نعمت‌زاده: باید مدیر اقتصادی از خارج وارد کنیم

وزیر صنعت با بیان “در اقتصاد نیز نیازمند واردات مدیران اقتصادی خارجی هستیم” گفت: همان‌طور که در بخش‌های ورزشی مربی خارجی به کشور می‌آوریم در بخش صادرات نیز برای توسعه بازارهای صادراتی نیازمند ورود مدیران اقتصادی خارجی هستیم.

به گزارش عیارآنلاین،محمدرضا نعمت‌زاده در همایش روز ملی صادرات اظهار کرد: صادرات یک انتخاب نیست، بلکه الزامی است که برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی کشور به آن نیازمندیم.

وی افزود: در سال ۹۳ شاهد رشد ۲۰درصدی صادرات غیرنفتی در اقتصاد کشور بودیم، اما این رقم متأسفانه در شش ماه اول سال‌جاری کاهش یافت.

نعمت‌زاده با اشاره به دلایل این امر گفت: شرایط عمومی کشور ناشی از طولانی شدن اجرای برجام، ناامنی در بازارهای هدف و کشورهای همسایه و افت قیمت جهانی نفت از دلایل کاهش صادرات در ۶ماهه اول سال جاری بود، اما امیدواریم که در نیمه دوم سال جاری با فراهم آمدن بازارهای هدف شاهد رشد صادرات کالاهای غیرنفتی باشیم.

وی ادامه داد: رتبه ایران میان ۲۲۹ کشور صادر‌کننده کالا ۵۱ و میان ۱۵۲ کشور صادر‌کننده خدمات ۶۰ است که این رتبه با احتساب صادرات نفت است که در صورت جدا کردن نفت شرایط نامناسب‌تر می‌شود.

* هدفگذاری صادرات ۱۹۰میلیارد دلار کالا و خدمات در سال ۱۴۰۴

وزیر صنعت افزود: همچنین سهم ما از صادرات کالا ۳۴دهم درصد و خدمات ۱۸دهم درصد است، براساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده در برنامه چشم‌انداز ۱۴۰۴ امیدواریم که میزان صدور کالا و خدمات ما به ۱۹۰میلیارد دلار برسد که این رقم در حال حاضر ۶۳میلیارد دلار است.

نعمت‌زاده گفت: سرانه صادرات کالا و خدمات غیرنفتی کشور ۸۰۰ دلار است که این رقم نیز در چشم‌انداز باید به ۲‌هزار دلار برسد، اما اگر نتوانیم به این رقم دست یابیم جایگاه و منزلت خود را در جهان از دست می‌دهیم.

* اقتصاد مقاومتی تمام ابعاد صادرات را در بر دارد

وزیر صنعت با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی باید در تمام بخش‌های اقتصاد کشور مورد استفاده قرار گیرد، گفت: در اقتصاد مقاومتی به توسعه صادرات اشاره شده است که لازم است به‌طور کامل به آن توجه شود.

وی از راهکارهای توسعه سرمایه‌گذاری‌ خارجی در کشور، به ایجاد مشوق‌های مالیاتی برای سرمایه‌گذاری و همکاری مشترک با خارجیان و تخفیف مالیاتی ۵۰ درصد به سرمایه‌گذاران خارجی اشاره کرد و گفت: امیدواریم حداقل ۲۰ درصد از تولیدات سرمایه‌گذاری‌های مشترک به خارج از کشور صادر شود.

نعمت‌زاده یادآور شد: برای توسعه صادرات همچنین تسهیل ورود مواد اولیه و برقراری نرخ ترجیحی صادرات در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی در بانکهای عامل برای ارائه تسهیلات به صادرکنندگان در نظر گرفته شده که این امر اخیراً در حال شکل‌گیری است.

* تسهیلات صادرکنندگان به بانکهای صنعت، معدن و توسعه صادرات واریز شد

وزیر صنعت افزود: بانک صنعت و معدن و توسعه و تجارت مقداری از این تسهیلات را برای ارائه به صادرکنندگان دریافت کرده‌اند.

نعمت‌زاده گفت: ایران در بخش‌های مختلفی مانند صنایع دستی، خشکبار، میوه و تره‌بار و… از گذشته به‌راحتی صادرات داشته است اما نیازمند ورود بیشتر در بخش‌های دانش‌بنیان است که در این زمینه نیازمند بهره‌گیری از مدیران لایق هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برای داشتن صادرات تنها روابط سیاسی خوب کافی نیست، گفت: امکانات موجود برای توسعه صادرات کشور کفایت نمی‌کند و نیازمند سرمایه‌گذاری‌های بیشتری برای صادرات هستیم.

نعمت‌زاده با بیان اینکه برخی دستگاه‌ها جلوی صادرات را به‌دلیل تأمین بازار می‌گیرند، گفت: این امر پذیرفتنی نیست و در صورتی که کالایی در مدت کوتاه در بازار با کمبود مواجه شد نباید جلوی صادرات را گرفت که این امر در قانون پنجم توسعه نیز تأکید شده است.

وی گفت: در سرمایه‌گذاری‌های خارجی حتماً باید به صادرات توجه شود به‌طوری که پیشنهاد ما صادرات ۳۰ درصد از تولیدات سرمایه‌گذاری‌های اولیه است.

* از خارج مدیر اقتصادی بیاوریم

وزیر صنعت با بیان اینکه حمایت از شرکتها و صنایع بزرگ‌مقیاس برای حضور در بازارهای صادراتی واجب است، گفت: بنگاه‌های کوچک و خرد نمی‌توانند در بازارهای بین‌المللی و بزرگ حضور و رقابت داشته باشند بنابراین برای صادرات باید سرمایه‌گذاری‌ها را به‌سمت بنگاه‌های بزرگ خوشنام برد.

نعمت‌زاده با اشاره به لزوم تقویت گسترده مدیران و کارشناسان بازاریابی گفت: من به برخی از شرکت‌ها پیشنهاد واردات مدیران خارجی را دادم که برخی از آنها نیز اقدام به این کار و از این شرایط استقبال کردند.

وی گفت: هیچ اشکالی ندارد که برای حضور در بازارهای بین‌المللی از مدیران باتجربه خارجی و دانش آنها استفاده کنیم.

وزیر صنعت افزود: همان‌طور که در بخش ورزشی مربی خارجی به کشور می‌آوریم در اقتصاد نیز نیازمند به آوردن مدیران اقتصادی خارجی هستیم.

* واریز ۲۰۰میلیون دلار به صندوق ضمانت صادرات برای افزایش صادرات

نعمت‌زاده در خصوص صادرات فرش نیز گفت: صادرکنندگان فرش به‌تنهایی نمی‌توانند محصولات خود را به خارج از کشور صادر کنند به همین دلیل مسئولین باید به این کار توجه کنند و در برنامه‌های خود قرار دهند.

وی در پایان گفت: به صندوق ضمانت صادرات ۲۰۰ میلیون دلار واریز شده است تا شرایط لازم را برای تسهیل امور صادرکنندگان فراهم کند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: