۴ آبا ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۰

زیان ۲۱۲ میلیارد دلاری تاخیر دولت در توسعه پارس جنوبی+جدول

کاهش سرعت توسعه میدان گازی پارس جنوبی در دو سال اخیر و ادامه این روند در آینده ضرر ۲۱۲ میلیارد دلاری را به اقتصاد کشور تحمیل خواهد کرد.

به گزارش عیارآنلاین،اگرچه برخی مدیران صنعت نفت معتقدند که بهترین دوران توسعه میدان گازی پارس جنوبی در دولت هفتم، هشتم و یازدهم صورت گرفت اما آمارهای رسمی شرکت نفت و گاز پارس خلاف این موضوع را نشان می‌دهند.

علی‌رغم وضع شدید‌ترین تحریم‌ها بین‌المللی علیه صنعت نفت کشور در دوره سوم (دولت دهم) طبق آمار رسمی شرکت نفت و گاز پارس، متوسط پیشرفت ماهانه توسعه فازهای پارس جنوبی با ۱٫۴۹ درصد، ۲٫۵ برابر پیشرفت کنونی این طرح ملی در دولت یازدهم است. پیشرفت در دوره سوم حتی نسبت به دوره اول (دولت هفتم و هشتم) و دوم (دولت نهم) نیز قابل توجه است.

این آمار در حالیست که در دوره اول و دوم تحریم‌های محدود کننده دوره سوم وجود نداشت و در دوره چهارم نیز نسبت به دوره سوم از شدت تحریم‌ها کاسته شد به طوری که دولتمردان تدبیر و امید از آن به عنوان ترک خوردن دیوار تحریم یاد کردند.

در صورتی که فازهای باقی‌مانده پارس جنوبی با پیشرفت متوسط دوره سوم ادامه پیدا می‌کرد،‌ آخرین فاز پارس جنوبی در سال ۱۳۹۵ باید به بهره‌برداری می‌رسید حال آنکه با روند پیشرفت فازهای در دوره چهارم آخرین فاز پارس جنوبی در سال ۱۴۰۴ به بهره‌برداری می‌رسد.

در صورتی که توسعه فازهای باقی‌مانده با متوسط پیشرفت دوره سوم اجرایی می‌شد، پنج فاز در نیمه سال ۹۳، شش فاز در نیمه اول فاز ۹۴، سه فاز در نیمه سال ۹۴ و چهار فاز در نیمه دوم سال ۹۵ تکمیل می‌شد. این در حالیست که با پیشرفت کنونی در دوره چهار، سه فاز در نیمه دوم سال ۹۳، چهار فاز در نیمه دوم سال ۹۵، چهار فاز در نمیه اول سال ۹۶، سه فاز در نیمه سال ۹۷، دو فاز در نیمه اول سال ۹۹ و دو فاز در نیمه دوم سال ۱۴۰۴ به بهره‌برداری خواهد رسد.

اگر درآمد هر فاز استاندارد پارس جنوبی روزانه حدود ۱۱ میلیون دلار محاسبه شود این رقم در سال حدود چهار میلیارد دلار خواهد بود که در مجموع برای کل فازهای باقی‌مانده با اختلاف زمانی پیشرفت دو دوره یاد شده در راه‌اندازی فازهای مورد نظر زیانی حدود ۲۱۲ میلیارد دلار به کشور تحمیل خواهد شد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: