پایگاه اینوسترز بیزینس دیلی اعلام کرد

چالش سرمایه‌گذاری در نفت ایران با روی کار آمدن دولت جمهوری‌خواه در آمریکا

یک پایگاه خبری نوشت: شرکت‌های بزرگ نفتی اشتیاق کمتری برای سرمایه گذاری در ایران دارند، زیرا ممکن است مشکل بزرگی میان ایران و آمریکا در اداره توافق هسته‌ای رخ دهد، به ویژه این که در سال ۲۰۱۷ دولت جمهوری‌خواه بر سر کار بیاید.

به گزارش عیارآنلاین،ایران به تولیدکنندگان نفت اخطار داده  است که فضایی برای نفت این کشور باز کنند.

ایران همچنین اعلام کرده است که بدون منتظر ماندن اوپکی‌ها، تولید خود را به سطح پیش از تحریم‌ها باز خواهد گرداند.

پایگاه اینوسترز بیزینس دیلی طی گزارشی نوشت: ایران اکنون بیش از یک میلیون بشکه نفت تولید می‌کند، اما در نظر دارد سطح تولید خود را چند ماه پس از لغو تحریم‌ها به مقدار پیش از تحریم‌ها یعنی روزانه  ۳٫۴ میلیون بشکه برساند.

یکشنبه گذشته «روز پذیرش» توافق هسته‌ای بود و انتظار می‌رود که تحریم‌ها سال آینده برداشته شود.

به نوشته بلومبرگ، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران گفته است: «ما از هیچ کس برای میزان تولیدمان اجازه نمی‌گیریم.»

همچنین وی که با نمایندگان بی‌پی، توتال و دیگر شرکت‌های بزرگ صحبت می‌کرد، به اعضای اوپک گفت: تولیدشان را برای مدیریت قیمت‌ها کاهش دهند.

اما به نظر نمی‌رسد که عربستان سعودی سطح تولید خود را تغییر دهد چراکه در نظر دارد تا با قیمت پایین نفت، شرکت‌های تولیدکننده نفت شیل در آمریکا را به کاهش تولید مجبور کند. از اینرو به نظر می‌رسد، عرضه نفت بیشتر از سوی ایران، تولیدکنندگان آمریکایی را بیشتر تحت فشار قرار دهد.

این گزارش در ادامه مدعی است که شاید ایران در مورد پتانسیل خود اغراق می‌کند.

فیلی فلاین تحلیلگر ارشد نفت در گروه فیوچرز پرایس اگرچه اظهارات ایران را اندکی اغراق‌آمیز می‌داند اما معتقد است که در نهایت ایران عامل اصلی در صنعت انرژی خواهد بود.

وی افزود: چراکه ورود نفت بیشتر به بازارهای جهانی قیمت‌ها را بیشتر کاهش می‌دهد و این به نفع ایران است تا به تولیدکنندگان هشدار دهد که تلاش کنند با یکدیگر همکاری کنند.

وی ادامه داد: «ایران بازی بزرگی را شروع کرده اما دلیلی که آنها بسیار فشار می‌آورند این است که اعضای اوپک و غیر اوپک اجازه دهند نفت ایران به صورت منظم به بازار بازگردد.»

دیگر تحلیلگران نیز موانع فیزیکی به همراه موانع سیاسی بر سر راه اهداف بزرگ ایران می‌بینند.

جیم کرانه محقق نفتی در موسسه رایس یونیورسیتی بیکر گفت: ایران تولید نفتش را تا پایان سال ۲۰۱۶ تنها ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز می‌تواند افزایش دهد و احتمالا تا پایان سال ۲۰۱۷ این رقم ۲۰۰ هزار بشکه دیگر افزایش خواهد داشت؛ در نتیجه تنها نیمی از آنچه زنگنه می گوید محقق می‌شود.

به نوشته این گزارش، کندی افزایش تولید به علت زیرساخت فرسوده و عدم تمایل شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران است.

کرانه افزود: «شرکت‌های بزرگ نفتی نیز اشتیاق کمتری برای سرمایه گذاری در ایران دارند چراکه ممکن است مشکل بزرگی میان ایران و آمریکا در اداره توافق هسته‌ای رخ دهد به ویژه اینکه در سال ۲۰۱۷ یک دولت جدید جمهوری‌خواه بر سر کار بیاید.»

فلین معتقد است که در کوتاه‌مدت چالش تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا با ورشکستگی‌ها بیشتری که در راه است، ادامه می‌یابد اما شرکت‌های تولید نفت شیل به زودی به حال پیشین خود باز می‌گردند، زیرا مجلس نمایندگان آمریکا در اوایل ماه جاری لایحه‌ای را تصویب کردند که به ممنوعیت صادرات نفت آمریکا پایان می‌دهد.

غول نفتی ایکسون موبیل مشتاقانه منتظر باز شدن اقتصاد ایران است اما دیگران در بخش انرژی در اثرات و تولید اضافی نفت ایران مقاومت می‌کنند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: