کارشناس بخش صنعت :

کارگروه حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از واردات بی‌رویه کالا تشکیل شود

کارشناس بخش صنعت گفت: کارگروه ویژه‌ای با حضور وزرای اقتصادی دولت برای حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از واردات بی‌رویه تشکیل شود،تا امکان تصمیم‌ فوری و بدون کاغذبازی اداری برای حمایت از صنایع داخل فراهم شود.

به گزارش عیارآنلاین،آرمان خالقی با اشاره به نامه مقام معظم رهبری به رئیس جمهور درباره سیاست‌های اجرایی در دوران پسا برجام و لزوم کنترل واردات بی‌رویه کالا، گفت: واردات بی‌رویه کالا از مهم ترین دغدغه‌های صنعتگران است که مقام معظم رهبری توجه ویژه‌ای به آن داشته‌اند.

وی ادامه داد: در دوران تحریم علاوه بر اینکه فروش کالا به ایران با محدودیت‌هایی از سوی کشورهای دیگر همراه بود، موانعی در زمینه نقل و انتقال پول نیز باعث شده بود، تا برای واردات کالا تحریم‌ها را دور بزنیم، به این ترتیب واردات محصولات نهایی غیرضروری چندان صورت نمی‌گرفت و در این زمینه محدودیت منابع ارزی کشور نیز تأثیرگذار بود.

این کارشناس صنعت توضیح داد: حال که تحریم‌ها در حال برداشته شدن است و محدودیت‌های واردات کم کم کنار می‌رود، باید سیاست درستی در زمینه کنترل واردات صورت گیرد، زیرا با برداشتن تحریم‌ها علاوه بر اینکه امکان واردات کالا برای ایران فراهم می‌شود، این امکان نیز برای شرکت‌های خارجی ایجاد می‌شود که از بازار ۸۰ میلیون نفری ایران برخوردار شود.

به گفته خالقی، در این شرایط شرکت‌های خارجی سعی می‌کنند، با ترفندهای مختلف مانند دامپینگ (قیمت شکنی) کالا، ارائه تخفیف‌های ویژه، ارائه خدمات پس از فروش مناسب، ارائه جوایز و تبلیغات سنگین برای عرضه کالاهای خود اقدام کنند.

وی ادامه داد: این مسئله دو نتیجه خواهد داشت، یکی تثبیت جایگاه شرکت‌های خارجی و یا کسب سهم جدید در بازار ایران است و دیگری ضعیف شدن صنایع داخلی و زمین‌گیر شدن آنها به علت واردات کالا خواهد بود.

وی افزود: اقتصاد کشور در واقع در زمان تحریم، دوران بیماری خود را طی کرده و حال در دوران نقاهت قرار دارد، پس باید طوری عمل کنیم که این اقتصاد بیمار دوباره توان و نیروی از دست داده خود را کسب کند.

این کارشناس صنعت با بیان اینکه باید دورانی برای بازسازی اقتصاد کشور و تجدید قوای صنعت در نظر گرفته شود، گفت: نباید اجازه واردات بی‌رویه کالاهای خارجی داده شود، زیرا این مسئله باعث وارد شدن آسیب‌های سنگین به بخش صنعت خواهد شد و علاوه بر از دست دادن بازارهای داخلی، امکان صادرات نیز نخواهیم داشت.

وی، فرهنگ‌سازی استفاده از تولید ساخت داخل را عامل مهمی برای کنترل واردات عنوان کرد و افزود: فضای فرهنگی و تبلیغات کشور نباید به راحتی در اختیار شرکت‌های خارجی قرار گیرد و رسانه ملی نیز نباید به دنبال پیشنهادات مالی، این فضا را در اختیار کالاهای خارجی قرار دهد و یا نباید بیلبوردهای تبلیغاتی شهرها به ارزانی در اختیار رقبای خارجی قرار گیرد.

وی اظهار داشت: البته نمی‌توان به طور مطلق، تبلیغات را برای کالاهای خارجی ممنوع کرد، اما باید راهکاری اتخاذ شود که این تبلیغات برای محصولات خارجی گران‌تر از تولیدات داخل تمام شود.

خالقی با تأکید بر لزوم نظارت دقیق سازمان استاندارد و وزارت بهداشت بر کیفیت کالاهای وارداتی، گفت: یکی از مبادی عرضه کالاهای وارداتی شامل قاچاق یا غیرقاچاق، واحدهای صنفی هستند که باید کنترل دقیقی بر عملکرد آنها صورت گیرد، تا شاهد دامپینگ تولیدات خارجی نباشیم.

وی همچنین شناسایی واحدهای تولیدی داخلی با توان واقعی تولید را عاملی برای تقویت تولیدات ایرانی عنوان کرد و گفت: از این طریق مشخص می‌شود که چه شرکتی و به چه میزان توان ساخت کالاهای با کیفیت را دارا است و بر این اساس از این شرکت‌ها حمایت خواهد شد.

خالقی پیشنهاد کرد کارگروه ویژه‌ای برای حمایت از تولیدات داخلی تشکیل شود، تا از طریق این کارگروه تخصصی با حضور وزرای اقتصادی امکان تصمیم‌گیری سریع و بدون طی بروکراسی اداری برای حمایت از صنایع داخلی فراهم شود.

این کارشناس بخش صنعت توضیح داد: طبق ماده ۱۲۷ قانون اساسی، رئیس جمهور می‌تواند در موارد خاص با تصویب هیأت وزیران، نمایندگان ویژه‌ای را تعیین کند که مصوبات آنها در حکم مصوبه هیأت وزیران باشد. برای حمایت از تولید نیز می‌توان چنین کارگروهی را ایجاد کرد.

وی افزود: در دوران پساتحریم از طریق ایجاد این کارگروه می‌توان واردات کالا را کنترل کرد و در مورد خروج از رکود نیز تصمیمات ویژه‌ای اتخاذ کرد.

وی با تأکید بر لزوم تدوین سیاست‌هایی در جهت حمایت مالی، فنی و اقتصادی از صنایع داخلی با کمک فعالان بخش خصوصی، گفت: باید فهرستی از کالاهای تولید داخل تهیه شود، تا در واردات کالاهای مشابه آنها تجدید نظر شود.

خالقی توضیح داد: در این مورد باید فراخوانی اعلام شود، تا شرکت‌های تولید، توانمندی خود را در مورد تولید کالا اعلام کنند و بر این اساس برای تعرفه‌گذاری محصولات وارداتی اقدام شود.

وی در ادامه با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی از آمریکا، گفت: این مسئله نشان می‌دهد که خرید ماشین‌آلات، خطوط تولید و مواد اولیه از آمریکا و همچنین تبادل دانش فنی با این کشور مشکلی ندارد، اما نباید بازار داخل در اختیار کالاهای مصرفی این کشور قرار گیرد.

وی تصریح کرد: به این ترتیب در صورت نیاز باید واردات کالاهای مصرفی از کشورهایی صورت گیرد که مناسبات سیاسی و اقتصادی بیشتری با آنها داریم.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: