۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۲

تفاهمنامه ایجاد مراکز رشد دانش‌آموزی بین معاونت علمی و وزارت آموزش و پرورش امضا شد

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، با انعقاد تفاهم نامه مشترک همکاری برای ایجاد مراکز رشد دانش آموزی ذیل پژوهش سراهای دانش آموزی، توسعه خلاقیت و بروز نوآوری و فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان در میان دانش آموزان کشور را محقق خواهند کرد.

به گزارش عیارآنلاین، در راستای گسترش نوآوری و بروز خلاقیت‌های فناورانه و همچنین ترویج و توسعه فرهنگ علم، فناوری و  اقتصاد دانش‌بنیان از طریق فرهنگ‌سازی ایده‌پردازی و ترغیب قشر عظیم دانش‌آموزان به نوآوری خلاقیت و تولید ثروت از دانش و فناوری، با حضور علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین معاونت علمی و فناوری و وزارت آموزش و پرورش به امضا رسید.
بر اساس این تفاهم‌نامه مشترک،‌ایجاد مراکز رشد دانش‌آموزی ذیل پژوهش سراهای دانش‌‌آموزی، سوق دادن و هدایت ایده های دانش ‌آموزی به عمل و تجاری‌سازی پروژه‌های تحقیقاتی آنان،‌استفاده بهینه از پتانسیل و ظرفیت‌های علمی-پژوهشی طرفین و گسترش همفکری و همکاری های آموزشی و پژوهشی مشترک از اهدافی است که این تفاهم‌نامه مشترک در قالب تعریف برنامه‌ها و اقدامات مشترک دنبال می‌کند. توسعه و ترویج فرهنگ اقتصاد دانش بنیان در میان دانش‌اموزان و ترغیب آنان به نوآوری و ایده‌پردازی، از دیگر محورهای اساسی این تفاهم‌نامه عنوان شده است.

ضرورت توجه به کار زیربنایی برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان
علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی، با اشاره به ضرورت توجه به نیاز مبرم آشناسازی و ترغیب دانش‌آموزان کشور به نوآوری و فناوری و فرهنگسازی و برنامه‏ریزی برای این موضوع عنوان کرد: تلاش می‌کنیم با عملیاتی شدن این تفاهم نامه مشترک همکاری، از طریق آشنا کردن دانش آموزان با نوآوری و خلق ثروت از ایده پایه‌ای اقتصاد دانش‌بنیان را تقویت کرده و فرهنگ این اقتصاد را از پایه مستحکم کنیم.
دلیری همچنین به کار مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص راه اندازی یک مرکز نوآوری مشترک با همکاری وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: این کار نیازمند همکاری همه دستگاه‌های دخیل در این حوزه است و اگر بتوانیم کار را از زیربنا آغاز کنیم،‌قطعا نتیجه بهتری در توسعه اقتصاد دانش بنیان و حصول ثروت از نوآوری کسب خواهیم کرد. آشناسازی دانش آموزان با حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و فرهنگسازی ضرورتی است که تحقق آن،‌رونق و پیشرفت کشور را به دنبال خواهد داشت.
معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به آمادگی کامل این معاونت و ستادهای توسعه فناوری آن برای همکاری و اقدامات مشترک در حوزه فناوری های راهبردی با آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: ستادهای چهارده گانه توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری به طور کامل آمادگی دارند تا تجربیات موفق حوزه های علمی و فناوری را در قالب طرح‌های همکاری مشترک دنبال کنند.
وی همچنین با اشاره به راه‌اندازی رویدادهای کارآفرینی دانش‌آموزی (استارت‌آپ‌) به عنوان یکی دیگر از زمینه‌های مناسب رشد و بروز خلاقیت‌های نوآورانه دانش‌آموزان، گفت: آغاز ایده‌پردازی و نوآوری، چرخه‌ای است که حول محور دانش ‌اموزان به حرکت در می‌آید. آغاز ایده پردازی با کمک رویدادهای کارآفرینی بروز می‌یابد و ممکن است دانش‌آموزها از ابتدا ایده خلاقانه نداشته باشند. اما این رویدادها به آنان کمک می‌کند تا به سوی اندیشیدن و آشنایی با ضرورت و اهمیت نوآوری و در نهایت خلق ایده نوآورانه ترغیب شوند.
دلیری افزود: رویدادهای کارآفرینی که در این دو سال به طور جدی مورد حمایت معاونت علمی و فناوری قرار گرفته است، می‌تواند زمینه ساز حصول اطمینان از حضور دانش آموزان در عرصه نوآوری و خلاقیت باشد و با دریافت خروجی مناسب از ایده های آنان، زمینه رشد و توسعه اقتصاد از طریق ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان مبتنی بر همین ایده‌ها پس از دوران تحصیلی فراهم شود.

ضرورت همکاری و هم فکری مشترک همه نهادها برای بروز نوآوری دانش‌آموزان
زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به نقش سازنده معاونت علمی و فناوری در حمایت از رشد خلاقیت و نوآوری دانش آموزان به ضرورت حضور ایده‌های نوآورانه در عرصه تجاری اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ظرفیت بروز خلاقیت‌های دانش اموزی در عرصه تجاری فراهم شده است و حمایت‌هایی که معاونت علمی و فناوری و آموزش و پرورش از این حوزه انجام می‌دهند ، در آینده‌ای نزدیک شاهد ورود تولیدات فناورانه دانش‌آموزان کشورمان به عرصه تجاری خواهیم بود.
معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان این‌که در حال حاضر کار پژوهش‌سراهای دانش آموزی به مرحله‌ای رسیده که بتوانند به عرصه تولید برسند، به توسعه مراکز رشد دانش آموزی و همچنین راه اندازی یکی موزه جامعه علم و فناوری اشاره کرد و ادامه داد: اگر بخواهیم در حرکت دانش‌آموزان به سوی خلاقیت و نوآوری موفق باشیم، باید همه دستگاه‌ها از جمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حمایت و فرهنگسازی سهیم باشند، خوشبختانه ظرفیت نقش آفرینی و همکاری،‌محیا شده است.
در پایان دو طرف ضمن امضای تفاهم‌نامه همکاری ،‌بر زمینه‌سازی بیش‌تر تعامل‌ها و همکاری‌ها در قالب برنامه‌های مشترک تاکید کردند.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: