل و امنیت وب را تشکیل می دهد. اما این الگوریتم قرار است ظرف یک سال آینده بازنشسته شود و برخی نیز معتقدند ضعف های امنیتی آن موجب کنارگذاشتنش خواهد شد.

نهادها و سازمان های صادرکننده گواهی های SHA1  به همین علت قصد دارند از صدور گواهی های جدید این چنینی از تاریخ اول ژانویه سال ۲۰۱۶ خودداری کرده و به جای آن از گواهی های SHA2 استفاده کنند. SHA2‌ دارای الگورتیم قدرتمندتری است و انتظار می رود بتوان برای سال های متمادی از آن استفاده کرد. اما مشکل اصلی ناسازگاری رایانه ها، گوشی ها و مرورگرهای بخش قابل توجهی از کاربران اینترنت با SHA2 است.

همین مساله باعث شده تا کارشناسان در مورد عدم امکان دسترسی میلیون ها نفر به خدمات بانکداری آنلاین، حساب های ایمیل، شبکه های اجتماعی و … از ابتدای سال ۲۰۱۶ هشدار بدهند. پیش از این تصور می شد استفاده از SHA1 تا سال ۲۰۱۸ ادامه می یابد، اما با تشدید مشکلات امنیتی و حملات هکری SHA1 تا پایان سال ۲۰۱۵ مورد استفاده خواهد بود.

هم اکنون اکثر سایت ها به استفاده از الگوریتم رمزگذاری قوی تر SHA2 روی اورده اند و تنها ۲۴ درصد سایت ها معادل با تقریبا یک میلیون سایت  از SHA1 استفاده می کنند.

امید می رود تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی تعداد این سایت ها به کمتر از ده درصد کل سایت های اینترنتی برسد. اما دهها میلیون نفر به علت استفاده از نرم افزارها، مرورگرها، رایانه ها و گوشی های قدیمی تر دچار مشکل خواهند شد. سیستم عامل Windows XP SP2 و آندروید Android 2.2 و نسخه های قدیمی تر از آن از گواهی های SHA2 پشتیبانی نمی کنند. پیش بینی می شود میزان این مشکلات در کشورهایی همچون چین، هند و برخی کشورهای آفریقایی حادتر باشد.

حتی اگر تنها یک درصد از کاربران اینترنت از مرورگرهای قدیمی استفاده کنند در سال ۲۰۱۶ بیش از ۷۰ میلیون نفر نمی توانند به سایت های مختلف دسترسی یابند.]

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: