عضو کمیسیون آموزش مجلس :

بخش خصوصی از نخبگان حمایت نمی‌کند

عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: در بخش خصوصی، آن چنان حمایتی از نخبگان نداریم و این در حالیست که هنر بخش خصوصی در کشورهای پیشرفته این است که نخبگان را پیدا کرده و از توانایی آنها استفاده می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین،علیرضا منادی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص تأکید رهبر معظم انقلاب بر شناسایی و هدایت استعدادهای برتر اظهار داشت: کشور ایران دارای افراد نخبه بسیاری است اما برخی استعدادها هدر می‌رود.

وی ادامه داد: بانک جهانی اخیراً اعلام کرد هر سال ۱۸۰ هزار نفر از نخبگان و تحصیل کرده‌های ایران خارج می‌شوند و برآورد کرده بود ۵۰ میلیارد دلار خروج سرمایه انسانی از ایران است؛ یعنی هزینه‌ای که دولت برای مدت ۱۲ یا ۱۸ سال برای نخبگان انجام داده است.

منادی افزود: هر جامعه عاقلی باید نخبگان خود را شناسایی و پرورش دهد و اراده، اختیار و مدیریت جامعه را به آنها واگذار کند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس یادآور شد: تأکید رهبر معظم انقلاب در واقع بیشتر مربوط به دستگاه‌های دولتی است، چرا که اقتصاد ما دولتی است و در بخش خصوصی، آن چنان حمایتی از نخبگان نداریم؛ هنر بخش خصوصی در کشورهای پیشرفته این است که نخبگان را پیدا کرده و از توانایی آنها استفاده می‌کند.

وی با بیان اینکه در ایران، این کار برعهده دولت است و دولت نیز کوتاهی می‌کند، گفت: این بخش بودجه خوبی ندارد؛ آموزش و پرورش نخبگان را تربیت می‌کند که تا حدود زیادی خوب است، اما وقتی تربیت می‌کند کاری ندارد که نخبگان کجا می‌روند.

منادی خاطرنشان کرد: نخبگان ما به راحتی توسط دشمنان و دانشگاه‌های خارجی جذب می‌شوند و جامعه ما با خروج نخبگان، به طرف بی‌علمی حرکت می‌کند و این، زنگ خطری است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: