۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۳

شرکتهای خارجی می توانند در پهنه های اکتشافی کشور مشارکت کنند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: براساس آیین نامه مربوط برای واگذاری پهنه های اکتشافی که شمار آنها بالغ بر یکصد پهنه معدنی است، شرکت های سرمایه گذار خارجی می توانند در این بخش مشارکت نمایند.

به گزارش عیارآنلاین، جعفر سرقینی روز یکشنبه پس از بازدید یازدهمین نمایشگاه بین المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین آلات، تجهیزات و صنایع وابسته در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران در جمع فعالان معدنی، اظهار داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه واگذاری ۷۰ پهنه معدنی را تدارک دید که تعداد ۳۰ پهنه نیز از سوی استانها به این رقم اضافه شد.
وی افزود: براساس تفاهم نامه صورت گرفته بین وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمانهای زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و ایمیدرو ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور برای فعالیت اکتشافی در شرق کشور اختصاص یافت و قرار است تا پایان سال جاری و یا اوایل ۱۳۹۵ اطلاعات این بخش اطلاع رسانی شود.
سرقینی اضافه کرد: شورای عالی معادن مرکب از نمایندگان دستگاههای مختلف برای تصمیم گیری در بخش معادن کشور است و در کنار سه نماینده دولت از بخش معادن، دو نماینده بخش خصوصی حضور دارند و مصوبه های آن نیز محرمانه تلقی نمی شود و با راه اندازی یک پایگاه اطلاع رسانی رسمی، کلیه اطلاعات و سیکل گردش کاری درخواستها، نامه نگاری های مربوطه قابل رصد کردن خواهد شد.
وی اظهار امیدواری کرد: برپایی نمایشگاه معدن و صنایع معدنی بسترساز تحریک تقاضا در این بخش باشد و با اجرایی شدن توافق برجام زمینه گسترش سرمایه گذاری در این بخش فراهم شود.
همچنین در این نشست حسین ابویی مهریزی معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: تنظیم برنامه راهبردی براساس دیدگاهها و برنامه ریزی های تشکلهای حرفه ای صورت گرفته و این وزارتخانه نظارت لازم را انجام داده تا از چارچوب کلی خارج نشود.
وی اضافه کرد: تاکنون سند راهبردی صنایع منتخب، خودرو، فولاد، نساجی و پوشاک، سیمان، تایر و تیوپ، لوازم خانگی و کاشی و سرامیک تدوین شده که از این تعداد سهم بخش معادن و صنایع معدنی فولاد، سیمان و کاشی و سرامیک است.
ابویی مهریزی افزود: بقیه رشته ها نیز مانند موارد یادشده با کمک بخش خصوصی مدون خواهد شد و وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچیک از این صنایع را راسا برنامه ریزی نکرده است.
محمدرضا بهرامن رییس خانه معدن ایران نیز ابراز امیدواری کرد: نظام بانکی کشور با تزریق منابع امکان بهبود شرایط فعالیت بنگاه های اقتصادی را فراهم سازد و در واقع برپایی نمایشگاههای تخصصی بتواند نقش موثری در تحریک تقاضا بوجود آورد.
وی حضور ۱۰۵ شرکت خارجی به شکل رسمی در نمایشگاه معدن وصنایع معدنی، ماشین آلات، تجهیزات و صنایع وابسته را که شماری از آنها از کشورهای اروپایی حاضر شده اند، نشانه استقبال از این بخش دانست.
بهرامن از دعوت آلمان برای مشارکت خانه معدن ایران در نمایشگاه سال آینده این کشور خبر داد و گفت: قرار است دو طرف در نمایشگاه مزبور توانمندیهای خود را در معرض نمایش بگذارند.
یازدهمین نمایشگاه مزبور که با حضور ۱۱ کشور جهان برپا شده در فضایی به وسعت ۱۰ هزار مترمربع دایر است و تا ۲۸ مهرماه جاری در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران به کار خود ادامه می دهد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: