دودانگه: نگاه به رکود و تورم برای حل مشکلات اقتصادی کافی نیست

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است که نگاه صرف به رکود و تورم برای حل مشکلات اقتصادی درست نیست و در صورتی که میزان بهره‌وری را افزایش دهیم و نگاه ساختاری به مسائل اقتصادی داشته باشیم می‌توانیم رکود و تورم را کاهش دهیم.

به گزارش عیارآنلاین،محمود دودانگه  درباره آینده و نقشه راه اقتصاد ایران بعد از اجرا و عملیاتی شدن برجام و همچنین ارائه بسته اقتصادی جدید دولت برای تسریع در رونق اقتصادی گفت: این دو پدیده مستقل از یکدیگر هستند اما در واقع بازار آن‌ها می‌تواند در کنار هم مورد توجه قرار بگیرد.

وی ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که کشور ما با تحریم‌های بین‌ المللی که شدیدترین چالش‌هایی که یک اقتصاد می‌توانست با آن مواجه شود روبرو بود که آثار آن باعث شد چالش‌های گسترده‌ای در بخش‌های مختلف از جمله نفت ایجاد شود.

دودانگه عنوان کرد: در حوزه تعاملات خارجی و ارتباطات بانکی نیز آثار گسترده تحریم‌ها باعث شد تجارت خارجی‌مان آسیب پذیر شود، قیمت ارز افزایش قابل توجهی پیدا کند که متناسب با آن بنگاه‌ها نتوانستند نقدینگی مورد نیاز خود را تامین کنند و عملا رکود بر بخش‌های مختلف اقتصاد حاکم شد.

این کارشناس اقتصادی افزود: خوشبختانه درسایه تعاملات و مذاکرات برجام به سرانجام رسید و بعد از اجرایی شدن برجام و عملی شدن لغو تحریم‌ها می‌توان شاهد آثار آن بر بخش‌های مختلف و رشد پایدار اقتصادی و متغیر‌های کلان اقتصادی باشیم.

وی درباره اینکه باید چه رویکری را در اقتصاد پس از اجرای برجام و لغو تحریم‌ها اتخاذ کرد، عنوان کرد: اما آن چیزی که در عمل و شرایط فعلی اقتصاد ایران وجود دارد این است که اقتصاد ایران درگیر تورم و رکود و نرخ بالای بیکاری است و امروز چاره‌ای جز این نیست که به مسائل و مشکلات اقتصادی به صورت عاجل توجه شود.

دودانگه ادامه داد: در شرایط فعلی یک رویکرد این است که با دستکاری در متغیر‌های پولی و بانکی و سیاست‌های آنی بخواهیم اقتصاد ایران را متحول کنیم اما از سوی دیگر باید توجه کنیم جدا از آثاری که لغو تحریم‌ها بر اقتصاد دارد، اقتصاد ایران به صورت تاریخی دچار مشکلات ساختاری است، یکی از این مشکلات ساختاری در اقتصاد ما، تورم مزمن و دو رمقمی است که همواره با اقتصاد ایران عجین شده است، تورم تاریخی که نمی‌توان با سیاست‌های آنی و با دستکاری در متغیر‌های پولی نمی‌توان مدیریت و کنترل کرد.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت با اهمیت موضوع بهره بری در اقتصاد اشاره کرد و گفت: بهره بری و تورم دو روی یک سکه است. اگر بتوانیم تورم، رکود و بهره برری را با هم نگاه کنیم می‌تواند تاثیرات مثبتی در اقتصاد ایجاد کند، چرا که اگر بهره‌بری در اقتصاد افزایش پیدا نکند طبیعتا نمی‌توان انتظار داشت محصولات با کیفیت و با قیمت مناسب و رقابت پذیر تولید شود. متاسفانه بهره‌بری در اقتصاد ایران پایین است، هزینه تمام شده کالا‌ها بالاست و نمی‌تواند در بازار داخل و خارج رقابت‌پذیر باشد زمانی که این اتفاق می افتد منجر به ایجاد رکود می‌شود.

وی اضافه کرد: اما اگر هر شش ماه یک سیاست و بسته‌ای تدوین کنیم و علاقمند باشیم که صرفا این بسته‌ها را اجرایی کنیم و نگاه آینده نگرانه نداشته باشیم نمی‌توان انتظار داشته باشیم که روندی پایدار در اقتصاد ایران پدید آید.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: