آب‎شیرین‎کن‎های نیروگاهی، راه حل بحران آب در شهرهای جنوبی

در حالی نوار ساحلی کشور در وضعیت تنش آبی قرار دارند که می‌توان با افزودن آب شیرین‌کن به نیروگاه‌های حرارتی موجود در این مناطق، مشکل کم آبی را برطرف کرد.

به گزارش عیارآنلاین،طبق دسته‎بندی اقلیمی، قسمت عمده‎ی کشور جزو مناطق خشک محسوب می‎شود. مقدار بارندگی کشور کم‎تر از یک سوم شاخص جهانی و مقدار منابع آب تجدیدپذیر کشور در مقایسه با نیاز داخلی بسیار کم است. نبود برنامه‎ریزی و مدیریت صحیح، باعث شده است که کشور در سال‎های اخیر با پیامدهای ناشی از کمبود آب مانند خشک شدن دریاچه‎ها، کاهش آب‎های زیرزمینی و صدمه به کشاورزی مواجه شود. به نحوی که می‎توان گفت وضع کشور در زمینه‎ی آب، بحرانی شده است.

با اقداماتی هم‎چون صرفه‎جویی در مصرف آب، کاهش تلفات شبکه‎های آب‎رسانی و افزایش بازده کشاورزی، می‎توان تا حد مناسبی مصرف را کاهش داد. اما کاهش مصرف به تنهایی کافی نیست و لازم است که به موازات آن افزایش منابع آب شرب و کشاورزی نیز دنبال شود.

یکی از اقدامات مؤثری که می‎توان در این زمینه انجام داد، نمک‎زدایی یا شیرین‎سازی آب است. در فرآیند نمک‎زدایی از طریق جدا کردن نمک‎های محلول موجود در آب شور یا لب‎شور، آب قابل مصرف تولید می‎شود. اگرچه از فناوری‎های نمک‎زدایی می‎توان برای مصارف مختلف استفاده کرد، اما امروزه از آن بیشتر برای تولید آب آشامیدنی برای مصارف شهری و خانگی استفاده می‎شود. هم‎چنین از پساب شیرین‎شده با فناوری‎های نمک‎زدایی، می‎توان در کشاورزی و صنعت بهره برد.

در حالی که در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مانند عربستان سعودی وامارات، نمک‎زدایی آب دریا رونق بسیار دارد، این امر در کشور ما با بی‎مهری مواجه شده است. در کشور عربستان، با جمعیت ۲۸ میلیون نفر، روزانه ۱۵ میلیون متر مکعب آب شیرین از طریق نمک‎زدایی تولید می‎شود که برای مصرف آب حدود ۷۵ میلیون نفر کافی است. این در حالی است که در کشور ما با ۷۷ میلیون نفر جمعیت، ظرفیت شیرین سازی آب دریا تنها ۳۸۰ هزار متر مکعب است.

تولید هم‎زمان آب و برق یکی از روش‎های نمک‎زدایی ، است که در کشورهای حوزه‎ی خلیج فارس رونق زیادی دارد،. در این روش، واحد آب شیرین‎کن در کنار نیروگاه برق احداث می‎شود و انرژی گرمایی خارج شده از نیروگاه برق، گرمای مورد نیاز واحد آب‎شیرین‎کن را تأمین می‎کند. در این صورت ضمن جلوگیری از هدررفت انرژی سوخت ، هزینه‎ی انرژی گرمایی مصرفی واحد آب شیرین‎کن، رایگان تمام می‎شود و در نتیجه هزینه‎ها کاهش می‌یابد.

در کشور ما فرصت‎های توسعه‎ی واحدهای تولید هم‎زمان بسیار بالاست. هم‎اکنون تعدادی نیروگاه گازی در نزدیکی دریا وجود دارد که می‎توان با احداث واحد آب‎شیرین‎کن در کنار آن‎ها آب شیرین با هزینه‎ی پایین تولید کرد. در ادامه فهرستی از این نیروگاه‎ها آمده است:

جدول ۱- فهرست برخی نیروگاههای حاشیه سواحل کشور با فاصله کمتر از ۱۰۰ کیلومتر از دریا

نام نیروگاه

ظرفیت نامی (مگاوات)

محل و فاصله حدودی از دریا

گازی عسلویه

۹۵۴

روستای بستانلو، بوشهر، ۱۵ کیلومتر

چابهار

۳۲۰ (بخش گازی)

جاده چابهار-ایرانشهر، ۱۰ کیلومتر

گازی خرمشهر

۹۷۲

خرمشهر، ۶۰ کیلومتر

گلستان

۹۷۲ (بخش گازی)

علی‎آباد کتول، ۷۴ کیلومتر

گنو

۶۴۸ (بخش گازی)

شمال هرمزگان، ۲۵ کیلومتر

بررسی‌ها نشان می‌دهد با اضافه کردن واحد آب شیرین‌کن به این نیروگاه‌های گازی امکان تولید روزانه ۲٫۳۵۲٫۰۰۰ متر مکعب آب شیرین وجود دارد. با توجه به اینکه مصرف سرانه‎ی آب در کشور ۲۰۰ لیتر در روز است، تنها با انجام این طرح آب شرب ۱۱٫۷۶۰٫۰۰۰ نفر تأمین خواهد شد. در نتیجه تنها با استفاده از تلفات حرارتی نیروگاه های ساحلی کشور، می توان مشکل کم آبی در سواحل کشور را بر طرف کرد.

*سید علیرضا قدسی پور- کارشناس مرکز مطالعات راهبردی انرژی دانشگاه تهران

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: