آل‌اسحاق:

بسته دولت برای خروج از رکود تأثیرات موقتی دارد

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با هشدار نسبت به افزایش انتظارات مردم در پی ارائه بسته جدید خروج از رکود گفت: این بسته در اندازه خود مؤثر است اما نباید آن را بزرگ کرد و باید اذعان داشت که مشکلات رکود جدی‌تر از این حرف‌هاست.

به گزارش عیارآنلاین،یحی آل‌اسحاق با بیان اینکه خطر استفاده سیاسی از بسته خروج از رکود خماری بدی برای دولت دارد، گفت: قاطی شدن این مسائل با انتخابات در‌نهایت انتظار بیش از اندازه در جامعه ایجاد می‌کند. شرایط اقتصاد کشور شرایط ویژه‌ای است که همه کارشناسان اقتصادی بر غیرعادی بودن آن اذعان دارند.

وی با اظهار “رکود صنایع و تولیدات ما کاملاً مشخص است” افزود: افزایش موجودی کالا در انبار‌ها، کمبود نقدینگی و مشکلات تولید، نمود رکود و نُقل محافل است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه موضوع اشتغال فارغ‌التحصیلان نیز خود باعث نگرانی مرکز پژوهش‌های مجلس و وزیر کار شده است، تأکید کرد: بر اساس گزارش‌های این مراکز تا سال آینده ۷ تا ۹ میلیون به دانش‌آموخته جویای کار اضافه می‌شود.

این کارشناس اقتصادی یادآور شد: مشکل بعدی تأمین معیشت افراد است به‌طوری که درآمد‌ها با هزینه‌ها همخوانی ندارد و این مشکل خود را در شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها بیشتر نشان می‌دهد که نگرانی و مشکلاتی را نیز به‌همراه دارد.

وی تصریح کرد: دولت برای رفع این مسائل و مشکلات، راهکار را در کنترل تورم دید و اعلام کرد که در صورت کاهش تورم، این مشکلات حل و فصل می‌شود، دولت در این زمینه موفق بود و توانست تورم را از ۳۵درصد به ۱۴ تا ۱۵ درصد برساند.

وی همچنین گفت: دولت برای حل این موضوع در دو فصل موفق بود، اما در فصل سوم متوجه شد که رونق وجود ندارد و در این فصل اقتصادی روند خروج از رکود عکس شده است.

بسته دولت برای خروج از رکود تأثیرات موقتی دارد

آل‌اسحاق بیان کرد: کنترل تورم و خروج از رکود تمهیدات خاص خود را می‌‌طلبد و اقدامات اخیر دولت برای خروج از رکود موقت و به‌صورت شوک و تلنگر است.

وی یادآور شد: دولت با این بسته خود حجم نقدینگی را دوباره در جامعه بالا می‌برد و قصد دارد که مشکلات نقدینگی را حل کند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با یادآوری اینکه رکود بازار ناشی از تولید بیش از اندازه یا کاهش تقاضاست، تصریح کرد: شرایط فعلی رکود ناشی از کاهش تقاضاست، به‌همین منظور دولت با این بسته در تلاش است که تقاضا را در بازار تحریک کند.

وی تأکید کرد: در شرایط فعلی علاوه بر اینکه قدرت خرید مردم کاهش یافته است، انتظاراتی که برجام  ایجاد کرده، باعث شده که مردم خرید خود را به‌تصور اینکه در آینده کالاهای ارزان و باکیفیت‌تر به کشور وارد می‌شود، عقب بیندازند.

وی افزود: این موضوعات، تقاضای تولیدات داخلی را کاهش داده است، به همین منظور دولت در این بسته با اعطای وام به‌دنبال تحریک تقاضا برای خرید تولیدات خودروسازان و تولید‌کنندگان لوازم خانگی است.

این فعال اقتصادی با ابراز اینکه سیاست‌های دیگری که دولت در این بسته دنبال می‌کند، شرایطی است که بانک‌ها بتوانند تسهیلات ارزان‌قیمت ارائه دهند، گفت: بر این اساس روابط بین‌بانکی و ظرفیت وام‌دهی بانکی افزایش می‌یابد و این امر باعث افزایش ارائه تسهیلات و وام‌دهی به مردم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دولت ۲۵۰ تا ۲۸۰هزارمیلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار است،  تصریح کرد: برای رفع این مشکل نیز با توجه به اینکه دولت بودجه لازم را نداشت ۷۰۵هزار میلیارد تومان اوراق چاپ کرد تا به بدهکاران دهد.

بسته خروج از رکود دنیا را به کام بانک‌ها می‌کند

آل‌اسحاق گفت: مجموع این سیاست‌ها فضای مثبتی برای بانک‌ها ایجاد کرده و ظرفیت آنها را بالا برده است، همچنین ظرفیت‌های جدیدی برای آنها ایجاد می‌کند.

وی افزود: با فروش اوراق، بانک‌ها درآمد‌های جدیدی نیز به‌دست می‌آورند و دوباره دنیا به کام آنها می‌شود و درنهایت در بازار نیز با افزایش نقدینگی، رونق ایجاد می‌شود.

بانک‌ها نرخ سود را متناسب با کاهش تورم پایین نیاوردند

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه بانک‌ها در شرایط جدید اقتصادی باید نرخ سود خود را پایین بیاورند، تأکید کرد: در مقطعی که نرخ تورم در کشور بالا بود بانک‌ها نیز متناسب با تورم نرخ سود خود را بالا بردند، اما حالا که نرخ تورم به ۱۴ تا ۱۵ درصد کاهش یافته بانکها نرخ سود خود را کاهش نداده‌اند.

وی با اعلام اینکه بانک‌ها در این ارتباط و برای پایین آوردن نرخ سود مقاومت می‌کنند، یادآور شد: در این میان مؤسسات مالی اعتباری غیرمنضبطی داریم که با دادن سود‌های بالا به سپرده‌های مردم، نقدینگی‌ها را به‌سمت خود جذب می‌کنند و منجر به این می‌شوند که بانک‌ها نقدینگی لازم برای وام‌دهی به مردم را نداشته باشند.

آل‌اسحاق همچنین تأکید کرد که بانک مرکزی اقتدار لازم را روی مؤسسات مالی و اعتباری ندارد.

وی گفت: البته با تزریق پول ارزان این نگرانی وجود دارد که رانت‌خواران با دریافت این پول‌ها با اسم تولید دوباره آن را به ساختمان‌سازی، خرید و فروش سکه و دلال بازی ببرند.

بهره‌برداری انتخاباتی از بسته خروج از رکود

آل‌اسحاق با اشاره به اینکه هنوز تصمیمات شورای پول و اعتبار درخصوص وضعیت نرخ سود بانکی در شرایط جدید کشور اعلام نشده است، گفت: تصمیمات دولت درباره بسته خروج از رکود را به ۲ صورت می‌شود تفسیر می‌کرد، برخی آن را باعث افزایش دوباره تورم و نقدینگی در جامعه می‌دانند و برخی نظری مثبت دارند و آن  را در مسیر توسعه اقتصادی کشور می‌دانند، اما بنده اعتقاد دارم که این بسته با وجود اینکه باعث تحریک تقاضا در کشور می‌شود، حلال همه مشکلات کشور نیست.

وی با تذکر اینکه خطر دوم استفاده سیاسی از این بسته مربوط به نزدیک‌ شدن به انتخابات است، افزود: قاطی شدن این مسائل با مسائل انتخاباتی در نهایت منجر به ایجاد یک انتظار بیش از اندازه در جامعه می‌شود که خماری و خطرات بیشتری برای دولت دارد.

این کارشناس اقتصادی گفت: این بسته در اندازه خود مؤثر است، اما نباید با بهره‌برداری سیاسی، آن را بزرگ کرد و باید اذعان داشت که مشکلات رکود جدی‌تر از این حرف‌هاست و این بسته صرفاً باعث به تأخیر‌ انداختن آن می‌شود.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: