رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی:

اجرای طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده یک اجبار و وظیفه ملی است

رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی گفت: تصویب و اجرای طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده یک اجبار و وظیفه ملی است.

به گزارش عیارآنلاین،دکتر محمد جواد محمودی  گفت: طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده طرحی است که دو سه سال روی آن کار کارشناسی شده اما یک سری موارد در طرح موجود است که باید با نظر نمایندگان اصلاح شود.

وی افزود: اگر بحث های مالی این طرح حل شود می تواند سطح باروری کشور را تا حد قابل توجهی ارتقا داد.

محمودی با بیان اینکه پاشنه آشیل بسیاری از مسائل مطرح در جامعه خانواده است، گفت: اولین کمک در حل مشکلات این است که هرچه بتوانیم در زمینه تقویت بنیان خانواده انجام دهیم و مطمئن باشیم که راه دوری نمی رود و در این طرح هم مواردی وجود دارد که همه آنها در همین راستا به بحث ازدواج و جلوگیری از طلاق کمک می کنند.

وی تاکید کرد: در این طرح ها باید بسته های تشویقی چه مادی و چه معنوی ارائه شود تا از خانواده ها به خصوص قشرهای متوسط به پایین اقتصادی، حمایتی صورت پذیرد و انگیزه هایی در آنها ایجاد کند و به پرورش خانواده ها هم کمک شود.

رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی در خصوص نهادهای موثر و تصمصیم ساز در این طرح گفت: این طرح یک بحث حاکمیتی است و باید همه دستگاه ها از وزارت بهداشت تا آموزش و پرورش روی آن کار کنند و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز باید بر آن نظارت و رصد داشته باشد چون این طرح از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است که برای صورت قانونی گرفتن به مجلس می رود.

محمودی در بخش دیگری از سخنان خود مشکلات مالی مطرح شده در تصویب و اجرای طرح را توضیح داد و تأکی کرد: بحث مطرح شده این است که دولت در این شرایط اقتصادی نمی تواند از پس هزینه های این طرح برآید؛ مثل بحثی که آقای احمدی نژاد مطرح کرد برای دادن یک سکه در ازای تولد هر فرزند که در همه جای دنیا نیز مطرح است و منتهی مشکلی که داشت این بود که اعتباراتش را پیش بینی نکرده بودند و پشتوانه آن طرح خالی بود و در زمان اجرا متوقف شد.

وی ادامه داد: به علت همین بحث باید از همین شروع تصویب اگر اعتباری لازم دارد آن را محاسبه و برای آن برنامه ریزی کنند.

محمودی سپس به لزوم اجرایی شدن این طرح اشاره کرد و گفت: این طرح یک وظیفه ملی و اجبار است و ما در وضعیتی هستیم که اگر این کار را نکنیم بعدها ضررهای دیگری متوجه ما خواهد شد، اکنون ساختار جمعیتی ما به هم خورده و به سمت سالخوردگی می رویم پس اگر مثلا امروز هزار میلیارد تومان هزینه می کنیم بعدها با ده هزار میلیارد تومان هم نمی توانیم این مشکلات را جمع کنیم.

وی افزود: باید با این طرح از عارضه های بیشتر پیشگیری کنیم و این یک اختیار نیست یلکه یک اجبار است و هر چه قدر هم برای خانواده خرج کنیم جای دوری نخواهد رفت مثل طرح سلامت که الان اجرا می شود، درست است که هزینه های زیادی اما چون بحث سلامت مردم در میان است، کسی به آن معترض نیست.

رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی در پایان به نقطه ضعف این طرح اشاره کرد و گفت: اگر اعتبارات این طرح فراهم و پیش بینی نشود ممکن است در اجرا با مشکل مواجه شویم و به ضد طرح بدل شود و اگر قولی را به مردم بدهیم که اجرا نشود مردم دل سرد می شوند و در حالی حاضر کاری که می توان انجام داد این است که مواردی که بار مالی زیادی دارند، فعلا تصویب و اجرایی نشوند و موارد اصلی با اصلاحاتی که مدنظر نمایندگان است به تصویب برسد.

منبع: شورای عالی انقلاب فرهنگی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: