۵ آبا ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۱

محقق نشدن تسهیلات بانکی برای مکانیزاسیون کشاورزی/ فرصت شروع فصل کشت از دست رفت!

با وجود آنکه ۴۰ روز از بخشنامه بانک مرکزی برای اعمال نرخ سود ۱۸ درصدی در بخش کشاورزی می‌گذرد، هنوز سیستم‌های بانک کشاورزی برای این نرخ به‌روزرسانی نشده است.

به گزارش عیارآنلاین،رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی امروز از عملیاتی نشدن نرخ سود ۱۸ درصدی در بخش کشاورزی خبر داد و گفت: حدود ۴۰ روزی از بخشنامه‌ای که توسط بانک مرکزی اعلام شده است، می‌گذرد؛ اما همچنان بانک کشاورزی نتوانسته است سیستم‌های خود را برای این نرخ جدید به‌روزرسانی کند.

کامبیز عباسی افزود: بدین‌ترتیب میزان اختصاص تسهیلات از خط اعتباری شماره سه مکانیزاسیون از افت قابل توجهی برخوردار بوده است، به‌گونه‌ای که بیش از ۷۹۰ میلیارد تومان معرفی پرونده به بانک داشته‌ایم که بیش از ۱۳۳ میلیارد تومان آن جذب شده است.

وی خاطرنشان کرد: استان‌های اردبیل، اصفهان، آذربایجان شرقی، فارس، کرمانشاه و خوزستان به ترتیب با ۱۵۴، ۱۴۵، ۱۳۹، ۱۳۸، ۱۳۴ و ۱۲۹ درصد بیشترین معرفی‌شدگان به بانک‌های عامل را برای دریافت تسهیلات داشته‌اند.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی ادامه داد: استان‌های مرکزی، جیرفت، گلستان، کرمان و آذربایجان غربی به ترتیب با ۳۴، ۳۳، ۳۰، ۲۵ و ۲۳ درصد بیشترین میزان جذب را دارا هستند.

عباسی تصریح کرد: با توجه به کاهش نرخ سود تسهیلات به ۱۸ درصد و وجود تقاضاهای گسترده در سطح استان‌ها همچنان روند جذب با کندی روبه‌رو است.

وی در پایان یادآور شد: اگر در مدت ۴۰ روزه اخیر که همزمان با آغاز کشت پاییزه در کشور بوده است، نرخ سود فوق اعمال می‌شد، حداقل توان خریداری سه‌هزار بذرکار برای کشت گندم فراهم بود که متأسفانه محقق نشد.

گفتنی است، بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، اگراز این سه‌هزار بذرکار برای کشت گندم استفاده می شد، امکان افزایش یک میلیون هکتار به کشت مکانیزه در پاییز جاری مهیا می شد که معادل تولید ۹۹ میلون دلار صرفه‌جویی در بخش کشاورزی به‌ویژه در محصول گندم می‌شد که در حال حاضر معادل این رقم را می‌توان به خسارت تلقی کرد./

منبع: ایانا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: