جایزه صادراتی پشتیبانی برای صادرکنندگان بود/ مشکل ۴۰ شرکت خدمات فنی مهندسی در عراق

رئیس انجمن صادرات خدمات فنی مهندسی با بیان این که جهش ۳ برابری صادرات با تشویق جایزه صادراتی و طی ۱۰ سال انجام شد، گفت: شرکتهای ایرانی صادر کننده خدمات به عراق به دلیل تحریم و عدم پذیرش ضمانت نامه دچار مشکل شده‌اند.

به گزارش عیارآنلاین،محمدرضا انصاری عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران و مدیرعامل یک شرکت صادرکننده خدمات فنی مهندسی است که سال گذشته در این حوزه ۹۰۰ میلیون دلار صادرات داشت و به عنوان صادرکننده نمونه انتخاب شد، اما طبق قانون صادرکننده نمونه ملی برای سال بعد باید ۱۰ درصد رشد داشته باشد، تا دوباره این عنوان را کسب کند و امسال نشان افتخار صادرات به وی اعطا شد.

محمدرضا انصاری در مورد دست اندازها و ضرورت‌های صادرات خدمات فنی و مهندسی اظهار داشت: شرکت‌های صادراتی به ویژه صادرات خدمات فنی مهندسی شبیه درختی هستند که ریشه‌هایشان در کشور است و شاخه‌هایشان بیرون است و امسال سخت‌ترین سال زندگی شرکت‌های خدمات فنی مهندسی بوده است.

وی دلیل این مسئله‌ را تحریم‌ها و در عین حال حذف جایزه صادراتی عنوان کرد و افزود: این جایزه پشتیبانی برای صادر کنندگان بود که صادر کنندگان می‌توانستند با احتساب جایزه در مناقصات با کاهش قیمت رقابت کنند.

انصاری با بیان اینکه به دلیل تحریم‌ها و بسته شدن سوئیفت بسیاری از کشورها ضمانت‌نامه‌های صادراتی ایران را قبول نمی‌کردند، تصریح کرد: از همین رو شرکت‌های خدمات فنی مهندسی در عراق و افغانستان حضور یافتند که با به‌ پدید آمدن موضوع داعش این خطر وجود دارد که صادرات خدمات فنی مهندسی امسال تعطیل شود.

رئیس انجمن خدمات فنی مهندسی خاطر نشان کرد: اکنون ۴۰ شرکت در عراق گرفتار بی‌پولی دولت عراق و مسئله داعش شده‌اند و از دولت انتظار کمک دارند، در این راستا اخیراً‌ بانک مرکزی ۲۰۰ میلیون دلار برای اختصاص وام به این شرکت‌ها در نظر گرفته و ۱۰۰ میلیون دلار آن به بانک توسعه صادرات داده است.

وی گفت: قرار است از محل این بودجه به شرکت های فنی مهندسی وام داده شود، تا خود را از مهلکه موجود نجات دهند، یعنی چراغ صادرات خدمات فنی مهندسی با حل شدن مسئله عراق روشن می‌ماند و در غیر این صورت خاموش می‌شود.

انصاری اظهار امیدواری کرد، با حل شدن مسئله برجام و امکان صدور ضمانت‌نامه صادراتی برای همه کشورها خدمات فنی مهندسی جهش یابد، چرا که کار به جایی رسیده بود، برخی شرکت‌های ایرانی با ارائه ضمانت‌نامه‌های غیرایرانی به پروژه‌های فنی مهندسی وارد می‌شدند.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران برقرار شدن جایزه صادراتی را‌ پیش شرط جهش صادراتی عنوان کرد و افزود: از سال ۸۱ که جایزه صادراتی تصویب شد، نرخ رشد سالانه صادرات خدمات فنی مهندسی از ۱۲ درصد به ۴۵ درصد تا سال ۹۰ رسید، اما از سال ۹۰ و آغاز تحریم‌ها این رقم از ۴٫۳ میلیارد دلار اکنون به زیر یک میلیارد دلار رسیده است.

رئیس انجمن خدمات فنی مهندسی در پاسخ به اینکه برخی دولتمردان معتقدند، صادر کنندگان نباید به کمک‌های دولت تکیه کنند،‌ گفت: در صحنه‌های جهانی رقابت‌ها با حمایت‌ دولت اتفاق می‌افتد و معمولا دولتمردان از نفوذ سیاسی یا امکانات مالی خود استفاده می‌کنند و در دنیا کشوری نیست که موفق باشد و از صادرات خود حمایت نکند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: