هدف گذاری صرفه‌جویی ۴۰ درصدی آب کشاورزی برای احیای دریاچه ارومیه

با اجرای برنامه از پیش تعیین‌شده، امیدواری‌ها برای احیای دریاچه ارومیه افزایش یافته است.

دریاچه ارومیهبه گزارش عیارآنلاین، رئیس کارگروه علمی ستاد احیای دریاچه ارومیه در حاشیه جلسه این گروه با اعلام این خبر گفت: مراحل پیشرفت مطالعات اجرایی برای نجات دریاچه ارومیه قابل قبول است و با تسریع در عملیات اجرایی می‌توان به احیای دریاچه امیدوار بود.

مسعود تجریشی افزود: یکی از امتیازات برنامه‌های این ستاد، همکاری‌های جدی دولت به‌ویژه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با این ستاد که نشان از عزم راسخ دولت یازدهم در این زمینه دارد. از سویی حمایت‌های معاون اول رئیس جمهوری و دیدگاه‌های کلانتری به‌عنوان یک کارشناس آگاه به مسائل آب، کشاورزی و محیط زیست که مسئولیت عالی این ستاد را بر عهده دارند، قابل تقدیر است.

وی با اشاره به اینکه ما از نسخه درمانی این مشکل پدیدآمده که حاصل تلاش شش‌ماهه گروهی بیش از ۶۰۰ کارشناس و متخصص ایرانی و خارجی به‌دست آمده و به تصویب هیأت دولت رسیده است، اطمینان داریم، خاطرشان کرد: بر همین اساس اجرای برنامه‌های آماده‌سازی و جمع‌آوری و هدایت آب به سوی دریاچه اقدام می‌کنیم.

تجریشی ادامه داد: همان‌طور که به مدت دو دهه دریاچه به‌دلیل عدم مدیریت صحیح آب به سمت خشکی رفت و این شرایط بحرانی را به‌وجود آورد، با برنامه‌های صرفه‌جویی آب و همکاری‌های خوب وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست امیدواریم طی ۱۰ سال آینده دریاچه احیا شود و حیات طبیعی خود را در سطح اکولوژیک ادامه دهد.

وی به تعریف تراز اکولوژیکی پرداخت و تصریح کرد: در تراز ۱۲۷۴٫۱ متر، دریاچه دارای شوری حدود ۲۵۰ گرم در لیتر خواهد بود که قابلیت زندگی آرتمیا به‌عنوان تنها موجود زنده و اقتصادی دریاچه است و در این زمان احیای دریاچه حاصل خواهد شد.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی شریف یادآور شد: عملیات اجرایی تونل انتقال آب از رودخانه زاب نیز اخیراً آغاز شده که امیدواریم از سال ۱۳۹۸ مستقیماً سالانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه منتقل شود.

تجریشی انتقال آب از سد سیلوه، هدایت پساب‌های فاضلاب سدهای بزرگ و حاشیه‌ای استان‌های آذربایجان شرقی و غربی و صرفه‌جویی ۴۰ درصدی آب کشاورزی را از راه‌کارهای مهم دیگر دانست و تأکید کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های لازم تولیدات کشاورزی به هیچ وجه کاسته نخواهد شد و با اجرای عملیات زراعی، آموزشی و ترویجی کشاورزان و همچنین با به‌کارگیری روش‌های نوین باید به افزایش محصول تولیدات امیدوار باشیم.

وی در پایان اجرای برنامه‌های صرف‌جویی که برای دریاچه ارومیه در نظر گرفته شده را به‌عنوان آزمونی بزرگ نام برد که با توجه به مشکل آبی جدی کشور، الگوی مناسبی برای کل کشور خواهد بود.

منبع: ایانا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: