معاون برنامه ریزی شورای عالی انقلاب فرهنگی:

کاهش نرخ باروری تهدیدی برای سلامت کشور است

معاون برنامه ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: کاهش نرخ باروری کشور با تغییرات سبک زندگی و گسترش شبکه های ماهواره ای وتزریق فرهنگ غلط تهدید سلامت کشور است.

به گزارش عیارآنلاین، همایش تبیین سیاست های کلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک با هدف ارتقاء نرخ باروری کلی ظهر دوشنبه با حضور کارشناسان، صاحب نظران و خانواده ها و کارکنان دستگاههای اجرایی در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد.

معاون برنامه ریزی وهماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در این نشست گفت: با گسنرده شدن تغییرات جمعیتی و توسعه شبکه های ماهواره ای موج تغییر در آداب و رسوم و فرهنگها آغاز شده و اگر تدبیر و مدیریت نشود با آسیب های جدی مواجه خواهیم شد.

اسحاقی تصریح کرد: باید در شرایط کنونی فکری برای خانواده ها کنیم و برای مقابله با آسیب های کاهش باروری و جمعیت برنامه داشته باشیم.

قزوین

وی افزود: در نقشه مهندسی فرهنگی توجه به هویت اسلامی و ایرانی، سبک زندگی اسلامی کاملا دیده شده است و روند کاهش نرخ باروری از ۶.۴ به چهار در سال ۹۰ و از ۳.۲ به ۲.۳ نگران کننده است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: وقتی در سال ۷۱ قانون تنظیم خانواده در مجلس تصویب شد یک خطای استراتژیک رخ داد و میزان باروری از ۲.۱ در سال ۷۹ به ۱.۸ در سال ۸۵ رسید و در سال ۹۰ این وضعیت به کمتر از آن هم رسید و باید گفت امروز در یک چاله جمعیتی هستیم.

وی بیان کرد: برخی استانها در روند کاهش باروری در شیب تندی قرار دارند و حتی در میان کشورهای اسلامی روند کاهش ما بیشتر است که با تغییر نگرشی که صورت گرفته اگر چاره نکنیم آسیب های بیشتری می بینیم.

اسحاقی اظهارداشت: کاهش حجم جمعیت، نیروی انسانی کار، بحران سالمندی، چالش های سیاسی،اجتماعی،فرهنگی از پیامدهای دیگری است که با کاهش جمعیت با آن روبرو هستیم.

وی با اشاره با نگاه منتقدان افزایش جمعیت اظهارداشت: این کارشناسان شرایط نامناسب معیشتی و کمبود اشتغال را از چالش های افزایش جمعیت می دانند در حالیکه موافقان می گویند منابع کشور پاسخگوی نیازهاست.

اسحاقی تصریح کرد: سیاست های جمعیتی برای حفظ تعادل جمعیتی در کشور ضروری است و باید از کاهش نرخ باروری به شدت جلوگیری کنیم و این کار با ایجاد بانک اطلاعاتی و تدوین الگوهای مناسب محقق می شود.

قزوین

مطلق: سالمندی جمعیت کشور را جدی بگیریم

در ادامه محمد اسماعیل مطلق مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: امروزه ثابت شده که کاهش رشد جمیعت یک تهدید جدی برای سلامتی جامعه است و باید با استفاده از ایده های علمی و کارشناسی برای آن چاره اندیشی کرد.

مطلق بیان کرد: سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب ۱۴ بند دارد که پنج بند آن مربوط به وزارت بهداشت است که با جدیت پیگیری می شود.

وی افزود: کاهش سن ازدواج، تربیت نسل کارآمد، اختصاص تسهیلات برای مادر و نوزاد، تحکیم بنیان خانواده و تکمیل مهارت های فرزند پروری باید در برنامه ها گنجانده شود و با ارائه خدمات مشاوره ای و توسعه و تقویت نظام اجتماعی و مراقبت های پزشکی در مسیر سلامت و افزایش باروری حرکت کرد.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت،خانواده و مدارس وزارت بهداشت تصریح کرد: ارتقاء امیدبه زندگی، تامین سلامت و تغذیه سالم، پیشگیری از آسیب های اجتماعی، اعتیاد، سوانح و آلودگی های زیست محیطی و بیماریها در این سیاست ها پیش بینی شده تا به سلامت جامعه کمک شود.

قزوین

کاهش سن ازدواج نگران کننده است

وی به سن ازدواج اشاره کرد و گفت: در سال ۹۰ میزان باروری در کشور ۱.۸ و در استان قزوین ۱.۷ بوده است و در زمینه ازدواج هم شاهد افزایش این سن بین چهار تا شش سال هستیم که در تهران تا ۱۰ سال هم گزارش شده است.

مطلق یادآورشد: بهترین سن ازدواج ۱۸ تا ۳۵ سال است و هر چقدر سن ازدواج بالا می رود سن باروری کم می شود که نگران کننده است.

وی افزود: تا سال ۲۰۵۰ پیش بینی می شود یک چهارم جمعیت کشور وارد مرحله سالمندی شود و اگر امروز به فکر ارتقای نرخ باروری نباشیم فردا دیر است.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: