توزیع نیروی انسانی آموزش و پرورش نامتعادل است

یک کارشناس آموزشی با اشاره به تراکم بالای کلاس‌های درس در برخی از مناطق گفت:‌ آموزش و پرورش با یک بدنه نامتعادل به‌لحاظ نیروی انسانی مواجه است به‌گونه‌ای که در بخش معلمان زن با نیروی مازاد و در دوره ابتدایی و معلم مرد با کمبود مواجه است.

به گزارش عیارآنلاین،سعید تقی‌آبادی با اشاره به جمعیت بالای دانش‌آموزی در کلاس‌های درس و تأثیر منفی این مقوله بر کیفیت آموزش اظهار داشت:‌ طبق استانداردها، تراکم دانش‌آموزی در کلاس درس باید حدود ۲۵ نفر در هر کلاس باشد.

وی افزود:‌ آموزش و پرورش ادعا می‌کند که سال گذشته یک‌هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی از محل ساماندهی نیروی انسانی داشته است، این در شرایطی است که امروزه تراکم کلاس‌های درس از ۳۳ تا برخی موارد ۴۰ نفر است و این موضوع کیفیت آموزش را کاهش می‌دهد.

این کارشناس آموزشی بیان کرد:‌ هر سال حدود ۳۰هزار بازنشسته در آموزش و پرورش داریم. این نهاد حاکمیتی است و به‌ازای هر یک بازنشسته می‌تواند یک نفر استخدام داشته باشد در صورتی که در سایر دستگاه‌ها به‌ازای هر سه نفر که بازنشسته می‌شوند مجوز جذب یک نیرو وجود دارد.

تقی‌آبادی ادامه داد: در سال‌های اخیر جذب نیرو در آموزش و پرورش اتفاق نیفتاده است و ظرفیت پذیرش در دانشگاه فرهنگیان نیز کمتر شده است. اگر نیروهای آزاد که حدود ۵هزار نفر هستند به آموزش و پرورش تزریق شود باز هم در برخی مناطق کمبود نیروی انسانی را شاهد هستیم.

وی بیان کرد:‌ آموزش و پرورش با یک بدنه نامتعادل به‌لحاظ نیروی انسانی مواجه است به‌گونه‌ای که در بخش معلمان زن با نیروی مازاد، در دوره ابتدایی کمبود نیرو و در نیروهای مرد نیز با کمبود مواجه است، در چنین شرایطی سازمان مدیریت نیز به آموزش و پرورش خرده می‌گیرد که باید مدیریت صحیحی را بر منابع انسانی خود داشته باشد و به‌دلیل آنکه در بخشی نقاط با مازاد نیرو مواجه است مجوز لازم برای جذب به آموزش و پرورش داده نمی‌شود بنابراین این وزارتخانه ناچار است در مناطقی که با کمبود نیرو مواجه است، تراکم را در کلاس‌های درس افزایش دهد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: