ممنوعیت واردات مرکبات/ برنامه ریزی برای صادرات ۱۰۰ هزار تن پرتقال

مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای جلوگیری از انتشار آفت مگس میوه به هیچ وجه اجازه واردات مرکبات را نمی دهیم و واردات این گروه از میوه ها به کشور ممنوع است.

به گزارش عیارآنلاین،ابوالقاسم حسن پور با اشاره به اینکه امسال ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن پرتقال از باغات کشور برداشت می شود، افزود: براساس برآوردهای انجام شده در کشور به ازای هر نفر ۵۰ کیلو مرکبات تولید می شود بنابراین با توجه به میزان بالای تولید هیچ نیازی به واردات نیست.

وی گفت: هم اکنون مرکبات کشورهای مصر و سوریه به آفت مگس میوه مدیترانه آلوده است و از آنجا که این آفت خطرناک قادر است به ۴۷ نوع محصول میوه خسارت وارد کند بنابراین هیچ گونه مجوزی برای واردات صادر نخواهیم کرد.
مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: علاوه براین نظارت های دقیقی برای ممانعت از ورود مرکبات از مرزهای کشور که معمولاً در غالب تجارت پیله وری وارد می شود انجام خواهد شد.
حسن پور گفت: میزان تولید مرکبات در کشور به حدی است که امسال هیچ نگرانی برای تأمین نیاز بازار بویژه بازار شب عید نداریم و براساس برنامه ریزی های انجام شده ۳۰ هزار تن مرکبات خریداری و ذخیره سازی می شود.
وی درباره وجود آفت مگس میوه در باغات مرکبات کشور افزود: محصول مرکبات کشور از این آفت پاک است و آلودگی در باره مگس میوه به جز موارد محدودی وجود ندارد.
مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: امسال با توجه به بازار تولید بویژه در محصول پرتقال برای صادرات ۱۰۰ هزار تن از این محصول به کشورهای حاشیه دریای خزر و خلیج فارس برنامه ریزی شده است.
حسن پور گفت: به تازگی در منطقه بابلسر در یکی از باغات نارنگی موردی از مگس میوه گزارش شد که بلافاصله کارشناسان سازمان حفظ نباتات وارد عمل شدند و محصول را امحا کردند.
وی تاکید کرد: تمام باغات مرکبات کشور پاک است و هیچ مشکلی وجود دارد.
مرکبات از مهمترین محصولات باغبانی کشور است و از ۱۶ میلیون تن تولید در بخش باغبانی ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن آن مربوط به مرکبات است.
سطح زیر کشت باغات مرکبات ۳۱۰ هزار هکتار است که عمده آن در سه استان شمالی است.

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: