پیشنهادهای یک صادرکننده نمونه برای بهبود اوضاع صادرات

یک صادرکننده نمونه ، عدم اجرای صحیح بخشنامه معافیت مالیاتی صادرکنندگان، سود بالای تسهیلات بانکی برای صادرکنندگان و نبود تسهیلات رقابتی در فضای مناقصات خارجی را از جمله مهم ترین مشکلات صادرکنندگان برشمرد و اظهار امیدواری کرد که برای این چالش ها در روز ملی صادرات راهکارهایی عنوان شود.

به گزارش عیارآنلاین، محمد ابوطالبی با بیان اینکه صادرات خدمات فنی و مهندسی به عنوان یکی از پایه های توسعه اقتصادی کشور توانسته جایگاه ویژه ای در کشورهای هدف ایجاد کند گفت: در چند سال اخیر صادرکنندگان علاوه بر اجرای تعهدات بین‌المللی خود، تقابل قابل توجهی با تحریم های تحمیلی داشته و علیرغم محدودیت های موجود توانسته اند جایگاه ویژه خود را حفظ کنند که متاسفانه در این راه با لطمات جدی داخلی و خارجی روبرو بوده‌اند.

وی با بیان اینکه با کاهش قیمت جهانی نفت، نیاز برون رفت از اقتصاد متکی به نفت امری انکارناپذیر و نیازمند حمایت و همکاری همه جانبه در حوزه صادرات، به‌ویژه صادرات خدمات فنی و مهندسی است اظهار کرد: به کارگیری ظرفیت ها و استفاده از پتانسیل این بخش همواره با مشکلات عدیده ای روبرو بوده که تحقق حداکثری اهداف موجود را با چالش جدی مواجه کرده است.

نبود تسهیلات رقابتی در فضای مناقصات خارجی

وی در ادامه درباره مهم ترین درخواست های صادرکنندگان در آستانه روز ملی صادرات گفت: نبود تسهیلات رقابتی در فضای مناقصات خارجی که ناشی از عدم توجه به مشوق های صادراتی مصوب و کوتاهی در پرداخت جوایز از سال ۱۳۸۷ تاکنون است، امکان حضور شایسته صادرکنندگان در عرصه رقابت را سلب کرده است که مسوولان مربوطه باید در این زمینه چاره اندیشی کنند.

ابوطالبی در عین حال بیان کرد: حمایت نکردن از صادرکنندگان بخش خصوصی که به دلیل استفاده از وام های ارزی بانکی و افزایش چند برابری نرخ ارز با بدهی‌های بالا مواجه شده اند و متاسفانه با کم لطفی در لیست معوقات بانکی، ممنوع‌الخروجی و ممنوعیت در استفاده از خدمات بانکی قرار گرفته‌اند از دیگر مواردی است که در جهت حمایت از صادرکنندگان باید مورد توجه مسوولان مربوطه قرار گیرد.

امکان تسویه وام‌های صادراتی صادرکنندگان با بانک‌ها به نرخ ارز دریافتی

این صادرکننده نمونه، از سرگیری پرداخت مشوق های صادراتی و پرداخت معوقات آن، امکان تسویه وام های صادرکنندگان با بانک‌ها با همان نرخ ارز دریافتی و رفع محدودیت‌های بانکی برای صادرکنندگانی که به دلیل افزایش نرخ ارز، بدهکار و از دریافت خدمات بانکی محروم شده‌اند را از موارد مهم دیگری عنوان کرد که می‌تواند بسیاری از مشکلات صادرکنندگان را برطرف کند.

ممانعت از پذیرش ضمانت‌نامه‌های ارزی صادره از سوی بانک‌های داخلی

وی، ممانعت از پذیرش ضمانت نامه های ارزی صادره از سوی بانک های داخلی و عدم همکاری در صدور ضمانت نامه‌های متقابل از سوی بانک های خارجی را از عواملی برشمرد که موجب شد بخش عمده توان اقتصادی صادرکننده متوجه تأمین سپرده ۱۰۰درصد نقدی برای دریافت ضمانت نامه حسن انجام تعهدات شود و از دریافت پیش پرداخت صرف نظر کند.

ابوطالبی در عین حال بیان کرد: با توجه به اهم مشکلات مطرح شده باید گفت که حفظ، تحکیم و توسعه جایگاه صدور خدمات فنی و مهندسی کشور نیازمند تعامل گسترده در رفع موانع و حمایت همه جانبه از نیروی متخصص در این بخش است که در این راستا می‌توان تسهیلاتی در روند اخذ ضمانت نامه متقابل از بانک‌های خارجی در شرایط تحریم با استفاده از منابع موجود و ظرفیت های بانک مرکزی در خارج از کشور پیشنهاد داد.

ضرورت کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی برای صادرکنندگان

وی با تاکید بر تقویت حضور شرکتهای ایرانی در مناقصه‌ها به طوری که بتوانند با حداکثر توان در کنار رقبای خارجی در صحنه رقابت قرار گیرند، بر ضرورت کاهش سود تسهیلات بانکی برای صادرکنندگان، رفع موانع پرداخت تسهیلات و افزایش دوره بازپرداخت وام های ارزی و شناسایی و رفع نیازهای صادرکنندگان در دوره پس از تحریم تاکید کرد.

وی در پایان گفت: با تکیه بر آگاهی دولت از نیازهای صادرکنندگان امیدواریم که ثبات لازم به فضای صادراتی کشور بازگردد و فعالان این بخش بتوانند در یک محیط امن سیاسی و اقتصادی فعالیت کنند.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: