زیرساخت های لازم برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی فراهم نیست

عضو اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی ایران با بیان آنکه پیوستن به سازمان تجارت جهانیWTO مزایای فراوانی به دنبال دارد، گفت: هنوز زیرساخت های لازم برای ورود به این سازمان جهانی برای ما فراهم نیست.

سازمان تجارت جهانیبه گزارش عیارآنلاین، آرش نجفی فراهم نبودن زیرساخت های لازم برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی را عمده ترین دلیل برای آنکه این سازمان ایران را به عضویت خود نپذیرد، عنوان کرد و افزود: هنوز آمادگی و شرایط لازم برای ورود به سازمان تجارت جهانی را کسب نکرده ایم زیرا زیرساخت های اقتصاد ما همچنان دارای نارسایی های زیادی است.
وی آماده نبودن ساختارهای اقتصادی، بانکی و گمرکی را عمده ترین موانع برای حضور در این سازمان جهانی ذکر و تصریح کرد: کارخانجات و تولیدکنندگان ایرانی نیز آمادگی لازم برای حضور در بازارهای جهانی را کسب نکرده اند.
نجفی افزود: باید زمان پیوستن به سازمان تجارت جهانی را مقداری به تعویق انداخته تا بتوانیم زیرساخت های لازم را فراهم کرده و با شرایط بهتر وارد این سازمان شویم.
رییس هیات مدیره انجمن بهینه سازی مصرف انرژی ایران با اشاره به اینکه درصورت پیوستن به سازمان تجارت جهانی و آزاد شدن تجارت جهانی محصولات ایرانی به کشورهای دیگر جهان عرضه می شود ولی متعاقب آن محصولات جهانی نیز روانه بازار ایران خواهند شد، گفت: سوال اینجاست که آیا در این عرصه ما توانایی رقابت خواهیم داشت یا نه.
وی تاکید کرد: ما فعلا مزیت اقتصادی مناسبی نداریم که بخواهیم وارد سازمان تجارت جهانی شویم بنابراین نباید در این خصوص عجله کنیم.
نجفی با بیان اینکه اکنون مدیران ما آموزش لازم و کافی برای ورود به سازمان تجارت جهانی را ندارند، گفت: آموزش های کافی به مدیران میانی هم داده نشده تا بتوانند تعاملات لازم با سازمان تجارت جهانی را ایجاد کنند.
عضو اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی ایران با اشاره به اینکه هنوز بخش عمده ای از صنعت ما سنتی فکر می کند و بازار نیز هنوز سنتی است، تصریح کرد: باید زیرساخت لازم فراهم شود اگر زیرساخت ها فراهم نشود پیوستن به سازمان تجارت جهانی به جای فرصت آفت خواهد بود.
وی یکی از شرایط لازم برای ورود به سازمان تجارت جهانی را مناسبت تر شدن قیمت تمام شده محصولات تولید در کشور دانست و افزود: با قیمت های فعلی توان رقابت از تولیدکنندگان گرفته خواهد شد.
نجفی کنترل کیفیت و بهبود مستمر در کیفیت محصولات را از دیگر شاخص ها برای ورود به سازمان تجارت جهانی ذکر و تاکید کرد: تولیدکنندگان ایرانی باید کیفیت محصولات خود را به گونه ای افزایش دهند تا بتوانند در بازار رقابتی جهانی سهمی از آن خود کنند.
رییس هیات مدیره انجمن بهینه سازی مصرف انرژی کشور با تاکید براینکه باید نحوه عرضه و نحوه بازرگانی مان مطابق با الگوهای جهانی اصلاح شود، افزود: گرچه وضع نسبت به سابق بهتر شده اما هنوز با ایده آل ها فاصله داریم.
وی با اشاره به وضعیت تولیدات داخلی در مقایسه با محصولات خارجی، گفت: سازمان تجارت جهانی به ما این اجازه را می دهد که کالای خود را در جهان عرضه کنیم اما از آن طرف نیز کالاهای خارجی باید وارد کشور شوند ما نمی توانیم یک جانبه باشیم و در این دو جانبه بودن و با توجه به وضعیت تولیدات ما پس رفت خواهیم داشت.
نجفی فراهم شدن شرایط به لحاظ مناسبات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به گونه ای که هر کدام از تولیدکنندگان بتوانند یک شریک تجاری برای خود پیدا کرده و به ارتقای محصولات بپردازند را راهکاری برای فایق آمدن بر مشکلات رقابت در سازمان تجارت جهانی عنوان کرد و افزود: در آن صورت خواهیم توانست با محصولات خارجی رقابت کرده و سهم مهمی از تجارت جهانی را از آن خود کنیم.
عضو اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی ایران با اشاره به تکاپوی تمام جهان برای حضور در سازمان تجارت جهانی که مزیت فراوانی دارد، تصریح کرد: این سازمان فرصت برخوداری از بازاری با هفت میلیارد جمعیت را در اختیار تولیدکنندگان ایرانی قرار می دهد.
وی شرط فراهم بودن زیرساخت ها را برای حضور در این عرصه جهانی بسیار مهم دانست و افزود: اکنون و به دلیل کند بودن صنایع ما اگر نتوانیم خود را به روز کنیم درجا خواهیم زد و ضرر خواهیم کرد.
یادآور می شود، سازمان تجارت جهانی (به انگلیسی: World Trade Organization) (به شکل مخفف: WTO) یک سازمان بین المللی است که قوانین جهانی تجارت را تنظیم و اختلافات بین اعضا را حل و فصل می کند.
اعضای سازمان تجارت جهانی کشورهایی هستند که موافقت نامه های (حدود ۳۰ موافقت نامه) این سازمان را امضا کرده اند.
مقر سازمان تجارت جهانی در ژنو، سویس قرار دارد. تا ۲۶ جون ۲۰۱۴ ۱۶۰کشور عضو این سازمان شده اند.
یکی از این کشورها جمهوری اسلامی ایران است که از سال۱۹۹۵از این سازمان درخواست عضویت ناظر کرده و به مدت ده سال پشت درهای آن به انتظار نشسته است.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: