۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۷

صدیقی: ایران رتبه نخست شتاب علمی در منطقه را دارد

معاون وزیر علوم با اشاره به پیشرفت علمی کشور در زمینه‌های مختلف گفت: هم اکنون کشور از نظر شتاب در رشد و تعداد مقالات علمی در رتبه نخست منطقه قرار گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین،مجتبی صدیقی معاون وزیرعلوم ورئیس سازمان امور دانشجویان در مراسم معارفه رایزن جدید علمی جمهوری اسلامی ایران درشبه قاره هند در دهلی‌نو با اشاره به پیشرفت علمی کشور در زمینه‌های مختلف گفت: هم اکنون کشور از نظر شتاب در رشد و تعداد مقالات علمی در رتبه نخست منطقه قرار گرفته است.

وی گفت: سرمایه گذاری کشور در سال‌های گذشته در زمینه تحصیلات تکمیلی، زمینه رشد علمی و فناوری کشور را فراهم کرده است.

وی افزود: هم اکنون کشور از نظر تولید علم نیز رتبه دوم منطقه را در اختیار دارد.

معاون وزیر علوم گفت: این دستاوردها درحالی به دست آمده که کشور با تحریم‌های شدید روبه رو بوده است.

معاون وزیرعلوم و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: کشور در سال‌های اخیر در زمینه‌های مختلف و بویژه در زمینه هوا – فضا، نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی دستاوردهای بزرگی داشته است.

صدیقی با بیان اینکه حدود چهارمیلیون و ۷۰۰ هزار دانشجو در رشته‌های مختلف در دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، گفت: هرچند توسعه کمی دانشگاه‌ها مورد نظر نبوده، ولی این تعداد دانشجو سرمایه بزرگی برای کشور محسوب می‌شود.

وی درادامه تعداد دانشجویان بورسیه را سالانه بین ۵۰ تا ۶۰ نفر ذکر کرد و افزود: در کنار دانشجویان بورسیه اعزام دوره‌های ۶ تا ۹ ماه نیزموردتوجه قرار گرفته است.

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: درسال گذشته تعداد ۸۰۰ نفر و امسال نیز یک هزار و ۲۰۰نفر در دوره دکتری به دوره‌های کوتاه مدت در دانشگاه‌های معتبر درخارج از کشور اعزام شده‌اند.

وی افزود: اعزام دانشجویان در دوره‌های کوتاه مدت و دربرخی از رشته‌ها در هندوستان نیز می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

صدیقی با اشاره به حضور ۲۲ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور گفت: ظرفیت خالی دانشگاه‌ها با این دانشجویان تکمیل شود.

وی همچنین توجه به کیفیت درکنار کمیت در دانشگاه‌ها را یکی از اولویت‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ذکر کرد.

* اقامت دوسال در کشور محل تحصیل برای ارزشیابی مدارک دکترا ضروری است

همچنین صدیقی گفت: مدارک دکترای دانشجویانی که کمتر از ۲۴ ماه در کشور محل تحصیل خود اقامت داشته باشند ارزشیابی نمی‌شود.

وی درخصوص مشکلات مربوط به انتقال ارز افزود: این مشکل که بر اثر تحریم ها به وجود آمد با تحولات صورت گرفته و از سرگیری مبادلات بانکی رفع می‌شود.

معاون وزیرعلوم و رئیس سازمان اموردانشجویان گفت: باید نظارت بیشتری بر موسسات جذب دانشجو صورت گیرد و سیستم ثبت نام آنلاین مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به افزایش تعداد دانشجویان دوره دکترا افزود: تعداد ظرفیت جذب دانش آموختگان دکترا به عنوان اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌های آزاد و دولتی سالی حدود چهار هزار نفر است.

صدیقی گفت: باید تعدادی از دارندگان مدارک دکترا جذب صنعت، کشاورزی و دیگر بخش های مورد نیاز کشور شوند.

وی درادامه با اشاره به مشکلات بیمه دانشجویان افزود: باید شرایطی فراهم شود که دانشجویان خارج از کشور نیز مانند داخل از بیمه درمانی برخوردار شوند.

معاون وزیرعلوم، با اشاره به پایین آمدن سطح علمی برخی از دانشگاه‌های پزشکی در هند خواستار تجدید نظر در تعداد دانشگاه‌های مورد تایید شد.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: