۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۵۱
رئیس موسسه مطالعات بازرگانی:

حضور بنگاه‌های بزرگ برای توسعه اقتصادی ضروری است

رئیس موسسه مطالعات بازرگانی با بیان اینکه برای توسعه اقتصادی کشور حضور بنگاه‌های بزرگ ضروری است گفت: زمان زیاد و هزینه زیادی صرف ایجاد بنگاه‌های بزرگ می‌شود و برای حضور در بازارهای جهانی باید بتوانیم رقابتی عمل کنیم.

به گزارش عیارآنلاین،محمد رضا رضوی در همایش روز ملی صادرات در مرکز همایش‌های اجلاس سران با اعلام این مطلب اظهار کرد: رساندن کشورهای درآمدهای متوسط و پایین به درآمدهای بالا راهی بسیار صعب‌العبور و مشکل است که برای عبور از آن باید دولت و بخش خصوصی اعتماد و همکاری لازم را با یکدیگر داشته باشند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در اقتصاد کشور باید به بنگاه‌های بزرگ توجه شود در حالی که صحبت خاصی از آنها نمی‌شود، گفت: واقعیت امر به این صورت است که ما به راحتی درباره دخالت دولت در اقتصاد، بنگاه‌های کوچک و توسعه اقتصاد صحبت می‌کنیم اما حرفی را راجع به بنگاه‌های بزرگ و شرایط آنها به زبان نمی‌آوریم.

وی خاطرنشان کرد: بنگاه‌های بزرگ، دولتی و شبه‌دولتی زمان بسیاری برای ساخت و ایجاد آنها صرف شده است که باید به جایگاه آنها در اقتصاد توجه بیشتر داشت.

رضوی یادآور شد: دولت می‌تواند از طرق مختلف شرایط تولید و حضور آنها را در بازارهای بین‌المللی فراهم کند که موسسه مطالعات بازرگانی در این رابطه اقدامات و پژوهش‌هایی برای بررسی نقش آنها در پساتحریم در دستور کار دارد.

رئیس موسسه مطالعات بازرگانی با بیان اینکه چرا بنگاه‌های بزرگ نتوانسته‌اند به درستی عمل کنند، گفت: این موضوع از مواردی است که ما مسئولیت بررسی و رسیدگی آن را داریم و در این زمینه مطالعاتی در دستور کار قرار گرفته است.

رضوی با تاکید بر اینکه حضور بنگاه‌های ضروری برای توسعه اقتصاد ضروری است، گفت: بنگاه‌های بزرگ با دستور و ابلاغیه ایجاد نمی‌شوند و زمان زیادی صرف ایجاد و بهره‌وری آن می‌شود. به همین منظور از بخش خصوصی نیز خواسته می‌شود که در این رابطه هماهنگ عمل کرده و شرایطی فراهم آورد که بنگاه‌های ما در بازار خارج از کشور رقابتی عمل کنند.

گفتنی است که در مراسم امروز از صادرکنندگان برتر کشور تقدیر به عمل می‌آید.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: