برنامه ریزی تولید ۱۲ میلیون تن گندم در سال زراعی جاری

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به برنامه‌ریزی برای تولید ۱۲ میلیون تن گندم در سال زراعی جاری، گفت: گندم باید در سطح ۶ میلیون هکتار کشت شود که تاکنون یک سوم آن محقق شده است.

به گزارش عیارآنلاین، اسماعیل اسفندیاری‌پور مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشت گندم از دهه سوم شهریور آغاز شده، گفت: کشت این محصول تاکنون در ۱۸ استان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه برنامه کشت به استان‌های مختلف ابلاغ شده است، افزود: در نظر داریم امسال در سطح ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار گندم آبی و ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار گندم دیم کشت شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: کاشت گندم تاکنون در سطح یک میلیون و ۹۸۵ هزار هکتار انجام شده و به این ترتیب کار یک سوم کشت گندم به پایان رسیده است.

اسفندیاری پور با بیان اینکه به دلیل اقلیم های مختلف، کشت گندم در برخی نقاط کشور تا پایان آذرماه هم ادامه می‌یابد، تصریح کرد: رعایت زمان مناسب کشت، کود دهی و تغذیه به موقع گیاه مقاومت آن را در مقابل تغییرات آب و هوایی افزایش می‌دهد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی میزان تامین کود مورد نیاز ازت و فسفات را به حد کافی دانست و گفت: در صورتی که کشاورزان از بذور خود مصرفی استفاده می‌کنند، حتما آن را بوجاری و ضدعفونی کنند.

اسفندیاری پور تصریح کرد: برنامه وزارت جهاد کشاورزی تولید ۱۲ میلیون تن گندم در سال زراعی جاری است و امیدواریم با مساعد بودن شرایط آب و هوایی و بکارگیری اصول و قواعد کشت توسط کشاورزان به این رقم در پایان سال زراعی برسیم.

وی  گفت: کشت گندم در اقلیم سرد تا حدود ۵ آبان ماه ادامه می‌یابد و در اقلیم معتدل در آبان ماه انجام می‌شود و در مناطق گرم و خشک هم تا پایان آذر ماه است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: حدود ۲ درصد از کشت گندم در دی ماه انجام می‌شود که توصیه ما به کشاورزان خودداری از کشت گندم در این زمان است.

اسفندیاری پور با بیان اینکه بخش بسیار قابل توجهی از پول گندمکاران پرداخت شده است، اظهار امیدواری کرد: هر چه زودتر بقیه وجه خرید گندم به حسابشان واریز شود، ضمن اینکه با اعلام قیمت خرید تضمینی گندم توسط دولت خیال کشاورزان از بابت قیمت آسوده‌تر می‌شود.

منبع: فارس

 

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: