عملکرد 6 ماهه 94 :

صنعت با سهم ۳۴٫۹ درصدی رتبه اول را در ارزش صادرات کسب کرد

بخش صنعت با سهم ۳۴٫۹ درصد از ارزش ۲۰ میلیارد و ۴۹۴ میلیون دلاری از صادرات غیرنفتی در ۶ ماهه نخست امسال ، رتبه اول را در بین بخشهای دیگر از آن خود کرد.

به گزارش عیارآنلاین،براساس جدول آماری سازمان توسعه تجارت ایران ، طی دوره این گزارش ۱۵ میلیون و ۳۷۰ هزار تن کالای صنعتی به ارزش هفت میلیارد و ۱۶۳ میلیون دلار صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته به ترتیب از نظر وزن و ارزش ۱۰ و دو درصد کاهش نشان می دهد .
همچنین پتروشیمی با ۱۲ میلیون و ۱۹۵ هزار تن به ارزش هفت میلیارد و ۱۲۸ میلیون دلار ۳۴٫۷ درصد ارزش صادرات دوره این گزارش را به خود اختصاص داد که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب ۳۶ و دو دهم درصد کاهش یافت .
علاوه براین میعانات گازی در ۶ ماهه اول سال جاری سهم ۱۹٫۶ درصدی از ارزش صادرات این مدت را از آن خود کرد ، به گونه ای که ۹ میلیون و ۲۴۱ هزار تن میعانات گازی به ارزش چهار میلیارد و ۲۶ میلیون دلار صادر شد که از نظر وزن و ارزش نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ترتیب دو و ۴۰ درصد افت داشت .
صادرات محصولات کشاورزی هم در نیمه نخست امسال ۷٫۹ درصد از ارزش کل را به خود اختصاص داد و صدور یک میلیون و ۷۹۴ هزار تن محصولات کشاورزی به ارزش یک میلیارد و ۶۳۶ میلیون دلار انجام شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۱۳ و هشت درصد کاهش را ثبت کرد .
مجموع صادرات صنعت ، پتروشیمی ، میعانات گازی و محصولات کشاورزی ۸۹٫۲ درصد از ارزش صادرات غیرنفتی ۶ ماهه نخست امسال را به خود اختصاص داد.
طی دوره مورد بررسی هشت میلیون و ۵۵۸ هزار تن مواد معدنی به ارزش ۴۰۹ میلیون دلار صورت گرفت که سهم ۱٫۹ درصدی از ارزش صادرات غیرنفتی این دوره را به خود اختصاص داد و نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از نظر وزن وارزش به ترتیب ۳۲ و ۴۹ درصد کاهش نشان می دهد .
فرش و صنایع دستی صادراتی در دوره مورد بررسی با رقم ۰٫۶درصد از ارزش صادرات غیرنفتی کشور کمترین سهم را داشت به گونه ای که در ۶ ماهه نخست امسال پنج هزار تن فرش و صنایع دستی به ارزش ۱۳۲ میلیون دلار صادر شد که از لحاظ وزن و ارزش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۳۴ و ۱۷ درصد افت را ثبت کرد .
میزان صادرات غیرنفتی در دوره ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۳ بالغ بر ۵۰ میلیون و ۳۲۸ هزار تن به ارزش ۲۳ میلیارد و ۸۷۲ میلیون دلار گزارش شده بود .

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: