بسته خروج از رکود در نگاه کارشناسان

پیش‌شرط اجرای بسته جدید دولت اجرای قانون خروج غیرتورمی از رکود است

یک کارشناس بخش صنعت گفت: اجرای مصوبات مربوط به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر پیش‌شرط اجرایی شدن بسته جدید دولت برای خروج از رکود است.

به گزارش عیارآنلاین،آرمان خالقی در تشریح بسته جدید دولت برای خروج از رکود، اظهار داشت: هرچند این بسته با تأخیر ارائه شد، اما در مجموع اثر مثبتی بر بخش تولید خواهد داشت.

وی ادامه داد: پیش‌بینی اختصاص منابع مالی به بخش تولید جزء سیاست‌های مناسب در اقتصاد کشور محسوب می‌شود اما باید ببینیم با توجه به محدودیت منابع مالی دولت، این تسهیلات به چه صورت اختصاص خواهد یافت.

وی همچنین سیاست‌های تحریک تقاضا برای خرید کالاهای مصرفی با دوام مانند خودرو و لوازم خانگی را از جمله برنامه‌های مثبت از سوی دولت برای خروج از رکود عنوان کرد و گفت: اگر سود تسهیلات بالا باشد، توجیه نخواهد داشت اما سود مناسب و طولانی بودن زمان بازپرداخت این تسهیلات نیز می‌تواند تقاضای بیشتری را برای خرید در مردم ایجاد کند.

خالقی با بیان اینکه رکود موجود در بخش تولید ناشی از پایین بودن قدرت خرید مردم و همچنین انتظار آنها برای کاهش قیمت‌ها است، اظهار داشت: کاهش منابع مالی در دست مردم باعث شده تا منابع بانک‌ها که بخشی از آن از محل سپرده‌گذاری مردم حاصل می‌شود نیز پایین باشد و در نتیجه بانک‌ها قدرت زیادی برای پرداخت تسهیلات به بخش تولید ندارند.

وی با اشاره به پیش‌بینی سپرده‌گذاری ۲۰۰ میلیون دلاری از سوی دولت در بانک توسعه صادرات برای حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، گفت: سپرده‌گذاری دولت در بانک‌ها و ارائه تسهیلات ارزی به تولیدات صادرات گرا می‌تواند نقش مهمی در رفع رکود و بهبود وضعیت بخش صنعت داشته باشد.

وی با تأکید بر لزوم همسان‌سازی نرخ سود تسهیلات بانکی برای تولیدکنندگان ایرانی متناسب با رقبای خارجی، گفت: اگر سود سپرده‌گذاری بالاتر از سود تولید باشد، انگیزه‌ای برای تولید باقی نمی‌ماند که این مسئله باید در تصمیم‌گیری شورای پول و اعتبار مورد توجه قرار گیرد.

این کارشناس بخش صنعت افزود: میانگین نرخ تورم در سال جاری ۱۳ درصد است که سود بانکی و سود تسهیلات نیز باید متناسب با این رقم اصلاح شود.

وی در عین حال کاهش بیش از حد نرخ سود تسهیلات را عاملی برای طولانی شدن صف متقاضیان دریافت تسهیلات بانکی عنوان کرد و گفت: با توجه به محدودیت منابع بانکی، کاهش بیش از حد نرخ سود تسهیلات چندان به سود تولیدکنندگان نخواهد بود.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی و با وجود تورم ۱۳ درصدی می‌توانیم نرخ سود تسهیلات واحدهای تولیدی را نیز حدود ۱۳ درصد تعیین کنیم، گفت: با توجه به اصرار دولت بر کاهش نرخ سود تسهیلات و در مقابل، اصرار بانک‌ها بر بالا بودن این نرخ، باید ببینیم نتیجه این اختلاف نظرها به کجا می‌رسد.

وی در ادامه با تأکید بر لزوم اجرایی شدن قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر به عنوان پیش‌شرط اثربخشی بسته جدید دولت برای خروج از رکود، گفت: در بسته جدید دولت، موضوع فروش دارایی‌های غیر مولد بانک‌ها دیده شده تا از این طریق توان مالی بانک‌ها برای اعطای تسهیلات افزایش یابد که اقدام موثری است.

وی همچنین لزوم خروج تولیدکنندگان بدهکار از سرفصل بدهکاران معوق بانکی را عاملی برای اجرای موفق بسته خروج از رکود دانست و گفت: در شرایطی که اکثر تولیدکنندگان با معوقات بانکی، چک برگشتی، بدهی به سازمان امور مالیاتی و سازمان تأمین اجتماعی روبرو هستند باید شرایط ویژه‌ای برای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی از جمله واحدهای بدهکار لحاظ شود.

وی تأکید کرد: در شرایط رکود باید به واحدهایی منابع مالی پرداخت شود که امکان ادامه تولید داشته باشند.

خالقی با اشاره به لزوم افزایش سپرده‌گذاری دولت در بانک‌ها، گفت: پرداخت بدهی‌ دولت به پیمانکاران و استفاده از منابع مالی آزاد شده از محل رفع تحریم‌ها می‌تواند نقش موثری را در بهبود وضعیت صنایع داشته باشد.

وی در ادامه با تأکید بر لزوم تدوین استراتژی توسعه صادراتی در کشور، گفت: با تدوین این استراتژی، بخش‌های مختلف از جمله صنعت و کشاورزی برای تولید صادرات‌گرا برنامه‌ریزی خواهند کرد و علاوه بر این، بخش‌هایی مانند حمل و نقل نیز جهت تکمیل زنجیره صادرات اصلاح خواهد شد که در این زمینه آموزش منابع انسانی نیز می‌تواند بر اساس استراتژی صادراتی صورت گیرد.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: