بسته خروج از رکود در نگاه کارشناسان

تحریک تقاضا باید در صنایع کوچک اتفاق بیفتد نه فقط ۷ صنعت بزرگ/بخش خصوصی در اجرای بسته مشارکت کند

معاون اتاق بازرگانی ایران گفت: دولت باید برای حل بنیادین مشکلات اقتصادی ساختار اقتصادی را اصلاح کند و برای خروج از رکود باید علاوه بر ۷ بخش بزرگ صنعتی، در صنایع کوچک هم تحریک تقاضا باشد.

به گزارش عیارآنلاین،مظفر علیخانی، معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگانی  درباره بسته اخیر دولت برای خروج از رکود تورمی اظهار داشت: این بسته با همکاری و مشورت اتاق بازرگانی ایران به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی تهیه شده و نظرات اتاق در آن دیده شده، ولی شیوه اجرای آن هم مهم است.

علیخانی گفت: همان طور که بخش خصوصی و دولت همکاری خوبی در تدوین این بسته کردند، در اجرا هم خواستار مشورت با بخش خصوصی هستیم.

معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: ما قوانین خوب کم نداریم، ولی مشکل در تدوین آیین‌نامه‌ها، بخشنامه‌ها و گاهی تفاسیر سلیقه‌ای از قانون است که در اجرا دچار مشکل می‌شویم. نکته دیگر اینکه طبیعتاً این بسته می‌تواند بخشی از مشکلات بخش خصوصی را حل کرده، گام ارزشمندی به سمت جلو باشد و یک رشد چند درصدی برای اقتصاد به همراه بیاورد.

علیخانی اشکال اصلی را در ساختار اقتصادی و اقتصاد نفتی عنوان کرد و افزود: ما در دهه گذشته با سوء مدیریت در حوزه اقتصاد روبه‌رو بودیم و بحث تحریم بر این مسائل اضافه شده است.

وی افزود: الان همه روی خروج از رکود اقتصاد نفتی و خصوصی‌شدن اقتصاد با محوریت بخش خصوصی اجماع داریم و از سوی دیگر تحریم در حال برطرف شدن است، بهترین زمان برای اصلاح ساختارهای اقتصادی است.

علیخانی پیشنهاد کرد، محوریت کار با بخش خصوصی باشد و تصدی‌گری‌ها واگذار شود و فضای کسب و کار مناسبی به‌وجود بیاید، در عین حال اکنون با انبوه مقرراتی مواجه هستیم که باید مقررات‌زدایی شود و هزینه‌ تولید و تجارت را کاهش دهیم.

علیخانی به این نکته اشاره کرد که اگر اصلاح راهکارهای مدیریت، چابک‌سازی بدنه دولت و واگذاری بنگاه‌ها و لغو مجوزها اتفاق بیفتد، باید به آینده خوش‌بین بود.

وی در مورد نحوه اجرای خصوصی سازی گفت: در سال‌های گذشته همه آنچه اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ را با مشکل مواجه کرد، مقاومتی بود که در بدنه اجرایی دولت وجود داشت که یک رویکردش بحث واگذاری شرکت‌ها و بنگاه‌هاست و یک رویکرد بحث حذف مجوزهاست، طبیعی است البته این مقاومت در بدنه میانی و اجرایی دولت وجود دارد و در سطح هیأت وزیران این مشکل را نداریم.

علیخانی در پاسخ به اینکه ظاهراً دولت در بسته جدید ارائه تسهیلات برای لوازم خانگی و خودرو را دیده که ممکن است رونقی در سایر بنگاه‌های تولیدی ایجاد نکند،‌ تصریح کرد: آنچه که در این بسته اعلام شده، دولت برای ۷ رشته بزرگ صنعتی از جمله فولاد، پتروشیمی، تأکید کرده است، اما معتقدم اگر به دنبال ایجاد رونق هستیم، باید تحریک تقاضا و تحریک تولید در صنایع کوچک و متوسط اتفاق بیفتد، بنابراین اگر این اتفاق بیفتد، شاهد رونق خواهیم بود.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: