نواک در تهران

«تعارف» سوآپ گاز به جای تهاتر؟

رفت و آمدهای الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه به ایران حالا رونق گرفته است؛ رونقی که گفته می‌شود در پس آن، سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد دلاری این کشور در ایران و درخواست وام ۵ میلیارد دلاری تهران از مسکو نهفته است تا ماجرای تهاتر نفت ایران با کالای روسی همچنان در ابهام قرار بگیرد.

به گزارش عیارآنلاین، حدود سه سال پیش بود که موضوع تهاتر نفت ایران با کالاهای ساخت روسیه در رسانه‌ها مطرح شد و در پینگ پنگ تکذیبیه ها، خبر از بایکوت شدن این طرح آمد؛ مانوری که روس‌ها برای نگه داشتن ایران در زمین خود کلید زدند و با واکنش‌های متفاوتی میان دو طرف همراه بود.

نواک که برای بار دوم طی یک سال اخیر به ایران سفر کرده است بازهم به دیدار زنگنه رفت، چیت چیان و آخوندی هم دو وزیر ایرانی بودند که با نواک دیدار کردند تا نشان دهند وزیر انرژی روسیه با تیم همراهش، خود را نماینده اقتصادی کرملین در تهران معرفی کرده است.

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه پس از سفر دو روزه خود به تهران به رسانه‌های روسی گفت: ایران و روسیه قصد دارند در طرح‌های مشترک دو کشور در میان مدت، ۴۰-۳۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری کنند. برخی از طرح‌ها در مرحله بررسی و قراردادها و یادداشت تفاهم اجرایی است و برخی دیگر از پروژه‌ها نیز میان دو کشور امضا شده است.

وی گفت: از جمله این طرح‌ها برقی کردن خطوط آهن ایران با مشارکت شرکت دولتی راه آهن روسیه به ارزش ۴٫۵ میلیارد دلار است.
وزیر انرژی روسیه همچنین هزینه مرحله دوم احداث دو بلوک نیروگاه هسته‌ای بوشهر را ۱۱میلیارد دلار دانست. این رقم مطابق با رقم عادی احداث دو بلوک نیروگاه هسته‌ای ساخت روسیه با استفاده از فناوری‌های رآکتور هسته‌ای از نوع «وی. وی. ای. ار» است.
این مقام روس خاطرنشان کرد: همکاری با ایران شامل طرح‌های در عرصه بهره برداری از حوزه‌های نفت و گاز می‌شود.

وی از جمله برنامه‌های روسیه در ایران در عرصه انرژی به امکان مشارکت شرکت روسی «زاروبژنفت» در چندین طرح با مجموع ارزش ۶ میلیارد دلار اشاره کرد.

*سوآپ گازی
در این سفر پر ابهام اما شنیده شده است شرکت «گاز پروم» به ایران پیشنهاد داده است در چارچوب مبادله‌ای پایاپای، گاز را به شمال ایران صادر و از ایران در جنوب این کشور گاز دریافت کند.
پایگاه اینترنتی روزنامه العرب چاپ لندن گزارش داد، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه جمعه گفت شرکت تولید گاز «گاز پروم» که تحت کنترل دولت روسیه است، به ایران پیشنهاد تأمین گاز را در چارچوب یک قرارداد داده است و قراردادهای مشابهی برای مبادله نفت تحت بررسی هستند.

نواک افزود: ایران معمولاً گاز را از جنوب به شمال کشور منتقل می‌کند و پیشنهاد ما به ایران کمک خواهد کرد هزینه‌های انتقال را کم کند. وزیر انرژی روسیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «روسیا- ۲۴» گفت: «ما می‌توانیم گاز را به شمال ایران صادر کنیم و از طریق قراردادهایی به صورت گاز طبیعی مایع یا گاز قابل انتقال از طریق خط لوله، گاز ایران را از جنوب این کشور دریافت کنیم.»

وی افزود: «قراردادهایی مشابه درخصوص نفت نیز امضا خواهد شد و این قراردادها نیز هزینه انتقال را برای ایران کم می‌کند.» وزیر انرژی روسیه در پایان گفت، واکنش ایران به این ایده مثبت بود.

زنگنه نیز با بیان اینکه ایران از شرکت‌های روسی برای حضور در بخش پایین دستی نفت مانند پالایش و پتروشیمی دعوت کرده است، محور آخر مذاکرات را سوآپ عنوان کرد و افزود: هر دو کشور در این زمینه امکانات خوبی دارند، ایران می‌تواند از روسیه در شمال ایران گاز، نفت خام و فرآورده‌های نفتی دریافت کند و در جنوب به مشتریان روسیه گاز، نفت خام و فرآورده‌های نفتی تحویل دهد.

*عقب‌نشینی روسیه
از سوی دیگر وزیر انرژی روسیه در مذاکرات اخیر خود با وزیر نیروی ایران از مواضع سال گذشته خود ۲ هزار و ۱۰۰ مگاوات عقب‌نشینی کرد که با بررسی گفته‌های وی پس از این دیدار می‌توان دریافت که این عقب‌نشینی یک تاکتیک مصلحت‌اندیشانه بوده است.

سال گذشته «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه از تمایل و آمادگی کشورش برای ساخت ۳هزار مگاوات نیروگاه حرارتی در ایران خبر داده بود. پیرو این صحبت، در مذاکرات حضوری سال گذشته نواک و چیت‌چیان، ساخت هشت واحد ۳۵۰مگاواتی برابر با ۲ هزار و ۸۰۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در ایران با مشارکت روس‌ها مورد توافق اولیه قرار گرفت و قرار بر این شد تا در مذاکرات آتی دو کشور این میزان مشارکت در ساخت واحدهای نیروگاهی مورد بررسی نهایی و امضای قرارداد قرار گیرد.

مذاکرات بعدی دو کشور به سال جاری موکول شد و در روز ۲۹ مهر شاهد دور جدید مذاکرات وزیر نیروی ایران و وزیر انرژی روسیه بودیم. در مذاکرات سه روز گذشته از مجموع ۲ هزار و ۸۰۰ مگاوات توافق قبلی، فقط ساخت دو واحد ۳۵۰مگاواتی، مجموعاً به‌ظرفیت ۷۰۰ مگاوات مورد توافق روس‌ها واقع شد و ساخت این ۷۰۰‌مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در ایران نیز به تعیین محل و بررسی‌های بعدی موکول شد.

علت این عقب‌نشینی روس‌ها در ابراز تمایل به ساخت نیروگاه در ایران را می‌توان در صحبت‌های نواک پس از دیدار با چیت‌چیان جست‌وجو کرد. وزیر انرژی روسیه پس از دیدار با وزیر نیروی ایران گفت: «در بخش برق، شرکت‌های روسی مایل به ساخت نیروگاه، احداث شبکه و خطوط انتقال برق در ایران هستند که با برداشته شدن تحریم‌ها مشکلات تسهیل شده و روسیه می‌تواند بسیاری از پروژه‌های برقی ایران را فاینانس کند.»

*خبری از تهاتر نبود؟
توافق‌های مسکو با ایران در بخش انرژی و حمل و نقل در شرایطی صورت گرفت که منابع آگاه می‌گویند ایران علاوه بر این توافق‌ها، از روس‌ها ۵ میلیارد دلار وام طلب کرده‌ است؛ موضوعی که نواک آن را تأیید کرد: «دولت ایران برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های زیرساختی، ۵میلیارد دلار تسهیلات از روسیه درخواست کرده است. این تسهیلات در چارچوب مشارکت شرکت‌های روسی در اجرای طرح‌های زیرساختی، تأسیسات حمل و نقل و طرح‌های اکتشاف نفت و گاز خواهد بود.»

تمامی این توافق‌ها در شرایطی مطرح شد که هنوز از تهاتر نفت و کالا خبر جدیدی درز نکرده است، وزارت نفت علاقه چندانی به این کار ندارد و روس‌ها نیز دوست ندارند جزئیات این توافق در رسانه‌ها مطرح شود که سفر اخیر نواک به ایران نیز آکنده از همه همکاری‌ها بود جز تهاتر نفت و کالا.

نواک و هیئت ۴۰ نفره‌اش اواخر هفته تهران را به مقصد مسکو ترک کردند تا جعبه پر رمز و راز تهاتر همچنان بسته بماند.

منبع: عصرنفت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: