بروز پدیده زنان مجرد سالمند در بیست سال آینده

وزیر تعاون، کار و رفاه‌ اجتماعی گفت: با توجه به پنجره جمعتی کشور در ۲۰ سال آینده شاهد افزایش ۲۵ درصدی جمعیت سالمند خواهیم بود که با توجه به روند افزایش تجرد، پدیده زنان مجرد سالمند هم بیشتر از مردان سالمند خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین،«علی ربیعی» در حاشیه بازدید از سرای سالمندان «نرگس» شهرستان خرم‌دره در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با توجه به پنجره جمعیتی کشور در ۲۰ سال آینده تعداد سالمندان در حدود ۲۵ درصد افزایش می‌یابد.

وی افزود: بر اساس مطالعات، تعداد زنان سالمند از مردان سالمند بیشتر خواهد بود و با تجردی که هم‌اکنون در پیش‌ رو داریم، زنان سالمند مجرد هم پدیده‌ای است که در آینده با آن روبه‌رو خواهیم بود.

ربیعی با اشاره به سند توسعه سالمندی، تصریح کرد: با طرح این سند در شورای عالی رفاه و هیات وزیران، برنامه پیش‌سالمندی با جهت‌گیری بیمه‌های درمان به سمت اینکه سالمندان سالم‌تر به این مرحله از زندگی خود برسند، مورد توجه قرار دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مناسب‌سازی کالبد شهری برای حضور سالمندان، گفت: ایجاد فضاهایی برای حضور و گذران اوقات فراغت سالمندان با حفظ شأن و کرامت انسانی و دعوت از بخش خصوصی برای فعالیت مراکز نگهداری شبانه‌روزی و مراکز روزانه سالمندان، از دیگر برنامه‌های در دست پیگیری است.

ربیعی با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی در راستای تکریم مقام سالمند، تاکید کرد: باید با فرهنگسازی زمینه نگهداری هر چه بیشتر سالمندان را در خانواده فراهم کرده، در کنار آن توجه به گذران اوقات فراغت سالم سالمندان را مورد توجه قرار دهیم.

وی گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته به دنبال حمایت هدفمند و منسجم از لایه‌های اجتماعی هستیم و باید از ریخت و پاش بیهوده که در گذشته شاهد بودیم و اثری نداشته است، پرهیز شود.

علی ربیعی اظهار کرد: بهزیستی بخشی از سیاست‌های دولت در حمایت از لایه‌های پایین اجتماعی است و با پیگیری‌های صورت گرفته در کمیسیون اجتماعی، حمایت از لایه‌های اجتماعی به صورت هدفمند مورد بررسی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه به دنبال حمایت هدفمند و منسجم از لایه‌های اجتماعی هستیم، افزود: باید از حمایت‌های بیهوده‌ای که در گذشته شاهد بودیم و اثری نداشته است پرهیز شود تا بتوانیم شاهد تحرکات مثبتی در این زمینه باشیم.

ربیعی با تاکید بر اینکه زمینه بیکاری در جمعیت شهری بیشتر است، گفت: ایجاد اشتغال نیاز به پول و امکانات زیادی ندارد، بلکه با همت و تشکیل کانون کارآفرینی و با اتحاد و همدلی مسئولان شهری می‌توان این مسئله را به خوبی محقق کرد.

این مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به پتانسیل خرم‌دره، با شعار اشتغال بزرگ، بنگاه کوچک بتوانیم منشاء تحولات خوبی در زمینه اشتغال این شهرستان باشیم.

 

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: