رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین:

کاهش روند باروری پیامد پیری جمعیت را بدنبال دارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: کاهش نرخ باروری و رشد جمعیت ایران در سالهای اخیر نگران‌کننده است و تداوم آن در آینده ما را با پیامد پیری جمعیت روبرو خواهد کرد.

به گزارش عیارآنلاین، منوچهر مهرام در همایش تبیین سیاست‌های کلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک که ظهر دوشنبه در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد اظهارداشت: کاهش نرخ جمعیت از دهه ۶۰ در ایران آغاز شد و از آن سال تاکنون این روند نزولی بوده و شیب تندی داشته است.

مهرام بیان کرد: در اوایل انقلاب نرخ رشد جمعیت ایران به ۶.۶ رسیده بود که در آن زمان برخی نگرانی ها موجب شد برنامه‌هایی در راستای کنترل جمعیت کشور اجرا شود و امروز به جایی رسیده ایم که بسیاری از والدین به تک فرزندی روی آورده اند که این روند نگران‌ کننده است و باید تدبیر شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان تصریح کرد: در شرایطی که سیاست مسئولان کشور به دلایل مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و سیاسی بر افزایش جمعیت است اما کاهش نرخ باروری و ازدواج و گرایش به تک فرزندی از مسائلی است که آسیب های جدی به کشور خواهد زد.

وی با اشاره به تاکید رهبری در خصوص افزایش جمعیت کشوراظهارداشت: در سیاست‌های کلی افزایش جمعیت پویایی و بالندگی جمعیتی، تربیت نسل سالم، صالح و کارآمد پیش بینی شده است که باید اجرایی شود.

قزوین

وی افزود: پوشش بیمه‌ای برای زنان باردار، درمان ناباروری، ارتقای امید به زندگی، تأمین سلامت و تغذیه سالم،پیشگیری از آسیب‌ های اجتماعی، ایجاد فضای کسب و کار می تواند زمینه لازم برای ارتقاء باروری و افزایش جمعیت در کشور را هموار کند.

مهرام گفت: در حال حاضر ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار دختر ۱۵ تا ۴۹ سال در کشور مجرد و یک میلیون و ۷۰۰ هزار زوج در کشور نابارورند و این روند کاهش جمعیت را نشان می دهد که باید برذای آن فکری کنیم.

وی بیان کرد: در موضوع باروری، طبقات اجتماعی و میزان سواد بسیار مهم است و در شرایط کنونی هر چقدر سواد بالا می رود میزان  باروری هم کمتر می شود و گرایش به فرزند بشدت کاهش می یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین اضافه کرد: اگر شرایط به گونه‌ای باشد که افراد فرهیخته جامعه به داشتن فرزند تمایلی نداشته باشند باید منتظر بر هم خوردن طبقات اجتماعی و تحمیل هزینه های بیشتر به کشور باشیم.

وی گفت: اگر روند کاهش جمعیت در کشور ادامه پیدا کند در آینده با جمعیت پیری در کشور روبرو شده و در بسیاری از حوزه‌ها نیروی جوان در اختیار نخواهیم داشت.

مهرام تصریح کرد: با بیان واقعیتها و پیامدهای کاهش جمعیت باید مردم را برای اجرای برنامه ها همراه کنیم تا به اهداف پیش بینی شده دست یابیم و از تهدید کنونی خارج شویم.

منبع: مهر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: