معاون وزیر نفت تاکید کرد

حضور صنعت پتروشیمی در بورس کالا به نفع اقتصاد ملی

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در جلسه هم اندیشی با مدیرعامل بورس کالای ایران تاکید کرد: صنعت پتروشیمی کشور از پتانسیل‌های بورس کالا در جهت توسعه و رشد این صنعت مهم کشور استفاده کند.‌

به گزارش عیارآنلاین،عباس شعری مقدم خواستار حضور پر رنگ تر صنعت پتروشیمی در بازار سرمایه کشور شد و گفت: صنعت پتروشیمی می تواند از ابزارهای مالی موجود در بورس کالا بیشترین بهره را ببرد که نتیجه آن نه تنها برای این صنعت سودمند خواهد بود، بلکه اقتصاد ملی را پر بارتر می‌کند.

حامد سلطانی نژاد مدیر عامل بورس کالای ایران نیز در این نشست با اعلام اینکه بسترها و مکانیسم بورس کالا آمادگی همکاری لازم را در جهت رشد و توسعه صنعت پتروشیمی کشور دارد، توضیح داد: ابزارهای مختلفی در بورس کالای  ایران در خصوص تأمین مالی و پوشش ریسک صنعت پتروشیمی در ابعاد داخلی و بین المللی وجود دارد که می توان با هم فکری صنعتگران این بخش مناسب ترین ابزار را متناسب با نیاز زیرمجموعه ها و نوع کالا در اختیار آنها قرار داد.

وی افزود : اوراق سلف موازی استاندارد، اوراق سلف ارزی، صندوق های کالایی، گواهی سپرده کالایی و ابزارهای مشتقه در حوزه محصولات پتروشیمی قابل پیاده سازی است.

سلطانی نژاد با بیان اینکه  تمرکز ما هم اکنون بر راه اندازی بازار مالی برای کالاهای پذیرش شده است، گفت:  تاکنون تمرکز بورس کالا بر بازار معاملات فیزیکی بوده است؛ این در صورتی است که در دنیا این طور نیست که برای خرید یک کالا صرف خرید آن کالا مورد نظر باشد، بلکه خدمات مالی همان کالا هم مدنظر خریدار است. ما تلاش می کنیم در کنار بسترسازی برای معاملات و فروش کالاها، سایر خدمات مالی همراه را نیز به معامله گران و سرمایه گذاران ارائه دهیم و برای کالاهای پرطرفدار و پربازیگر عرصه اقتصاد داخلی و بین المللی بازار مالی ایجاد کنیم.

مدیرعامل بورس کالای ایران در پایان این نشست با بیان اینکه صنعت پتروشیمی در ایران دارای مزیت نسبی است گفت: برای صنعت پتروشیمی کشور در عرصه اقتصادی بازیگران زیادی وجود دارد و و مکانیسم بورس کالا آمادگی همکاری های لازم را در جهت رشد و توسعه صنعت پتروشیمی کشور دارد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: