برنامه ۷ ساله برای تأمین ۳۰ درصدی دانه های روغنی از تولیدات داخلی

مجری طرح افزایش دانه های روغنی وزارت جهادکشاورزی گفت:قرار است طی برنامه ای هفت ساله، ۳۰درصد نیاز دانه های روغنی و۵۰درصد نیاز کنجاله کشور در داخل تولید شود.

به گزارش عیارآنلاین،مهندس علیرضا مهاجر، سطح زیرکشت دانه های روغنی کشور را ۱۵۰ هزار هکتار اعلام و ابراز امیدواری کرد، این سطح در سال های آینده به یک میلیون هکتار برسد.

وی میزان واردات دانه های روغنی را سالانه چهارمیلیارد دلار عنوان کرد و اظهار داشت: ۹۶ درصد روغن خام مورد نیاز کشور از برزیل، اندونزی، مالزی و آرژانتین وارد می شود و این در حالی است که در کشور ظرفیت تولید ۵۰ درصد این واردات وجود دارد.
مهاجر افزود: برنامه ما این است که کشاورزان هر سال دانه های روغنی بکارند و هر سال ما هم این محصول را از آنها خریداری کنیم به رغم آن که قیمت جهانی دانه های روغنی کاهش و یا افزایش یابد.
وی با بیان این که دانه های روغنی پس از غلات، دومین ذخیره غذایی جهان را تشکیل می دهد، گفت: آفتاب گردان، گلرنگ، سویا و کلزا بیش از ۸۰ درصد تولید دانه های روغنی ایران را به خود اختصاص داده است.
مجری طرح افزایش دانه های روغنی وزارت جهادکشاورزی در مورد قیمت تضمینی پیشنهادی دانه های روغنی سال زراعی ۹۵-۹۴ تصریح کرد: به دولت پیشنهاد داریم که حداقل قیمت هر کیلوگرم سویا ۲۶۰۰ تومان و قیمت تضمینی مابقی دانه های روغنی مانند آفتابگردان و گلرنگ حدود ۱۵ درصد افزایش یابد.
وی قیمت تضمینی کنونی هر کیلوگرم سویا را ۱۹۷۰ تومان، آفتابگردان ۲۱۵۰ تومان و کلزا را ۲۲۰۰ تومان عنوان کرد.
مهاجر ادامه داد: برای خرید دانه های روغنی توسط کارخانه های روغن کشی و روغن نباتی اجباری وجود ندارد، اما اگر این کارخانه ها یک کیلو دانه روغنی داخلی را به قیمت تضمینی خریداری کنند و پول کشاورزان را همان روز بپردازند می توانند ۱۰ کیلوگرم دانه روغنی خارجی یا دو کیلو روغن وارد کنند.
وی خرید تضمینی دانه های روغنی از کشاورزان را یکی از سیاست های دولت خواند و اظهار داشت: خرید دانه های روغنی از امسال به عهده شرکت بازرگانی دولتی ایران گذاشته شده تا در کنار بخش خصوصی، مازاد تولید کشاورزان را خریداری کند.
گفتنی است، مهمترین تولیدکنندگان دانه های روغنی در جهان آمریکا با ۹۷٫۳، برزیل ۵۸٫۳، چین ۵۶٫۵ و آرژانتین با ۴۶٫۷ میلیون تن هستند.

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: