تمایل شرکت‌های خارجی برای تولید نفت کم هزینه در ایران

با توجه به افت قیمت نفت به زیر ۵۰ دلار شرکت های نفتی خارجی به دنبال فعالیت در آن دسته از میادین نفت و گاز ایران هستند که کمترین هزینه تولید و استخراج را دارند.

به گزارش عیارآنلاین،به نقل از پایگاه خبری دی فایننشال اکسپرس، به رغم نصف شدن قیمت نفت در سال گذشته، ایران همچنان برای شرکت های نفتی غربی جذاب است.
بر اساس این گزارش، دلایل این جذابیت، هزینه پایین ۵۰ تا ۱۰ دلاری تولید هر بشکه نفت در میادین موجود در دریا و هزینه ای پایین تر در میادین واقع در خشکی است، در حالی که وضعیت میادین نفتی این کشور پس از سالها تحریم و عدم سرمایه گذاری هنوز مشخص نیست.
شرکت های نفتی امیدوارند استخراج نفت در میادین ایران راحت تر از بسیاری از پروژه هایی باشد که آنها در سال های اخیر در اعماق دریا، ماسه های قیری و میادین شیل اجرا کرده اند. بسیاری از این پروژه های پرهزینه که بعضا در قطب شمال اجرا می شد، اکنون با قیمت های فعلی دیگر صرفه اقتصادی ندارند.
مدیران شرکت های انرژی از اروپا و آسیا این هفته با همتایان ایرانی شان در تهران دیدار کردند. بر اساس این گزارش، این نشست برای یک چهره نفتی، مثل دیدار با  دوستان قدیمی پس از مدت ها دوری بود، تا بزرگترین گشایش اقتصاد ایران در ۳۵ سال گذشته. این چهره نفتی، کسی نیست جز ای آر رمزگویان  که کار خود را در شرکت بی پی در دهه ۱۹۸۰ شروع کرده است.
رمزگویان که هم اکنون مدیر شرکت کشتیرانی اطلس، یکی از شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران است گفت، لغو تحریم ها و بازگشت شرکت های نفتی خارجی بسیار مورد استقبال (ایران) خواهد بود.
نمایندگان شرکت های انرژی که به تهران می آیند، به دنبال فعالیت در یکی از آخرین مناطقی هستند که نفت  و گاز با هزینه ای پایین در آن قابل استخراج است. این در حالی است که رسیدن قیمت نفت به ۵۰ دلار موجب شده تا این شرکت ها سرمایه گذاری های خود در سایر مناطق را کاهش دهند.
این شرکت ها شامل انی ایتالیا، توتال فرانسه، بی پی انگلیس، گازپروم و لوک اویل روسیه و میتسوبیشی ژاپن هستند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: