۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۸
مدیرعامل سرمایه گذاری غدیر خبر داد

ارائه گزارش نرخ خوراک به وزارت نفت/ صرف منابع افزایش سرمایه در ۵ صنعت بورسی

مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر در مورد علاقه شرکت‌های اروپایی به سرمایه‌گذاری در ایران، گفت: انرژی ارزان، نیروی انسانی ماهر، محیط کسب و کار و امنیت مناسب به عنوان زمینه جذب سرمایه‌گذاری در کشور مورد علاقه شرکت‌های اروپایی است.

به گزارش عیارآنلاین،غلامرضا سلیمانی امیری با اشاره به رکود اقتصادی حاکم بر اروپا از آن به عنوان عاملی برای گرایش شرکت‌های اروپایی به منظور شناسایی فضای سرمایه گذاری و کسب سود و درآمد به ایران یاد کرد و افزود: با توجه به مراجعات مکرر سرمایه گذاران خارجی به کشور، باید دقت کنیم که سرمایه گذاری خارجی در کشور در قالب ارایه انواع تکنولوژی‌های نوپا، سرمایه و منابع نقدینگی به شکل فاینانس، یوزانس و BOT  صورت گیرد.

وی همچنین بر لزوم سرمایه‌گذاری در بخش‌های زیربنایی و اشتغال تاکید کرد و از حوزه های نفت و انرژی، گاز، پتروشیمی، زیر ساخت‌ها، نیروگاه‌ها، آب شیرین کن، تولید انرژی از زباله و معدنی به عنوان حوزه‌هایی نام برد که سرمایه گذاران خارجی با مراجعه به غدیر خواهان سرمایه گذاری در آن‌ها هستند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر با بیان اینکه ارزش پروژه‌های شرکت سرمایه‌گذاری غدیر حدود ۸٫۵ میلیارد یورو است، اظهار امیدواری کرد که با مذاکرات انجام شده از سوی شرکت های سرمایه گذاری خارجی با “وغدیر” ، ۵ میلیارد یورو جذب سرمایه گذاری خارجی صورت گیرد.

وی از افزایش ۵۰ درصدی سرمایه “وغدیر” خبر داد و گفت:  در این افزایش سرمایه، سرمایه این هلدینگ چند رشته‌ای از سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش می یابد. در این افزایش سرمایه یک هزار میلیاردتومان آن از محل مطالبات و ۸۰۰ میلیارد تومان مابقی آن از محل اندوخته و سود و زیان انباشته تامین خواهد شد.

بر این اساس بخشی از منابع مورد نیاز این افزایش سرمایه در پروژه فاز سوم اوره و آمونیاک شرکت نفت و گاز پارسیان و بخشی دیگر در آلومینیم جنوب، پروژه های نیروگاهی، معدنی، فلزات آهنی به عنوان دیگر پروژه های غدیر صرف خواهد شد.

سلیمانی امیری همچنین از راه اندازی صندوق پروژه برای پروژه پتروشیمی کیان و خرید دین برای تامین مالی پروژه‌های معدنی غدیر خبر داد و گفت: پتروشیمی کیان یک پروژه یک میلیاردیورویی است که سرمایه گذاری غدیر در نظر دارد، با راه اندازی صندوق پروژه بخشی از هزینه های مالی آن را تامین کند.

وی از مساله نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، گاز برای سوخت و عوارض مالکانه برای معادن به عنوان فاکتور های نام برد که به رغم اجرای اصل ۴۴ و خصوصی سازی شرکت ها،‌ هنوز از سوی دولت تعیین می شود، بر این اساس شرکت هایی که در این حوزه ها فعالیت می‌کنند، فعالیت آنها متاثر از نحوه قیمت گذاری خوراک و عوارض مالکانه قرار دارد.

این مقام مسئول با اشاره به اهمیت نحوه قیمت گذاری خوراک و بحث عوارض مالکانه برای غدیر به موجب فعالیت‌های این مجموعه در صنایع پتروشیمی و معدنی، ادامه داد:‌ در مورد بحث قیمت خوراک در سطح جهان، گزارشی از سوی غدیر تهیه و به وزارت نفت ارایه شد. در این گزارش  که از سوی یک موسسه بین المللی مطرح به سفارش غدیر تهیه شده بود، مشخص شد که خوراک و گاز قیمت جهانی ندارد، بلکه قیمت‌های آن منطقه ای است. در این میان قیمت گاز کشورهای منطقه پایین تر از قیمت خوراک گاز ایران است.

مدیرعامل هلدینگ غدیر افزود: بر این اساس به وزارت نفت اعلام کردیم که این قیمت ها باید تعدیل شود، چرا که در کشورهایی مانند قطر، عربستان، روسیه، آذربایجان قیمت خوراک گاز پایین تر از قیمتی است که شرکت ملی گاز به مجتمع های پتروشیمی می فروشد.

وی با اشاره به تلاش های غدیر برای اصلاح نرخ خوراک پتروشیمی ها، عنوان کرد: به موجب فرمول تعیین قیمت خوراک به موجب میانگین وزنی که برای صنعت و خانوار محاسبه می شود، قیمت خوراک حدود ۸ سنت است.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر ادامه داد: این درحالی است که با افزایش نرخ خوراک و کاهش قیمت محصولات پتروشیمی، با کاهش سود شرکت ها، مالیات پرداختی آنها به دولت نیز کاهش یافته است. بر این اساس دولت موفق به دریافت مالیات مناسبی از شرکت ها به واسطه کاهش سود آنها نشد.

وی تصریح کرد: با توجه به برخورداری شرکت های پتروشیمی از صادرات حدود ۱۶ میلیارد یورویی و درآمد زایی آنها برای کشور، به جای حمایت از این بخش، عملا مجموعه اقدامات سبب شد تا سرمایه گذاری در این بخش کاهش یابد.

سلیمانی امیری از شرایط موجود به عنوان فرصتی مناسبی برای فعال کردن این بخش نام می‌برد، تا با حمایت از این صنعت، شرکت های خارجی را به سرمایه گذاری در این بخش تشویق کنیم.

وی در اشاره به تاثیرات بسته جدید اقتصادی دولت به منظور خروج از رکود بر بازار سرمایه، عنوان کرد:‌ بازار سرمایه در حال حاضر از دو بخش متاثر می شود، یک بخش آن به سود واقعی شرکت ها باز می گردد، به گونه ای که اگر شرکت های بورسی موفق به دست یابی به بودجه پیش بینی شده خود شوند و تعدیل مثبت دهند، شاهد رشد شاخص بورس و رشد بازار سرمایه در سال جاری خواهیم بود.

مدیرعامل غدیر ادامه داد: در این میان اگر امیدی به افزایش سرمایه گذاری و امید به حل مساله نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و عوارض مالکانه برای معادن باشد، بازار سرمایه روند رو به رشدی را در پیش خواهد گرفت.  با این حال وی پیش بینی کرد که در بخش روانی، با توجه به مساله رفع تحریم ها و بسته خروج از رکود شرکت های بورسی در سه ماهه چهارم امسال می توانند قراردادهای جدیدی را منعقد کنند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: